Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - zatazeno 8°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Bývalé Borůvkovo sanatorium se začne rekonstruovat, v budově vznikne 109 bytů
Borůvkovo sanatorium, dvojdům v Legerově ulici. Foto: Encyklopedie Prahy 2

Bývalé Borůvkovo sanatorium se začne rekonstruovat, v budově vznikne 109 bytů

Do konce roku začne rekonstrukce bývalého Borůvkova sanatoria v Praze, ve kterém zemřeli student Jan Palach a farář Josef Toufar. Vedle pietního místa na fasádě domu a kavárny s expozicí připomínající jejich památku tam nový majitel udělá 109 bytů se sdíleným společným prostorem. Náklady na rekonstrukci se odhadují na stovky milionů korun, sdělil ČTK Generali Fond realit, který objekt v Legerově ulici od letošního dubna vlastní.

V budově bývalého sanatoria se v nedávné minulosti plánoval hotel a několikrát změnila majitele. Pro Generali Fond realit budovu získala společnost Generali Invesments CEE, která od firmy Artisa Developer CZ koupila ostravskou United Corporation, jež nemovitost vlastní.

Společně s Artisou Developer CZ bude fond provádět renovaci trvající zhruba dva roky. Hodnota nemovitosti má převýšit 600 milionů korun, uvádí společnost Generali Investments.

„Jedná se o budovu se značnou symbolickou hodnotou. Velmi nás proto těší, že po domluvě se zástupci Prahy bude součástí projektu i veřejně přístupné pietní místo, které bude minulost spjatou i s touto budovou připomínat," řekl Marek Bečička z Generali Investments CEE.

Palach v budově bývalého Borůvkova sanatoria zemřel poté, co se v lednu 1969 upálil, aby vyburcoval společnost k odporu proti nesvobodě a okupaci vojsk Varšavské smlouvy. Toufar v něm podlehl následkům mučení Státní bezpečnost v souvislosti s takzvaným číhošťským zázrakem.

Na budově je v současnosti improvizovaný památník od Otakara Duška – tváře obou dvou s daty narození a úmrtí. Při opravě vznikne vedle venkovní pamětní desky také vnitřní pietní místo v přízemní kavárně, v které bude zde i vitrína s pamětními předměty a texty.

V budově se už uskutečňuje část přípravných a demoličních prací. Po rekonstrukci vznikne také 109 bytových jednotek a v Česku první City Pop prostor. Jde o koncept bydlení nabízející plně zařízené a vybavené byty se sdíleným společným prostorem, na půli cesty mezi pohostinností čtyřhvězdičkového hotelu a klasickým bydlením, uvádí Artisa.

Dodává, že toto ubytování je vhodné pro krátkodobé až střednědobé pronájmy pro cestující pracovníky, studenty, mladé páry i seniory.

Borůvkovo sanatorium, jehož dvě budovy z roku 1882 byly spojeny při rekonstrukci a dostavbě v roce 1931, sloužilo původně jako soukromé zdravotnické zařízení pro zámožnější prvorepublikové občany. Provádělo i nelegální potraty. Sanatorium se později změnilo na kliniku popálenin a plastické chirurgie.

Právě tady podlehl farář Toufar zraněním způsobeným při výsleších Státní bezpečnosti a Palach popáleninám. V budově později sídlil Farmakologický ústav a Ústav experimentální medicíny Akademie věd. Krátce byla chátrající budova převedena i na hasičský záchranný sbor.


Autor: ČTK

V Podolí hořela garáž

Dnes v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

Včera v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru