dnes
Úterý - polojasno
22°C
zítra
Středa - prehanky-dest
22°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
19°C
Bývalá Denkrova pískovna v Lysolajích se mění k nepoznání, rekultivace bude dokončena ještě letos
Svahy již byly zpevněny, ještě je potřeba dokončit výsadbu zeleně. Na rovné ploše bývalé pískovny vznikne hřiště.

Bývalá Denkrova pískovna v Lysolajích se mění k nepoznání, rekultivace bude dokončena ještě letos

V Lysolajích brzy začne druhá fáze rekultivace bývalé Denkrovy pískovny, která byla roky zpustošená a zarostlá. Městská část na severu Prahy tak získá prostor pro relaxaci a sport. Server Pražský patriot o tom informoval lysolajský starosta a náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN).  

Na území Lysolají v minulosti fungovalo několik pískoven, čtyři až do poloviny minulého století. Po vytěžení byl další vývoj jednotlivých míst odlišný. Například u přírodní památky Housle byl vysazen třešňový sad. Dnes je postupně revitalizován a jsou v něm vysazovány původní druhy.

V severní části Lysolají byly na místě bývalé pískovny v 70. letech minulého století vybudovány zahrádkářské kolonie Na Zavážkách. Předtím se tam však musely být zasypány haldy nakupených odpadků. Zajímavostí je, že se v této lokalitě našly kosterní ostatky nosorožce i mamuta, dnes jsou uloženy v Národním muzeu.

hriste-lysolaje Nedaleko odtud, na hranicích s městskou částí Praha-Suchdol, bude letos v srpnu dokončeno fotbalové i dopravní hřiště. „V důsledku bytové výstavby sem byl odvážen opad ze stavenišť. Byl zde velký nepořádek, který postupně zarostl. Jsem rád, že jsme dostali odvahu s tím něco udělat, území v atraktivní lokalitě bude smysluplně využito,“ uvedl starosta Petr Hlubuček.

Na jihu Lysolají byla mnoho let zpustošená oblast vytěžené Denkrovy pískovny. Toto území donedávna nedělalo dobrou vizitku, pokrývala ho černá skládka. Ta je však minulostí, území se mění k nepoznání. V rámci první etapy rekultivace už proběhlo zpevnění původních těžebních stěn. Na svazích byla vysazena zeleň, o kterou se bude muset firma, která má přeměnu pískovny na starost, ještě pár let starat. Stejně tak o vinici, která zde byla nedávno založena.

Letos úpravy pokračují. V rámci druhé etapy rekultivace dojde k vysázení zbytku zeleně, instalaci mobiliáře k novým cestám, vybudování víceúčelového hřiště s umělým povrchem a se zázemím pro fotbal, softbal, atletiku a další sporty. Hřiště budou v rámci výuky využívat i lysolajští školáci. Nedaleká základní škola má pro svých 400 dětí k dispozici jen malé hřiště, takže rozlehlejší areál přijde vhod.

Proměna bývalé Denkrovy pískovny v Lysolajích

Do bývalé pískovny budou chodit cvičit a sportovat dobrovolní hasiči. Zdejší Sbor dobrovolných hasičů je významným spolkem, který funguje už 120 let a má desítky členů. Na jednu menší městskou část úctyhodný počet.

„V bývalé Denkrově pískovně vznikne i odpočinková zóna pro veřejnost. Bude zde ohniště pro grilování. Rodiny s dětmi ocení hřiště s hracími prvky,“ pokračoval Hlubuček. Počítá se s vybudováním parkoviště i sezónního občerstvení.

Náklady na již ukončenou první fázi rekultivace jsou 30 milionů korun, druhá fáze, s jejíž realizací se začne v červenci, bude stát 35 milionů. „Do konce letošního roku by mělo být komplet hotovo,“ dodal starosta MČ Praha-Lysolaje Petr Hlubuček.


Program celoměstské podpory vzdělávání na rok 2021

Dnes v 17:55

Rada hl. m. Prahy odsouhlasila otevření Programu celoměstské podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy pro rok 2021. Dotaci lze poskytnout pouze na základě Žádosti o poskytnutí dotace, přičemž každý žadatel může podat pouze jednu žádost, která může obsahovat více projektů u jednotlivých...

Praha 2 přistoupila k realizaci slíbené podpory nájemcům nebytových prostor

Dnes v 17:35

Radní Prahy 2 na svém pondělním jednání navázali na svá předchozí rozhodnutí o podpoře podnikatelských nebo jiných činností provozovaných v nebytových prostorách ve správě městské části, které byly znemožněny nebo podstatně ztíženy v důsledku mimořádných opatření ke zmírnění dopadů epidemie...

Ủy ban Praha 11. Radnice založila stránku ve vietnamštině

Dnes v 08:06

Radnice Prahy 11 založila pro informování o dění nejen v městské části pro vietnamské sousedy facebookovou stránku Ủy ban Praha 11.

Další články
Nahoru