dnes
Čtvrtek - zatazeno
22°C
zítra
Pátek - polojasno
23°C
pozítří
Sobota - bourky
23°C
Bývalý primátor Hudeček namítl podjatost soudce z kauzy Opencard
Pražský exprimátor Tomáš Hudeček. Foto: archiv MHMP

Bývalý primátor Hudeček namítl podjatost soudce z kauzy Opencard

Advokát bývalého pražského primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) dnes vznesl námitku podjatosti soudce Alexandra Sotoláře, který má podruhé rozhodovat v kauze radních a elektronické karty Opencard. Právník Robert Kabát poukázal na to, že v prvním kole hlavního líčení byly rozdíly mezi tím, co při výpovědích zaznělo v jednací síni, a tím, co se následně objevilo v soudních protokolech. Sotolář se však z procesu nevyloučil, proti čemuž Hudeček obratem podal stížnost k vrchnímu soudu.

„Podle mě existují důvodné pochyby o vašem poměru k věci," řekl Hudečkův právník předsedovi senátu pražského městského soudu. Sotolář pak po krátkém přerušení jednání vyhlásil usnesení o tom, že podjatý není.

„Předseda senátu není v žádném vztahu ke stranám řízení, s nikým z obžalovaných se nezná," konstatoval soudce. „Vylučuji, že by bylo cíleně manipulováno s obsahem protokolů o hlavních líčeních," zdůraznil.

Kauza se týká bývalých představitelů hlavního města, kteří podle obžaloby v roce 2012 neoprávněně zvýhodnili firmu Haguess, když s tímto tehdejším vlastníkem práv ke kartě Opencard uzavřeli údajně nevýhodné smlouvy.

Sotolářův senát původně uznal Hudečka, radní Evu Vorlíčkovou a Josefa Noska, šéfa magistrátních informatiků Jana Tesku a dalšího bývalého primátora Bohuslava Svobodu (ODS) vinnými a uložil jim podmíněné tresty. Vrchní soud však vyhověl odvoláním prvních čtyř jmenovaných a jejich věc vrátil k novému projednání.

Hudečkův advokát nyní upozornil na to, že vrchní soud Sotolářovi vytkl dezinterpretaci důkazů a opominutí některých svědeckých výpovědí. Právník připomněl, že podle názoru Sotolářova senátu měl mít Hudeček více informací o věci než ta část obžalovaných radních, které soud osvobodil – konkrétně odborný posudek.

Exprimátor podle advokáta při hlavním líčení řekl, že je přesvědčený, že posudek k dispozici neměl. Totéž se údajně objevilo v pracovní verzi protokolu, avšak ve finální podobě byla tato věta zcela vypuštěna.

„Objektivně to vyvolává pochybnost, že to vypuštění nebylo bezděčné. A zapadá to do toho, že jsou vypuštěny údaje i z jiných výpovědí," konstatoval Kabát.

Právník spoluobžalovaného Tesky Richard Maleček poté vyzval soud k přerušení hlavního líčení, dokud vrchní soud nerozhodne o stížnosti proti usnesení o nepodjatosti. „Pokud by soud pak dal stížnosti za pravdu, byly by všechny provedené úkony zmatečné," poznamenal. Soudce Sotolář ale odvětil, že platná právní úprava mu umožňuje pokračovat. Krátce poté uzavřel dokazování a zahájil závěrečné řeči.

Obžalovaní vinu od počátku odmítají s tím, že projekt Opencard byl dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS) a že kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám nemohli při svém hlasování postupovat jinak. O roli bývalého primátora Svobody nyní justice nerozhoduje, protože ho chrání poslanecká imunita.


Prahou prošly tisíce lidí, u sídla komunistů po nich zůstala rakev

Dnes v 00:11

Metropolí prošly ve středu večer tisíce lidí k připomínce obětí 21. srpna 1969. Podle pořadatelů ze spolku Milion chvilek pro demokracii jich bylo zhruba 10 000. U sídla KSČM nechali rakev se jmény pěti zastřelených a jejich siluety namalované na zemi.

Radnice Prahy 11 bude mít nové stránky

Včera v 06:59

Radnice jedenácté městské části spustí 1. září nové webové stránky, které budou nejen modernější, ale hlavně uživatelsky jednodušší.

Další články
Nahoru