Dnes Čtvrtek - skorojasno 12°C
Zítra Pátek - skorojasno 13°C
Čtvrtek 1. 6. 2023
Svátek má Laura
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Bývalé Borůvkovo sanatorium se začne rekonstruovat, v budově vznikne 109 bytů
Borůvkovo sanatorium, dvojdům v Legerově ulici. Foto: Encyklopedie Prahy 2

Bývalé Borůvkovo sanatorium se začne rekonstruovat, v budově vznikne 109 bytů

Do konce roku začne rekonstrukce bývalého Borůvkova sanatoria v Praze, ve kterém zemřeli student Jan Palach a farář Josef Toufar. Vedle pietního místa na fasádě domu a kavárny s expozicí připomínající jejich památku tam nový majitel udělá 109 bytů se sdíleným společným prostorem. Náklady na rekonstrukci se odhadují na stovky milionů korun, sdělil ČTK Generali Fond realit, který objekt v Legerově ulici od letošního dubna vlastní.

V budově bývalého sanatoria se v nedávné minulosti plánoval hotel a několikrát změnila majitele. Pro Generali Fond realit budovu získala společnost Generali Invesments CEE, která od firmy Artisa Developer CZ koupila ostravskou United Corporation, jež nemovitost vlastní.

Společně s Artisou Developer CZ bude fond provádět renovaci trvající zhruba dva roky. Hodnota nemovitosti má převýšit 600 milionů korun, uvádí společnost Generali Investments.

„Jedná se o budovu se značnou symbolickou hodnotou. Velmi nás proto těší, že po domluvě se zástupci Prahy bude součástí projektu i veřejně přístupné pietní místo, které bude minulost spjatou i s touto budovou připomínat," řekl Marek Bečička z Generali Investments CEE.

Palach v budově bývalého Borůvkova sanatoria zemřel poté, co se v lednu 1969 upálil, aby vyburcoval společnost k odporu proti nesvobodě a okupaci vojsk Varšavské smlouvy. Toufar v něm podlehl následkům mučení Státní bezpečnost v souvislosti s takzvaným číhošťským zázrakem.

Na budově je v současnosti improvizovaný památník od Otakara Duška – tváře obou dvou s daty narození a úmrtí. Při opravě vznikne vedle venkovní pamětní desky také vnitřní pietní místo v přízemní kavárně, v které bude zde i vitrína s pamětními předměty a texty.

V budově se už uskutečňuje část přípravných a demoličních prací. Po rekonstrukci vznikne také 109 bytových jednotek a v Česku první City Pop prostor. Jde o koncept bydlení nabízející plně zařízené a vybavené byty se sdíleným společným prostorem, na půli cesty mezi pohostinností čtyřhvězdičkového hotelu a klasickým bydlením, uvádí Artisa.

Dodává, že toto ubytování je vhodné pro krátkodobé až střednědobé pronájmy pro cestující pracovníky, studenty, mladé páry i seniory.

Borůvkovo sanatorium, jehož dvě budovy z roku 1882 byly spojeny při rekonstrukci a dostavbě v roce 1931, sloužilo původně jako soukromé zdravotnické zařízení pro zámožnější prvorepublikové občany. Provádělo i nelegální potraty. Sanatorium se později změnilo na kliniku popálenin a plastické chirurgie.

Právě tady podlehl farář Toufar zraněním způsobeným při výsleších Státní bezpečnosti a Palach popáleninám. V budově později sídlil Farmakologický ústav a Ústav experimentální medicíny Akademie věd. Krátce byla chátrající budova převedena i na hasičský záchranný sbor.


Autor: ČTK

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

Dnes ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Praha 4: Zapojte se do diskuse o rozvoji městské části

Dnes v 07:42

V červnu se v Praze 4 uskuteční několik veřejných akcí, do kterých se může zapojit veřejnost. Mluvit se bude o ulicích Pujmanové, Podolí, sídlišti Antala Staška a Zátišském potoku, jejich plánovaných proměnách a rozvoji městské části, které Prahu 4 čekají.

Praha 1 pokračuje v dopravně-bezpečnostních akcích

30. května 2023 ve 23:11

Minulý týden ve čtvrtek se uskutečnila v pořadí již čtvrtá dopravně-bezpečnostní akce a tentokrát se městští strážníci a představitelé radnice Vojtěch Ryvola(ANO) a Giancarlo Lamberti (TOP 09) zaměřili na neukázněné řidiče v ulicích Perlová a Rytířská, do kterých platí zákaz vjezdu s výjimkou...

Další články
Nahoru