Dnes Středa - oblacno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Část bývalé smíchovské lávky přemostí Jizeru v Mladé Boleslavi
Převoz části lávky do Mladé Boleslavi. Foto: mb-net.cz

Část bývalé smíchovské lávky přemostí Jizeru v Mladé Boleslavi

Část bývalé smíchovské lávky přemostí příští rok Jizeru v Mladé Boleslavi v místě dřívějšího železničního mostu u bývalého lihovaru. Jako nadměrný náklad v noci na pátek přijely čtyři části lávky o celkové délce 110 metrů z Prahy na dočasné úložiště do boleslavského Bezděčína. Magistrát ji získal od Prahy. Zda to bude formou daru, musí rozhodnout pražští zastupitelé. Plán na využití lávky je součástí projektu postupné revitalizace levého břehu Jizery. Boleslavský magistrát by ji chtěl pojmenovat Smíchovská lávka. Novinářům to dnes řekl primátor Raduan Nwelati (ODS).

Nwelati uvedl, že k zahájení vyjednávání o přemístění lávky do Mladé Boleslavi ho inspirovalo to, že by lávka měla být zlikvidovaná. „Zmínili, že část lávky si převezme Národní technické muzeum a druhá část se rozřeže a dá do šrotu, to by byla velká škoda," řekl Nwelati.

Lávka, která je podle něj ve velmi dobrém stavu a z kvalitního železa, by se měla umístit na pilíře po bývalém železničním mostě přes Jizeru. Zkontrolovat ji budou muset statici, některé části projdou renovací. Opravovat se bude na jaře příštího roku a cílem je příští rok ji i instalovat, doplnil primátor. Na lávku navazují pěší trasy a do budoucna chce magistrát vybudovat cyklostezku.

Prahu a Mladou Boleslav nyní čeká majetkové vypořádání. „Pokud něco budeme dávat, pak zřejmě v hodnotě železa, které by za to Praha získala," řekl Nwelati. Výši takové částky odhaduje na 550 000 korun. Zda to bude formou daru, musí rozhodnout zastupitelé.

Lávka z roku 1930 spojovala jižní část pražského Smíchova s částí Smíchova u Radlic. Pěší lávka dlouhá 175 metrů procházela nad takzvaným severním nástupištěm smíchovského nádraží. Její demolice začala v Praze na začátku října a je součástí rozsáhlé modernizace nádraží. Část lávky o délce 30 metrů si do železničního depozitáře v Chomutově přebere Národní technické muzeum.


Autor: ČTK

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Dnes v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru