Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - oblacno 22°C
Sobota 15. 6. 2024
Svátek má Vít
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Bývalé lázně na Žižkově se za čtvrt miliardy korun promění na Dům tance
Zakladatelka organizace Tanec Praha Yvona Kreuzmannová stojí na lávce před budovou bývalých lázní (vpravo). Zdroj foto: MČ Praha 3

Bývalé lázně na Žižkově se za čtvrt miliardy korun promění na Dům tance

Opuštěná budova bývalých Žižkovských lázní v Husitské ulici v Praze 3 bude využita jako Dům tance. Prostředky ve výši 26 milionů korun na projektovou studii schválil magistrátní výbor a počítá s nimi i schválený rozpočet metropole. Dalších 188 milionů korun na obnovu budovy přidělilo Ministerstvo kultury skrze Národní plán obnovy. Celkové náklady na rekonstrukci se budou pohybovat okolo 250 milionů korun. Informovala o tom vedoucí Odboru vnějších vztahů a kultur třetí městské části Tereza Schejbalová.  

Chátrající budova, která je ve vlastnictví hlavního města a spravuje ji Praha 3, se tak po mnoha letech dočká rekonstrukce. Na místě vznikne kulturní centrum zaměřené na pohyb a umění. S plánem využít budovu právě pro tyto účely ve veřejné soutěži zvítězila Yvona Kreuzmannová, zakladatelka organizace Tanec Praha a ředitelka sousedícího divadla PONEC.

„Mám radost, že vize dolního Žižkova coby centra různých tanečních žánrů se stane realitou. Dům tance poskytne zázemí širokému spektru umělců, zároveň otevře budovu veřejnosti. Plánuje se napojení na cyklostezku z Husitské ulice, kavárna nebo wellness a samozřejmě nabídka kurzů, otevřených zkoušek, debaty, workshopy a mnoho dalšího,“ řekla Kreuzmannová. 

Objekt hledal své nové využití několik let. Praha 3 zvažovala i obnovu lázní, to ale narazilo mimo jiné na malý počet parkovacích míst v okolí. Nakonec zvítězil projekt kulturně-pohybového centra. Návrh projektu pro ředitelku Tance Praha zpracovalo architektonické studio Reaktor, které chce lázeňské sály přebudovat na taneční, zachovat atrium s pavlačemi nebo přidat bezbariérový vstup nebo výtah.

„Husitská ulice už dlouho potřebovala nový impuls, kterým rozhodně vznik takové mezinárodní kulturní instituce bude. Navíc tím vdechneme život dalšímu prázdnému objektu,“ uvedl starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP 09). 

„Mám radost, že po celé řadě jednání, několika smlouvách o partnerství a memorandech s hlavním městem se společný zájem na využití budovy coby Domu tance naplní. Předpokládám, že rekonstrukce budovy by mohla začít příští rok," dodal Jan Materna (TOP 09), radní pro majetek Prahy 3. 

Lázně Žižkov byly v provozu od roku 1903, kdy patřily k nejluxusnějším zařízením svého druhu. Pět let po otevření je navštívil i císař František Josef I. Bazén, honosné vanové a parní lázně pak nahradil taneční parket – místo po revoluci sloužilo jako vykřičený podnik nebo travesti klub. Od roku 2004 je budova bez využití.


Autor: Lucie Rychlá

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

Včera ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

12. června 2024 ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru