Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - obcasny-dest 10°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Bývalé lázně na Žižkově se za čtvrt miliardy korun promění na Dům tance
Zakladatelka organizace Tanec Praha Yvona Kreuzmannová stojí na lávce před budovou bývalých lázní (vpravo). Zdroj foto: MČ Praha 3

Bývalé lázně na Žižkově se za čtvrt miliardy korun promění na Dům tance

Opuštěná budova bývalých Žižkovských lázní v Husitské ulici v Praze 3 bude využita jako Dům tance. Prostředky ve výši 26 milionů korun na projektovou studii schválil magistrátní výbor a počítá s nimi i schválený rozpočet metropole. Dalších 188 milionů korun na obnovu budovy přidělilo Ministerstvo kultury skrze Národní plán obnovy. Celkové náklady na rekonstrukci se budou pohybovat okolo 250 milionů korun. Informovala o tom vedoucí Odboru vnějších vztahů a kultur třetí městské části Tereza Schejbalová.  

Chátrající budova, která je ve vlastnictví hlavního města a spravuje ji Praha 3, se tak po mnoha letech dočká rekonstrukce. Na místě vznikne kulturní centrum zaměřené na pohyb a umění. S plánem využít budovu právě pro tyto účely ve veřejné soutěži zvítězila Yvona Kreuzmannová, zakladatelka organizace Tanec Praha a ředitelka sousedícího divadla PONEC.

„Mám radost, že vize dolního Žižkova coby centra různých tanečních žánrů se stane realitou. Dům tance poskytne zázemí širokému spektru umělců, zároveň otevře budovu veřejnosti. Plánuje se napojení na cyklostezku z Husitské ulice, kavárna nebo wellness a samozřejmě nabídka kurzů, otevřených zkoušek, debaty, workshopy a mnoho dalšího,“ řekla Kreuzmannová. 

Objekt hledal své nové využití několik let. Praha 3 zvažovala i obnovu lázní, to ale narazilo mimo jiné na malý počet parkovacích míst v okolí. Nakonec zvítězil projekt kulturně-pohybového centra. Návrh projektu pro ředitelku Tance Praha zpracovalo architektonické studio Reaktor, které chce lázeňské sály přebudovat na taneční, zachovat atrium s pavlačemi nebo přidat bezbariérový vstup nebo výtah.

„Husitská ulice už dlouho potřebovala nový impuls, kterým rozhodně vznik takové mezinárodní kulturní instituce bude. Navíc tím vdechneme život dalšímu prázdnému objektu,“ uvedl starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP 09). 

„Mám radost, že po celé řadě jednání, několika smlouvách o partnerství a memorandech s hlavním městem se společný zájem na využití budovy coby Domu tance naplní. Předpokládám, že rekonstrukce budovy by mohla začít příští rok," dodal Jan Materna (TOP 09), radní pro majetek Prahy 3. 

Lázně Žižkov byly v provozu od roku 1903, kdy patřily k nejluxusnějším zařízením svého druhu. Pět let po otevření je navštívil i císař František Josef I. Bazén, honosné vanové a parní lázně pak nahradil taneční parket – místo po revoluci sloužilo jako vykřičený podnik nebo travesti klub. Od roku 2004 je budova bez využití.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru