Dnes Čtvrtek - jasno 31°C
Zítra Pátek - skorojasno 31°C
Čtvrtek 17. 6. 2021
Svátek má Adolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Bývalá vozovna Orionka bude sloužit kulturním a společenským účelům
Jako tramvajová vozovna přestal areál fungovat v roce 1933, kdy většina kolejí byla odstraněna. Po válce zde několik let byla vozovna trolejbusů. Foto: IPR Praha

Bývalá vozovna Orionka bude sloužit kulturním a společenským účelům

Bývalá tramvajová vozovna Orionka na Vinohradech bude sloužit pro kulturní a společenské účely. Pražští radní včera schválili záměr vypsat výběrové řízení na provozovatele areálu. Tendr by měl být vypsán do konce letošního roku. Novinářům to včera řekli pražští radní Hana Třeštíková (Praha Sobě) a Jan Chabr (TOP 09). První část vozovny vznikla v roce 1897, kdy byla postavena hala podél Korunní třídy. Podle znaleckého posudku je hodnota objektu 153,6 milionu korun. Areál je ve vlastnictví dopravního podniku (DPP).

„Cílem je, aby město dokázalo lépe využívat budovy, které již pozbyly původního účelu a hledáme pro ně náplň. Orionka je přesně taková budova. Je to krásný areál, který už ale neslouží původnímu využití," řekla Třeštíková.

Budoucí nájemce bude moci kromě venkovního areálu vozovny využít tři haly a zázemí. Podle Třeštíkové a Chabra je důležité, aby byl provoz ekonomicky soběstačný a další využití bylo přínosem pro tamní komunitu. Vozovna by měla být využívána k volnočasovým, společenským či komunitním aktivitám, ale také pro sport.

Orionka zůstane nadále v majetku DPP, který jej vede jako zbytný majetek. Náklady na ostrahu, energie nebo na údržbu objektu se pohybují v posledních letech každoročně těsně pod třemi miliony korun. Při spolupráci s městem by tyto peníze nemusel podnik vynakládat.

Kdy přesně bude Orionka nově využívána, není zatím jasné. „My bychom to (tendr) chtěli zvládnout do konce roku s tím, že samozřejmě to bude záviset na záměr, který tam zvítězí a jak dlouhou dobu bude potřebovat na rekonstrukce. Pokud by šlo vše optimální variantou, tak už můžeme něco mít v příštím roce," řekl Chabr.

Součástí Orionky je kromě třílodní haly bytový dům, v areálu jsou původní historické tramvajové koleje, které nechal položit František Křižík v roce 1897.

Unikátní je i původní kolej v interiéru haly z roku 1897, kdy tento typ kolejnic nebyl nikde jinde v Praze v této podobě pro elektrické tramvaje normálního rozchodu použit. DPP v minulosti uvažoval o prodeji vozovny a rovněž se mluvilo o jejím využití pro muzeum MHD. To se ale nestalo.


Participace k budoucí podobě Jarovské třídy odstartovala

Dnes v 09:46

Veřejnost má šanci ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy. V Malešické ulici je až do 25. června umístěn informační kontejner. Online dotazníkové šetření probíhá do 11. července.

Web Praha školská bude informovat o vzdělávání v Praze

Dnes v 08:51

Praha má nový webový portál, který informuje o vzdělávání v metropoli a jejím okolí. Web Praha školská od loňského prosince úspěšně testoval svůj provoz a začátkem června byl oficiálně převeden pod hlavní server pražského magistrátu. 

Veřejnost se vyjadřovala k vybudování parku Na Pláni

Včera ve 20:43

V úterý 15. června v 17 hodin proběhla na on-line prezentace „Vybudování parku Na Pláni“.

Setkání ke Strategii rozvoje 2030+. Co čeká Košíře a Motol?

Včera v 08:05

Debata se zástupci radnice v ZŠ Weberova v Praze 5 ve čtvrtek 17. června od 17 hodin na téma co čeká Košíře a Motol v příštích několika letech? Jaké nové projekty se zrealizují?

Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

15. června 2021 v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

15. června 2021 v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

15. června 2021 v 07:09

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu.

Hlavní město a Praha 12 budou spolupracovat na projektu nájemního bydlení a kulturního centra

15. června 2021 v 07:05

Rada Prahy schválila spolupráci s městskou částí Praha 12 na společném projektu výstavby městského nájemního bydlení a multifunkčního sálu pro společenské akce. Projekt, který na pozemcích hlavního města podél ulice Písková naváže na Novou Radnici Praha 12, zahrnuje rekonstrukci a rozšíření...

Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

14. června 2021 ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

14. června 2021 ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

Další články
Nahoru