Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 2°C
Čtvrtek 23. 1. 2025
Svátek má Zdeněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Canisterapie, felinoterapie, ornitoterapie a další léčby mazlíčky pomáhají lidem v krizových momentech
Hlazení psa umí dělat s psychikou divy. To vám přizná asi každý, kdo s tím má každodenní osobní zkušenost. Ilustrační foto: archiv

Canisterapie, felinoterapie, ornitoterapie a další léčby mazlíčky pomáhají lidem v krizových momentech

Léčení prostřednictvím domácích mazlíčků se datuje do doby, kdy si člověk ochočil a domestikoval první divoká zvířata. Tehdy jsme byli ještě naplno spjati s přírodou. Dnes se ale žijeme pod diktátem spěchu a výkonu a k přírodě máme značně daleko. O to víc na naše rozjitřené smysly může svou blahodárnou energií působit kontakt se zvířetem. Už jeho samotná přítomnost vyvolává pocit klidu a bezpečí, snižuje stres a vnitřní napětí.

„Domácím" miláčkem se tak může stát jak velké zvíře, jako je pes, či kůň, ale také drobní hlodavci, ryby, hmyz či dokonce rostliny.

Pro terapii, která využívá koně, používáme označení hipoterapie, psy canisterapie, kočky felinoterapie, delfíny delfinoterapie, lamy lamaterapie, ptáky ornitoterapie a hmyz insektoterapie.

Záměrný kontakt se zvířetem má za úkol u člověka zlepšit jeho pohyblivost, paměť, odbourat stres, otevřít ho komunikaci, zbavit ho navázáním vztahu uzavřenosti, odvádět jeho pozornost od bolesti. Účinná je i péče o zvíře, hlazení, hra s ním. Zvířata jsou též psychickou podporou v krizových situacích jako je například přírodní katastrofa, teroristický či kriminální čin, nehoda.

Canisterapie

Je nejznámější a nejužívanější forma terapie. Pes je odpradávna společníkem, průvodcem člověka, má proto roli kamaráda jak pro dospělé, tak děti. Má schopnost porozumět člověku a vcítit se do jeho psychického naladění. V přítomnosti psa se lidé začínají brzy cítit lépe, jsou pohotovější, zapomínají na své problémy či bolest a jejich stav se zlepšuje. Člověk dokonce dokáže podvědomě reagovat nejen na tělesnou teplotu psa, ale i na jeho srdeční činnost a dech, což mu napomáhá ke zklidnění, relaxaci, a dokonce k úpravě krevního tlaku.

Hipoterapie

Jde o fyzioterapii využívající přirozený pohyb a krok koně, který je podobný pohybovému stereotypu člověka. Díky přenosu impulzů pohybujícího se koňského hřbetu se rehabilituje lidská chůze. Koně jsou nejen vysoce inteligentní, ale jsou schopni snášet monotónní práci v kroku, jsou trpěliví i při obtížných situacích a učenliví. Jsou odolní vůči stresu a jsou ochotni tolerovat různé pomůcky, kterých je během terapie využíváno (míče, barevné šátky nebo třeba kroužky). Nejsou lekaví a zvládají i nečekané a nestandardní situace. Jízda na koni posiluje stabilitu a zvyšuje pohyblivost člověka. 
 

Felinoterapie

Kočky pomáhají lépe zvládat stres a adaptaci (například u seniorů v domovech důchodců), povzbuzují k činnosti, stimulují paměťové funkce a pozitivně ovlivňují motoriku ruky (při hlazení, kartáčování, krmení). Dětské pacienty nutí spolupracovat, navozují u nich pocit bezpečí, a zvyšují jejich snahu komunikovat. Dokonce rozvíjí hudební i estetické cítění.

Delfinoterapie

Delfíni mají velmi pozitivní vliv na lidskou náladu, jejich vzezření je optimistické, působí totiž smějícím se dojmem. K člověku se chovají přátelsky. Pomoc delfínů slouží k povzbuzení pozitivních emocí, vnímání harmonie pohybů. Je vhodná i pro malé děti.

Ornitoterapie

Využití ptactva je vhodné k rozvoji sociálních dovedností. Nejvíce jsou využíváni papoušci. Instinktivně totiž poznají povahu a záměry svého majitele a vycítí, zda je má člověk rád. Pochopí, jestli je člověk potřebuje, hlavně proto, že sami mají podobné povahové rysy jako člověk. Papoušci se vehementně dožadují pozornosti a umí vyjádřit intenzivně své pocity – radost, naštvání, žárlivost, věrnost, lásku. Lidi s Alzheimerovou chorobou umí vracet do reality, hyperaktivní děti zklidňují a učí je pečovat o druhé. I zdravým lidem, kteří trpí samotou, nabízí papoušci milou společnost.

Terapie pomocí menších zvířat

Králíci, křečci, morčata umožňují nemocným kontaktem se svou srstí nabudit příjemné pocity, starost a péče o ně motivuje a odvádí pozornost od osobních potíží. Jejich rozměry jsou malé, nároky na chov snadné, lehce se s nimi manipuluje, lze je přiložit nemocnému i do postele. Akvarijní rybičky nejen že uklidňují svým pohybem, ale i sledování vody a hra světla a barev, vlnění rostlin pozitivně působí na psychiku. Zároveň péče o ně, jejich chov, převzetí zodpovědnosti podněcují rozvoj osobnosti a motivují k aktivitě. Plazi (želvy, hadi, ještěrky, chameleoni) a hmyz (pavouci, včely, motýli, pakobylky, strašilky) jsou také využíváni pro podporu rozvoje zodpovědnosti, péče, ale zejména u dětí také pro vybudování respektu, kázně a disciplíny.

Terapie prostřednictvím hospodářských zvířat, která se chovají na farmách je vhodná zejména pro lidi s psychosociálními problémy, například při odvykací léčbě závislých lidí v komunitních centrech. Pomáhají díky pravidelné péči o ně, vnést do života řád, disciplínu, a vztahem k nim i ozdravují citovou složku jedince. Postupně se díky této péči buduje i sebeúcta k sobě a životu obecně.


Autor: Jana Tamchynová

Beseda: Smrt jako součást bytí

17. ledna 2025 v 08:43

Komorní beseda s profesorkou Annou Hogenovou v Domě U Zlaté lilie na téma „Smrt jako součást bytí“ se koná v pátek 24. ledna ve 14:30 hodin.

V Letňanech opět startují lekce jógy pro děti a teenagery

4. ledna 2025 v 10:33

Na zájemce čekají klasické jógové ásany a nejrůznější dechové, relaxační a mindfulness techniky. Přijďte protáhnout, seznámit se s novými lidmi a zažít radost z pohybu, kterou jóga nabízí. Začíná se 7. ledna, cvičí se každý pátek.

Praha 10: Cvičení pro maminky s dětmi do 1 roku

3. ledna 2025 ve 14:09

Funkční cvičení pro maminky s dětmi od 6 týdnů do cca 1 roku, které pomáhá maminkám nejen po porodu dostat se zpět do kondice.

Další články
Nahoru