Dnes Neděle - jasno 10°C
Zítra Pondělí - skorojasno 11°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Bývalá radnice Prahy 12 zůstává útočištěm pro uprchlíky, o které se nové stará Charita
Paní Tatiana (vpravo) bývala ve městě Dnipro bankovní úřednicí, manžel hasič na Ukrajině zůstal. Foto: P12

Bývalá radnice Prahy 12 zůstává útočištěm pro uprchlíky, o které se nové stará Charita

O uprchlíky z válkou zasažené Ukrajiny, kteří od března obývají objekt bývalé radnice Prahy 12, se nově stará Arcidiecézní charita Praha. Organizace od pondělí 16. května po domluvě s vedením dvanácté pražské městské části zařízení provozuje na své náklady. Městská budova v Pískové ulici bude charitě k dispozici po dobu potřeby poskytnout zázemí válečným uprchlíkům. Za Prahu 12 o tom informovala mluvčí Petra Svobodová.  

„Díky obyvatelům Prahy 12 a zaměstnancům radnice se provizorní bydlení podařilo připravit v rekordně krátkém čase a překlenout organizačně náročné prvotní období. Angažmá charity je krok správným směrem. Má dlouholeté a široké zkušenosti a práce s uprchlíky se tak zprofesionalizuje, zároveň také přebírá náklady za provoz budovy,” uvedl radní pro sociální oblast Jiří Brůžek (Piráti). 

V objektu bývalé radnice našla dočasný domov více jak stovka převážně žen a jejich dětí přicházejících z míst zasažených ruskou agresí na Ukrajině. K dispozici jim jsou pokoje, a společné kuchyňky, koupelny, jídelna, herna, studijní místnost nebo prádelna. 

„Lidem bude nyní k dispozici vedoucí ubytování, která je původem Ukrajinka, ale mnoho let žije v Česku, dokonce v Modřanech. Bude prostředníkem mezi ubytovanými a dalšími pracovníky charity. V pondělí už se stihla s lidmi seznámit. V plánu jsou i nějaké úpravy interiéru, například bezbariérový pokoj pro paní na vozíku. Cílem je maximální možná soběstačnost a sociální začlenění uprchlíků. V plánu je postupné zvelebování některých prostor, do kterého se budeme snažit zapojit i samotné ubytované,” vysvětlila změny a budoucí plány metodička sociální práce Arcidiecézní charity Eva Hradečná. Z původně provizorního ubytování by se mělo postupně stát místo vhodné pro dlouhodobější bydlení. 

Budovu v ulici Písková opustily odbory úřadu Prahy 12 loni po vybudování nové radnice, postavené mezi ulicemi Písková a Generála Šišky. Vedení městské části původně plánovalo budovu pronajímat a později ji ve spolupráci s magistrátem přestavět na multifunkční budovu s městskými byty. Další postup dostala loni za úkol rozpracovat městská Pražská developerská společnost.

„Chtěl bych touto cestou znovu poděkovat obyvatelům Prahy 12, místnímu spolku Y – open manželů Běťákových i Thomayerově nemocnici v Krči. V prvních kritických týdnech pomohli radnici budovu vybavit nábytkem, nebo poskytnout příchozím základní služby například v podobě praní prádla,” doplnil Brůžek. Praha 12 na svém území k tomuto dni eviduje 2824 uprchlíků z Ukrajiny. 

Arcidiecézní charita spravuje v Praze několik ubytovacích kapacit. Dohoda o provozu budovy v Pískové ulici platí po dobu potřeby poskytnout zázemí válečným uprchlíkům.


Autor: Jan Puci

Nadační fond nezávislé žurnalistiky nově vede Petr Orálek

1. května 2022 v 17:34

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) od dneška nově vede novinář a ekonom Petr Orálek. Fond o tom informoval na svém webu.

Další články
Nahoru