dnes
Sobota - mlha
22°C
zítra
Neděle - skorojasno
26°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
27°C
Bývalý primátor Hudeček namítl podjatost soudce z kauzy Opencard
Pražský exprimátor Tomáš Hudeček. Foto: archiv MHMP

Bývalý primátor Hudeček namítl podjatost soudce z kauzy Opencard

Advokát bývalého pražského primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) dnes vznesl námitku podjatosti soudce Alexandra Sotoláře, který má podruhé rozhodovat v kauze radních a elektronické karty Opencard. Právník Robert Kabát poukázal na to, že v prvním kole hlavního líčení byly rozdíly mezi tím, co při výpovědích zaznělo v jednací síni, a tím, co se následně objevilo v soudních protokolech. Sotolář se však z procesu nevyloučil, proti čemuž Hudeček obratem podal stížnost k vrchnímu soudu.

„Podle mě existují důvodné pochyby o vašem poměru k věci," řekl Hudečkův právník předsedovi senátu pražského městského soudu. Sotolář pak po krátkém přerušení jednání vyhlásil usnesení o tom, že podjatý není.

„Předseda senátu není v žádném vztahu ke stranám řízení, s nikým z obžalovaných se nezná," konstatoval soudce. „Vylučuji, že by bylo cíleně manipulováno s obsahem protokolů o hlavních líčeních," zdůraznil.

Kauza se týká bývalých představitelů hlavního města, kteří podle obžaloby v roce 2012 neoprávněně zvýhodnili firmu Haguess, když s tímto tehdejším vlastníkem práv ke kartě Opencard uzavřeli údajně nevýhodné smlouvy.

Sotolářův senát původně uznal Hudečka, radní Evu Vorlíčkovou a Josefa Noska, šéfa magistrátních informatiků Jana Tesku a dalšího bývalého primátora Bohuslava Svobodu (ODS) vinnými a uložil jim podmíněné tresty. Vrchní soud však vyhověl odvoláním prvních čtyř jmenovaných a jejich věc vrátil k novému projednání.

Hudečkův advokát nyní upozornil na to, že vrchní soud Sotolářovi vytkl dezinterpretaci důkazů a opominutí některých svědeckých výpovědí. Právník připomněl, že podle názoru Sotolářova senátu měl mít Hudeček více informací o věci než ta část obžalovaných radních, které soud osvobodil – konkrétně odborný posudek.

Exprimátor podle advokáta při hlavním líčení řekl, že je přesvědčený, že posudek k dispozici neměl. Totéž se údajně objevilo v pracovní verzi protokolu, avšak ve finální podobě byla tato věta zcela vypuštěna.

„Objektivně to vyvolává pochybnost, že to vypuštění nebylo bezděčné. A zapadá to do toho, že jsou vypuštěny údaje i z jiných výpovědí," konstatoval Kabát.

Právník spoluobžalovaného Tesky Richard Maleček poté vyzval soud k přerušení hlavního líčení, dokud vrchní soud nerozhodne o stížnosti proti usnesení o nepodjatosti. „Pokud by soud pak dal stížnosti za pravdu, byly by všechny provedené úkony zmatečné," poznamenal. Soudce Sotolář ale odvětil, že platná právní úprava mu umožňuje pokračovat. Krátce poté uzavřel dokazování a zahájil závěrečné řeči.

Obžalovaní vinu od počátku odmítají s tím, že projekt Opencard byl dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS) a že kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám nemohli při svém hlasování postupovat jinak. O roli bývalého primátora Svobody nyní justice nerozhoduje, protože ho chrání poslanecká imunita.


Praha 8 sbírá vavříny, dostala několik ocenění za komunikaci

Včera v 07:56

Zlatý erb za webové stránky, Zlatý lajk za facebookový profil, cena Radniční listy za Osmičku…tři medailová ocenění v letošním roce v rámci Hl. města Prahy. 

Radnice Prahy 1 mění úřední hodiny

13. srpna 2020 ve 12:59

Od 1. září stanovila radnice první městské části úřední hodiny úřadu na pondělí od 8 do 18 hodin a středu od 8 do 18 hodin.

Další články
Nahoru