
Časopis Prahy 15 Hlasatel slaví letos 30. narozeniny
23. května 2025 09:36
Redakce i expedice sídlily v budově tehdejší hostivařské pošty v Nádražní ulici, dnes U Hostivařského nádraží. Prvním vydavatelem a odpovědným redaktorem byl Josef Škrobach. Noviny o rozměrech 47×33 cm a o čtyřech stranách stály 80 haléřů. Jak šel čas, měnily se názvy: „Zájmy periferie – obcí XIII. okresu“; „Zájmy obcí XIII. okresu – Periferie“ a nakonec „Praha XIII., nezávislý list, hájící zájmy občanstva“. Později se redakce přemístila z Hostivaře do Vršovic. Poslední číslo, které se podařilo dohledat emeritní kronikářce Prahy 15 Marii Zdeňkové, je z 16. února 1935.
Oznamovatel
Měsíčník pod názvem „Oznamovatel Sokola v Hostivaři“ si vydávala sama tělocvičná jednota od září 1935. První čísla měla jen čtyři strany, ale od třetího ročníku se počet stran rozrostl na 14. Za redakci odpovídal Rudolf Zdrůbecký a tiskl je František Chudomel. Poslední číslo vyšlo 10. dubna 1941, dva dny před zákazem Sokola říšským protektorem Konstantinem Hermannem von Neurathem.
Hornoměcholupský zpravodaj
Měsíčník „Hornoměcholupský zpravodaj“, který vydával Místní národní výbor Horní Měcholupy od roku 1987, vycházel v nákladu 700 výtisků, a to pravděpodobně do komunálních voleb v roce 1990. V roce 1993 se v Horních Měcholupech pokusili o obnovení zpravodaje, ale podařilo se vydat jen několik čísel.
Hostivařský-Záběhlický občasník
Občanské fórum v Hostivaři začalo v září 1990 vydávat „Hostivařský-Záběhlický občasník“. Mezi členy redakční rady patřili také Jan Koukal, pozdější primátor hlavního města Prahy a Jan Nádvorník, pozdější starosta městské části Praha 15.
Hlasatel
Po vzniku nové městské části Praha 15, v listopadu 1994, se začala rodit myšlenka na vznik místního časopisu, který by informoval občany Hostivaře a Horních Měcholup o společenském, kulturním a politickém dění. Otcem této myšlenky a autorem názvu byl tehdejší starosta Jan Nádvorník, který měl jako vyučený sazeč a později technický redaktor k tiskovinám velice blízko. Už v květnu následujícího roku vyšlo v nákladu šesti tisíc první číslo měsíčníku Hlasatel.
Název časopisu je spojen s nejvýznamnějším hostivařským rodákem Antonínem Švehlou, který byl od roku 1917 ve styku s ilegální organizací tzv. Maffií, která zajišťovala spojení mezi zahraničním a domácím odbojem. Existuje také zmínka o tajných schůzkách Maffie v hostivařském hostinci Na Kačabce. V tiskárně agrárního tiskařského družstva se s Švehlovým vědomím tiskl ilegální list Maffie právě pod názvem Hlasatel.
První redakci tvořili tři pracovnice kanceláře starosty – Marie Zdeňková, Jana Šimků, Kateřina Rathausová a dva externí pracovníci – redaktor Ing. Jan Novák a Jaroslav Halada, řediteli agentury IQ Art, která zajišťovala grafickou úpravu a tisk. První čísla vyšla osmistránková a od listopadu 1995 se jejich počet navýšil na 16. Grafické zpracování, počet stran, rozměry i náklad se mnohokrát změnily, ale název zůstává.
Vývoj jde stále dopředu a tištěné noviny i časopisy pomalu ustupují do pozadí a některé i zanikají. Od roku 2022 vydává městská část elektronickou podobu časopisu Hlasatel, ale stále je mnoho čtenářů, především ze starší generace, kteří dávají přednost tomu držet časopis v ruce a listovat jeho stránkami. Uvidíme, jak dlouho ještě.
Autorkou textu je kronikářka Prahy 15 Pavlína Nejedlíková