dnes
Středa - polojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Na Čačikanu uvidíte němé a téměř stoleté Cikány, Opráski sromskyj historje a další filmy o Romech
Záběr z filmu Pretty Dyana. Foto: dribblingpictures.com

Na Čačikanu uvidíte němé a téměř stoleté Cikány, Opráski sromskyj historje a další filmy o Romech

První ročník festivalu filmů s romskou tematikou Čačikano (Název festivalu vychází s romštiny a znamená opravdový) zahájí v pátek 26. září ve 20:30 němý film Cikáni (1921). Herečtí protagonisté této perly české němé kinematografie mají pleť pomazanou uhlím a srdce jim pukají v emotivních erupcích. Tak se Karel Anton ve dvacátých letech rozhodl převést Cikány Karla Hynka Máchy do filmové podoby. Klasika romantické literatury 19. století nabízí několik děsivých nekorektních výkřiků, které Romům moc nepřidají, donutí nás ale k zamyšlení. O živý hudební doprovod se postará raper, hudebník a proromský aktivista Bonus.

Čačikano během dvou dnů uvede ve 4 sekcích 11 snímků. Sekce Jiná káva nabídne filmy, které zobrazí Romy s jejich každodenními radostmi i starostmi. Ve filmu srbského režiséra Borise Mitiče Krásná Dyana (2003) přetvářejí Romové stará auta v originální motorová vozítka.

Snímek District! (2004) nás zavede do maďarského pojetí městečka South Park. V české premiéře festival uvede hit Slovinska roku 2012 Šanghaj. Romantický a lehce naivní snímek Marka Naberšnika získal roku 2012 ocenění za nejlepší scénář na festivale v Montrealu.

Sekce Sportem ku představí sérii dokumentů: Oči tygra (2011) nás pozvou do boxerského ringu, dokument Míčky a melouny (2013) pro změnu na tenisové kurty. Sekce vás seznámí s osobností, o které jste možná ani nevěděli, že je romského původu a má za sebou úspěšnou kariéru.

Někteří se vidí jako Gott, jiní jako Presley

Pohled do neznáma, kterak hudba ovlivňuje nejen běžné životy, ale jak se přímo podílí na tvorbě lidské identity, vám nabídne sekce Hudba dělá člověka. Do ní vybrali organizátoři filmy, které různými optikami nahlíží na romské hudebníky.

Někteří se vidí jako Karel Gott nebo Dara Rolins (Zvonky štěstí, 2012), jiní se vydávají za Elvise Presleyho (Viva Constanta!, 2007). I film rumunské režisérky Emese Ambrus Viva Constanta! uvede Čačikano v české kinopremiéře.

Poslední sekce nese název Opráski sromskyj historje, už svým pojmenováním odkazuje k tomu, že historii romského filmu je občas nasnadě brát s rezervou. Přesto se tu najdou díla, která zásadně ovlivnila obraz romství napříč Evropou.

Na plátně budete moci zhlédnout Růžové sny (1976) Dušana Hanáka, Cikáni jdou do nebe (1975) Emila Loteanua a němou perličku Cikáni Karla Antona, která vznikla v roce 1921 na motivy jediného, stejnojmenného románu Karla Hynka Máchy. Triáda filmů ze Slovenska, Česka a Sovětského svazu ukazuje, jak byli Romové v kinematografii vyobrazováni před více než 40 lety. A to stojí za zhlédnutí.

Stánky IQ Roma servis

Čačikano nezůstává jen u filmu, v pátek po slavnostním zahájení bude na diváky čekat raut s tradiční romskou kuchyní. V sobotu návštěvníkům kina čekání na filmy zpestří skupina mladých raperů Cincinaty. V rámci doprovodného programu Čačikano představí také autora Ladislava Husáka, který bude předčítat ze své první knihy Žurka. Během festivalu se diváci budou moci zastavit u stánků organizace IQ Roma servis nebo časopisu Romano Džaniben.

„Vznik tradice festivalu filmů s romskou tematikou považujeme za klíčový pro navázaní mezikulturního dialogu a zmírnění projevů rasismu a diskriminace,“ uvádí Jiří Korman, ředitel sdružení a iniciátor festivalu. Už od samotného počátku vznikal festival pod oficiální záštitou Informačního centra OSN v Praze.

Podrobný program projekcí najdete na oficiálních stránkách festivalu www.cacikano.cz


Další články
Nahoru