dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Bývalý starosta Prahy 2 míří před soud
Vchod do radnice Prahy 2. Foto: archiv

Bývalý starosta Prahy 2 míří před soud

Ještě loni stál ve vedení radnice, v budoucnu možná půjde na pár let „do tepláků“. Řeč je o bývalém starostovi Prahy 2 Jiřím Paluskovi, který čelí obvinění ze zneužití pravomoci a porušování povinnosti při správě cizího majetku kvůli přidělení bytu v této městské části. Za mřížemi si může posedět až deset let.

Nad Jiřím Paluskou se stahují mraky. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2 na něj již podalo obžalobu. Podle vyšetřovatelů totiž způsobil škodu zhruba tři miliony korun.

První prohřešek podle policie udělal, když přidělil dalšímu jinému muži, nyní spoluobviněnému, jeden ze zrekonstruovaných bytů v Dittrichově ulici. Muž byt dále převedl na třetí osobu – Paluskova syna.

Případ se začal vyvíjet na konci roku 2009, kdy městská část zveřejnila záměr pronajmout půdní prostory v několika domech, kde měly na náklady radnice vzniknout hrubé stavby nových bytů. Nájemníci vybraní ve veřejné soutěži měli následně na své náklady stavbu bytu dokončit.

V jednom případě však byl do užívání předán téměř dokončený byt. Do něj se následně přestěhoval Paluskův syn.

Jsem nevinný!

Bývalý starosta je také žalován za to, že druhá městská část vyplatila u jedné z veřejných zakázek zhruba 300 tisíc korun navíc kvůli tomu, že službu nezajišťovala vítězná firma, ale další subdodavatelé. Službu totiž vítěz z výběrového řízení nebyl schopen poskytnout.

Jiří Paluska vinu od počátku odmítal. Přesto loni v březnu po obvinění rezignoval. Do čela radnice se tak vrátila Jana Černochová, která tuto funkci zastávala v minulém volebním období. Staronová starostka po jmenování do funkce vyjádřila přesvědčení, že jde o dočasné řešení a že doufá, že se Jiří Paluska po očištění svého jména do čela úřadu vrátí.

Nyní to tedy vypadá, že ve funkci minimálně do voleb v příštím roce zůstane a i nadále bude muset sedět na dvou židlích. Od roku 2010 je totiž poslankyní.


Další články
Nahoru