dnes
Středa - obcasny-dest
15°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
16°C
pozítří
Pátek - zatazeno
15°C
Bývalá Denkrova pískovna v Lysolajích se mění k nepoznání, rekultivace bude dokončena ještě letos
Svahy již byly zpevněny, ještě je potřeba dokončit výsadbu zeleně. Na rovné ploše bývalé pískovny vznikne hřiště.

Bývalá Denkrova pískovna v Lysolajích se mění k nepoznání, rekultivace bude dokončena ještě letos

V Lysolajích brzy začne druhá fáze rekultivace bývalé Denkrovy pískovny, která byla roky zpustošená a zarostlá. Městská část na severu Prahy tak získá prostor pro relaxaci a sport. Server Pražský patriot o tom informoval lysolajský starosta a náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN).  

Na území Lysolají v minulosti fungovalo několik pískoven, čtyři až do poloviny minulého století. Po vytěžení byl další vývoj jednotlivých míst odlišný. Například u přírodní památky Housle byl vysazen třešňový sad. Dnes je postupně revitalizován a jsou v něm vysazovány původní druhy.

V severní části Lysolají byly na místě bývalé pískovny v 70. letech minulého století vybudovány zahrádkářské kolonie Na Zavážkách. Předtím se tam však musely být zasypány haldy nakupených odpadků. Zajímavostí je, že se v této lokalitě našly kosterní ostatky nosorožce i mamuta, dnes jsou uloženy v Národním muzeu.

hriste-lysolaje Nedaleko odtud, na hranicích s městskou částí Praha-Suchdol, bude letos v srpnu dokončeno fotbalové i dopravní hřiště. „V důsledku bytové výstavby sem byl odvážen opad ze stavenišť. Byl zde velký nepořádek, který postupně zarostl. Jsem rád, že jsme dostali odvahu s tím něco udělat, území v atraktivní lokalitě bude smysluplně využito,“ uvedl starosta Petr Hlubuček.

Na jihu Lysolají byla mnoho let zpustošená oblast vytěžené Denkrovy pískovny. Toto území donedávna nedělalo dobrou vizitku, pokrývala ho černá skládka. Ta je však minulostí, území se mění k nepoznání. V rámci první etapy rekultivace už proběhlo zpevnění původních těžebních stěn. Na svazích byla vysazena zeleň, o kterou se bude muset firma, která má přeměnu pískovny na starost, ještě pár let starat. Stejně tak o vinici, která zde byla nedávno založena.

Letos úpravy pokračují. V rámci druhé etapy rekultivace dojde k vysázení zbytku zeleně, instalaci mobiliáře k novým cestám, vybudování víceúčelového hřiště s umělým povrchem a se zázemím pro fotbal, softbal, atletiku a další sporty. Hřiště budou v rámci výuky využívat i lysolajští školáci. Nedaleká základní škola má pro svých 400 dětí k dispozici jen malé hřiště, takže rozlehlejší areál přijde vhod.

Proměna bývalé Denkrovy pískovny v Lysolajích

Do bývalé pískovny budou chodit cvičit a sportovat dobrovolní hasiči. Zdejší Sbor dobrovolných hasičů je významným spolkem, který funguje už 120 let a má desítky členů. Na jednu menší městskou část úctyhodný počet.

„V bývalé Denkrově pískovně vznikne i odpočinková zóna pro veřejnost. Bude zde ohniště pro grilování. Rodiny s dětmi ocení hřiště s hracími prvky,“ pokračoval Hlubuček. Počítá se s vybudováním parkoviště i sezónního občerstvení.

Náklady na již ukončenou první fázi rekultivace jsou 30 milionů korun, druhá fáze, s jejíž realizací se začne v červenci, bude stát 35 milionů. „Do konce letošního roku by mělo být komplet hotovo,“ dodal starosta MČ Praha-Lysolaje Petr Hlubuček.


Praha chystá rozšíření svozu bioodpadu rostlinného původu

14. října 2019 ve 20:22

Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. Ten tvoří v současné době až 40 procent směsného komunálního odpadu v metropoli. Vedení hlavního města chce bioodpad separovat a dále jej využívat pro výrobu bioplynu nebo kompostu. Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání souhlasila se...

Policie nachystala bezpečnostní opatření na fotbal se Severním Irskem

14. října 2019 v 09:04

Pražská policie přichystala v souvislosti s dnešním fotbalovým utkáním mezi mužstvy reprezentace České republiky a Severního Irska bezpečnostní opatření.

Komise vybírá vítězný projekt Nového domova

13. října 2019 v 11:02

Výstavba moderního pobytového domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou 100 lůžek by mohla začít už v roce 2021. Poskytovat bude nepřetržitou 24hodinovou péči.

Další články
Nahoru