Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Bývalá radnice Prahy 12 zůstává útočištěm pro uprchlíky, o které se nové stará Charita
Paní Tatiana (vpravo) bývala ve městě Dnipro bankovní úřednicí, manžel hasič na Ukrajině zůstal. Foto: P12

Bývalá radnice Prahy 12 zůstává útočištěm pro uprchlíky, o které se nové stará Charita

O uprchlíky z válkou zasažené Ukrajiny, kteří od března obývají objekt bývalé radnice Prahy 12, se nově stará Arcidiecézní charita Praha. Organizace od pondělí 16. května po domluvě s vedením dvanácté pražské městské části zařízení provozuje na své náklady. Městská budova v Pískové ulici bude charitě k dispozici po dobu potřeby poskytnout zázemí válečným uprchlíkům. Za Prahu 12 o tom informovala mluvčí Petra Svobodová.  

„Díky obyvatelům Prahy 12 a zaměstnancům radnice se provizorní bydlení podařilo připravit v rekordně krátkém čase a překlenout organizačně náročné prvotní období. Angažmá charity je krok správným směrem. Má dlouholeté a široké zkušenosti a práce s uprchlíky se tak zprofesionalizuje, zároveň také přebírá náklady za provoz budovy,” uvedl radní pro sociální oblast Jiří Brůžek (Piráti). 

V objektu bývalé radnice našla dočasný domov více jak stovka převážně žen a jejich dětí přicházejících z míst zasažených ruskou agresí na Ukrajině. K dispozici jim jsou pokoje, a společné kuchyňky, koupelny, jídelna, herna, studijní místnost nebo prádelna. 

„Lidem bude nyní k dispozici vedoucí ubytování, která je původem Ukrajinka, ale mnoho let žije v Česku, dokonce v Modřanech. Bude prostředníkem mezi ubytovanými a dalšími pracovníky charity. V pondělí už se stihla s lidmi seznámit. V plánu jsou i nějaké úpravy interiéru, například bezbariérový pokoj pro paní na vozíku. Cílem je maximální možná soběstačnost a sociální začlenění uprchlíků. V plánu je postupné zvelebování některých prostor, do kterého se budeme snažit zapojit i samotné ubytované,” vysvětlila změny a budoucí plány metodička sociální práce Arcidiecézní charity Eva Hradečná. Z původně provizorního ubytování by se mělo postupně stát místo vhodné pro dlouhodobější bydlení. 

Budovu v ulici Písková opustily odbory úřadu Prahy 12 loni po vybudování nové radnice, postavené mezi ulicemi Písková a Generála Šišky. Vedení městské části původně plánovalo budovu pronajímat a později ji ve spolupráci s magistrátem přestavět na multifunkční budovu s městskými byty. Další postup dostala loni za úkol rozpracovat městská Pražská developerská společnost.

„Chtěl bych touto cestou znovu poděkovat obyvatelům Prahy 12, místnímu spolku Y – open manželů Běťákových i Thomayerově nemocnici v Krči. V prvních kritických týdnech pomohli radnici budovu vybavit nábytkem, nebo poskytnout příchozím základní služby například v podobě praní prádla,” doplnil Brůžek. Praha 12 na svém území k tomuto dni eviduje 2824 uprchlíků z Ukrajiny. 

Arcidiecézní charita spravuje v Praze několik ubytovacích kapacit. Dohoda o provozu budovy v Pískové ulici platí po dobu potřeby poskytnout zázemí válečným uprchlíkům.


Autor: Jan Puci

Architektura na ČVUT se posunula v hodnocení QS Rankings

17. dubna 2024 ve 23:26

Výuka architektury na ČVUT se posunula o 50 míst v prestižním univerzitním žebříčku. V kategorii Architektura a vystavěné prostředí je v Česku na prvním místě. Je také nejlépe hodnoceným oborem na ČVUT.

Poslední rozloučení s Janou Hlaváčovou bude v pátek 26. ledna v Národním divadle

15. ledna 2024 v 17:36

Poslední rozloučení s herečkou Janou Hlaváčovou se uskuteční v pátek 26. ledna v 11 hodin v historické budově Národního divadla v Praze. Bude přístupné i veřejnosti. ČTK to oznámil Tomáš Staněk, mluvčí Národního divadla, které rozloučení organizuje ve spolupráci s Divadlem na Vinohradech. Na obou...

Po požáru v kočárkárně panelového domu hasiči zachránili pět lidí

2. listopadu 2023 v 18:22

Před 18. hodinou, ve středu 1. listopadu, zasahovaly jednotky pražských profesionálních hasičů v ulici Pavláskova v Praze 8. Hořelo tam v suterénu panelového domu.

Hasiči po požáru rozebírali stavbu na Smíchovském nádraží

8. října 2023 v 09:12

Během celého sobotního dopoledne pražští hasiči rozebírali konstrukce vybydlené budovy u odstavných kolejích na Smíchovském nádraží, kterou obývali lidé bez domova. Budova hořela od sobotního rána, evakuováno muselo být 11 lidí. Hasiči vyhledávali skrytá ohniska požáru pomocí termokamery a dronu....

Praha rozsvítila Petřínskou rozhlednu v barvách izraelské vlajky

8. října 2023 v 08:55

Modře a bíle se v sobotu v 19 hodin rozsvítila Petřínská rozhledna na podporu obyvatel Izraele, na jehož území zaútočilo Palestinské radikální hnutí Hamás.  

Další články
Nahoru