Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Bývalé lázně na Žižkově se za čtvrt miliardy korun promění na Dům tance
Zakladatelka organizace Tanec Praha Yvona Kreuzmannová stojí na lávce před budovou bývalých lázní (vpravo). Zdroj foto: MČ Praha 3

Bývalé lázně na Žižkově se za čtvrt miliardy korun promění na Dům tance

Opuštěná budova bývalých Žižkovských lázní v Husitské ulici v Praze 3 bude využita jako Dům tance. Prostředky ve výši 26 milionů korun na projektovou studii schválil magistrátní výbor a počítá s nimi i schválený rozpočet metropole. Dalších 188 milionů korun na obnovu budovy přidělilo Ministerstvo kultury skrze Národní plán obnovy. Celkové náklady na rekonstrukci se budou pohybovat okolo 250 milionů korun. Informovala o tom vedoucí Odboru vnějších vztahů a kultur třetí městské části Tereza Schejbalová.  

Chátrající budova, která je ve vlastnictví hlavního města a spravuje ji Praha 3, se tak po mnoha letech dočká rekonstrukce. Na místě vznikne kulturní centrum zaměřené na pohyb a umění. S plánem využít budovu právě pro tyto účely ve veřejné soutěži zvítězila Yvona Kreuzmannová, zakladatelka organizace Tanec Praha a ředitelka sousedícího divadla PONEC.

„Mám radost, že vize dolního Žižkova coby centra různých tanečních žánrů se stane realitou. Dům tance poskytne zázemí širokému spektru umělců, zároveň otevře budovu veřejnosti. Plánuje se napojení na cyklostezku z Husitské ulice, kavárna nebo wellness a samozřejmě nabídka kurzů, otevřených zkoušek, debaty, workshopy a mnoho dalšího,“ řekla Kreuzmannová. 

Objekt hledal své nové využití několik let. Praha 3 zvažovala i obnovu lázní, to ale narazilo mimo jiné na malý počet parkovacích míst v okolí. Nakonec zvítězil projekt kulturně-pohybového centra. Návrh projektu pro ředitelku Tance Praha zpracovalo architektonické studio Reaktor, které chce lázeňské sály přebudovat na taneční, zachovat atrium s pavlačemi nebo přidat bezbariérový vstup nebo výtah.

„Husitská ulice už dlouho potřebovala nový impuls, kterým rozhodně vznik takové mezinárodní kulturní instituce bude. Navíc tím vdechneme život dalšímu prázdnému objektu,“ uvedl starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP 09). 

„Mám radost, že po celé řadě jednání, několika smlouvách o partnerství a memorandech s hlavním městem se společný zájem na využití budovy coby Domu tance naplní. Předpokládám, že rekonstrukce budovy by mohla začít příští rok," dodal Jan Materna (TOP 09), radní pro majetek Prahy 3. 

Lázně Žižkov byly v provozu od roku 1903, kdy patřily k nejluxusnějším zařízením svého druhu. Pět let po otevření je navštívil i císař František Josef I. Bazén, honosné vanové a parní lázně pak nahradil taneční parket – místo po revoluci sloužilo jako vykřičený podnik nebo travesti klub. Od roku 2004 je budova bez využití.


Autor: Lucie Rychlá

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Dnes v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

30. listopadu 2023 ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

30. listopadu 2023 v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Další články
Nahoru