Dnes Neděle - zatazeno 4°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 2°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Čapkova Prostitutka je jednou z rarit umělecké sbírky pojišťovny  Kooperativa
Ve sbírkách Kooperativy jsou tři obrazy Josefa Čapka. Patří mezi ně Prostitutka, dílo z roku 1917. Foto(výřez): Kooperativa

Čapkova Prostitutka je jednou z rarit umělecké sbírky pojišťovny Kooperativa

Umělecká sbírka pojišťovna Kooperativa po třiceti letech své existence zahrnuje zhruba 3 000 obrazů, kreseb, grafik, plastik i dalších uměleckých předmětů. 

Jaká jsou NEJ této ojedinělé sbírky karlínské Galerii? Sbírka má své jádro v české krajinomalbě. Mezi nejvíce zastoupenými autory byste našli Oldřicha Blažíčka, Antonína Hudečka, Františka Kavána, Václava Rabase, Václava Špálu nebo Josefa Ullmanna.

Největším obrazem ve sbírce je kresba tuší od mladé současné autorky Lenky Falušiové s názvem Prales. Šířka kresby je pět metrů a výška 1,5 metru. ​

Naopak mezi nejmenší obrazy patří díla malíře vrcholného baroka Jana Kašpara Hirschely datované kolem roku 1730. Na malých dřevěných deskách o rozměru 25×35 centimetrů jsou zde zachycena květinová zátiší v celé své barokní kráse.

Mezi nejvíce vystavované obrazy patří kresba Františka Kupky Norské vidění. Tento obraz v minulosti viděli diváci ve Vídni, byl zapůjčen na retrospektivní výstavu František Kupka pořádanou Národní galerií ve spolupráci s francouzským Reunion de musées nationaux Grand Palais a Ateneum Art Museum v Helsinkách v roce 2019.

Mezi nejvíce ceněné obrazy patří obraz od Jindřicha Štýrského Náhrobní kámen – Tombstone. Tento olej o rozměrech 115,5×70,5 centimetru zařadila Kooperativa do sbírky v roce 2007 a jeho pořizovací cena již tehdy přesahovala osm milionů korun. Ve sbírce pojišťovny se nachází i obrazy, které jsou zapsány jako Národní kulturní památka. Mezi ně patří obraz Ateliér od Jana Baucha z roku 1962.

Největší tajemství skrývá obraz od Josefa Čapka Prostitutka. Je to totiž oboustranný obraz, na jehož zadní straně je motiv dvou figur. Přesnou kopii zadní strany pořídila restaurátorka Theodora Popová. Zajímavostí je i to, že obraz pojišťovna získala ze sbírky českého básníka Františka Halase, který se s Josefem Čapkem přátelil.


Autor: puc

Petr Cífka: Branky, body, kokoti

Dnes v 08:03

Populární satirická relace v knižním zpracování. Padesát osm dílů formátu feminist news, 58 fejetonů a několik bonusů.

Nová výstava o hledání svobody na Vyšehradě

3. prosince 2021 ve 12:45

Dnes ve 13 hodin se v galerii Vyšehrad otevírá pro veřejnost výstava In search of freedom. Představuje velká plátna čerstvé absolventky pražské AVU Annemari Vardanyan, původem z Arménie.

Joy Ellis: Čtvrtý přítel

30. listopadu 2021 v 05:28

Detektiv Carter McLean jako jediný přežil havárii letadla, při níž zahynuli jeho čtyři nejlepší přátelé. Vrací se do práce, ale trápí ho výčitky svědomí a hrůzné vzpomínky. Proto se pro každého ze svých přátel rozhodne dokončit něco, co nechali nedokončené.

Shari Lapena: Manželé odvedle

29. listopadu 2021 v 11:51

Nikdy nevíte, co se děje na opačné straně zdi. Vaše sousedka nechce, abyste vzali své šestiměsíční dítě na slavnostní večeři. Nic osobního, ale rušilo by pláčem. Váš manžel prohlásí, že to nevadí. Bydlíme přece hned vedle. Zapneme dětskou chůvičku a každou půl hodinu ho přijdeme...

Výstava připomene desáté výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem

28. listopadu 2021 v 07:30

V prostorách Galerie 1 ve Štěpánské 47 bude od 2. prosince do 29. ledna zpřístupněna výstava k 10. výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem. Jejími autory jsou Alan Pajer a Tomáš Oliva ze spolku Ars Metropolis. Vernisáž se uskuteční ve středu 1. prosince od...

3KinoFest jako středoevropský Sundance? Proč ne

27. listopadu 2021 v 15:11

Letošní dramaturgie nedávno zakončeného 8. ročníku mezinárodního filmového festivalu 3KinoFest se povedla. Vítězný film Nezanechat stopy režiséra Jana P. Matuszyńského se právě teď začíná promítat v amerických kinech a v Los Angeles bude představen jako nominant na Oskara. A minimálně dva další...

Z Hrádečku na Hrad a Tváře doby. Výstava k desátému výročí posledního rozloučení s Václavem Havlem

23. listopadu 2021 v 09:14

Na výstavu k desátému výročí poledního rozloučení s Václavem Havlem zve Praha 1 do Gaerie1. Vernisáž se koná ve středu 1. prosince v 18 hodin.

Výstava v Národním památníku na Vítkově připomíná osudy vězňů z koncentračního tábora Flossenbürg

20. listopadu 2021 v 09:24

Národní muzeum otevřelo u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii v Národním památníku na Vítkově novou výstavu s názvem „Dneska ctí tě za svatého, zítra budeš sviňák!“ Československé osudy ve 20. století. Jedná se o putovní panelovou výstavu Památníku koncentračního tábora Flossenbürg,...

Další články
Nahoru