Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - zatazeno 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Bytová výstavba se na začátku roku propadla. Kromě Prahy
Bytová výstavba v Praze. Foto: Jan Puci

Bytová výstavba se na začátku roku propadla. Kromě Prahy

České stavebnictví vstoupilo do letošního roku v lepší kondici, stavební produkce v lednu podle aktuálních dat České statistického úřadu (ČSÚ) meziročně vzrostla o 5,4 procenta. Mohlo za to hlavně příznivé lednové počasí, které umožnilo stavařům pracovat bez výraznějších omezení. Sektor táhlo hlavně pozemní stavitelství. Naopak bytová výstavba se na začátku roku vyjma Prahy propadla. V aktuálním komentáři o tom informoval generální ředitel společnosti Ekospol Evžen Korec.

Hodnota v lednu povolených staveb meziročně vzrostla o 35,8 procenta na 45,6 miliardy korun. Lednové statistiky nicméně podle ČSÚ výrazně ovlivnilo povolení velkých dopravních staveb a nebytových budov. Bez nich by byla hodnota povolených staveb srovnatelná s loňským lednem.

Bytové výstavbě se přesto stále příliš nedaří. Počet zahájených bytů v rámci celé České republiky meziročně klesl o 8,8 procenta na 2687 bytů. Zajímavá čísla přišla z Prahy, kde ČSÚ eviduje 540 zahájených bytů v rámci nové výstavby. To je o 320 bytů více než před rokem. Ani zdaleka to ale neznamená, že by se zamrzlý bytový trh v hlavním městě nějak více rozhýbal.

Statistický úřad totiž jako zahájený považuje byt z takového projektu, který v daném měsíci získal stavební povolení. Ve skutečnosti tak stavba takového bytu reálně začít nemusela. Odklady už povolených projektů ostatně přiznávají i někteří velcí developeři. Statistika tak více než dřív neukazuje reálný stav bytové výstavby.

„Dá se čekat, že odkládaných staveb bude jen přibývat. Drahé a nedostupné hypotéky společně se stále enormně vysokou inflací a obavami lidí i firem o budoucnost budou dále tvrdě dopadat na realitní trh, který se už od loňska potýká s výrazným propadem poptávky. Běžné klienty kupující nový byt pro vlastní potřebu sice částečně nahrazují investoři do nájemního bydlení, ale ani oni realitní trh ze současné mizérie příliš nevytrhnou,“ sdělil Korec.

Neočekává, že by se situace letos nějak zásadně zlepšila. „Hypoteční úroky zůstanou i nadále extrémně vysoké, stejně jako inflace letos s největší pravděpodobností pod dvoucifernou hranici neklesne. Přetrvávající nízká poptávka po nových bytech tak bude i nadále utlumovat bytovou výstavbu a snižovat tím celkovou stavební produkci,“ dodal.


Autor: Jan Puci

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru