Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 4°C
Pátek 3. 12. 2021
Svátek má Svatoslav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zpravodajství

Byt v centru Prahy byl pronajímán v rozporu s kolaudací, potvrdil magistrát

Odbor stavebního řádu Magistrátu hl. m. Prahy (MHMP) se postavil za stanovisko stavebního úřadu Prahy 1, podle kterého byl byt v Růžové ulici v Praze 1 krátkodobě pronajímán v rozporu s účelem vymezeným kolaudačním rozhodnutím.

„Mám z rozhodnutí našeho stavebního úřadu i magistrátního odboru stavebního řádu velkou radost. Jakákoliv cesta vedoucí k vyřešení fenoménu krátkodobého ubytování a jeho velmi negativního dopadu na kvalitu bydlení v centru Prahy je vítaná,“ reagovala předsedkyně Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Prahy 1 Bronislava Sitár Baboráková. 

Stavební úřad Prahy 1 uvedené stanovisko zaujal po kontrolní prohlídce, kterou provedl v únoru 2020 v Růžové ulici. Podle tamějšího Společenství vlastníků jednotek (SVJ) byl totiž byt používán jako ubytovna. 

Na základě oznámení SVJ vyzval stavební úřad majitele (Sterch, s.r.o.), aby zjednal nápravu a do 31. července 2020 ukončil nepovolené užívání bytové jednotky. Protože k tomu nedošlo, zahájil stavební úřad na začátku listopadu 2020 řízení o přestupku dle stavebního zákona. 

Majitel bytu následně písemně prohlásil, že užívání bytu ke krátkodobým pronájmům považuje za „souladné s právními předpisy“. Při ústním jednání v únoru 2021 vlastník své stanovisko potvrdil a napadl stavební úřad Prahy 1, že mimo svoji kompetenci reguluje podnikání a že ze stavebněprávního hlediska je jedno, jestli je byt pronajímán krátkodobě nebo dlouhodobě. V březnu 2021 se vlastník proti stanovisku stavebního úřadu odvolal k odboru stavebního řádu MHMP. 

Odbor stavebního řádu ve svém stanovisku ze dne 29. července 2021 mj. konstatoval, že v projednávaném případě skutečně došlo ke změně užívání, která podléhá schválení stavebním úřadem, což nepovažuje za regulaci podnikání, ale za regulaci funkčního využití v plochách, kde toto územní plán vyžaduje. 

Podle odboru stavebního řádu MHMP se u bydlení a ubytování jedná o rozdílné způsoby užívání staveb pro bydlení. Majitel neužíval byt v souladu s povoleným stavem, tedy k trvalému bydlení, ale jako ubytovací jednotku za účelem krátkodobých pronájmů. 

Odbor stavebního řádu MHMP proto odvolání Sterch, s.r.o. zamítl. Proti rozhodnutí se nelze odvolat.


Autor: TZ, red

Milostivé léto v Praze 2

Včera v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

Včera v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

Včera v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Provoz úřadu Prahy 11 zůstává beze změn

1. prosince 2021 v 09:39

Co se týče úřadu městské části, zůstává pro veřejnost otevřen beze změn. S ohledem na zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců úřadu i návštěvníků však byly prostory určené pro styk s veřejností upraveny a jsou pravidelně dezinfikovány.

Praha 13 ruší vítání občánků i farmářské trhy

1. prosince 2021 v 08:31

S ohledem na současnou epidemiologickou situaci se ruší Vítání občánků, které mělo proběhnout ve čtvrtek 2. prosince v obřadní síni radnice Prahy 13.

Projekt školní ulice v Praze 6 se osvědčil, radnice v něm bude pokračovat

1. prosince 2021 v 08:08

V září a říjnu proběhl zkušební provoz projektu školní ulice před ZŠ Hanspaulka v Praze 6. Omezení provozu v ulici Na Čihadle v úseku mezi ulicemi Finkovská a Na Hanspaulce platilo půlhodinu před začátkem vyučování. Mezi půl osmou a osmou hodinou nesměla před školu vjíždět auta. Protože se režim...

Praha podpoří inovativní projekty ke zlepšení plynulosti dopravy

1. prosince 2021 v 07:14

Radní Prahy v pondělí odsouhlasili poskytnutí dotace z Operačního programu Praha – pól růstu ve výši téměř 20 milionů korun na projekt vývoje systému Vytěžování dopravních dat na základě vstupu do Centrálního registru vozidel a dalších databází. Informační systém poskytne data o charakteristikách...

Hlasování třetího ročníku participativního rozpočtu Prahy 15 skončilo, radnice rozdělí 400 tisíc korun

1. prosince 2021 v 07:09

Do závěrečného hlasování obyvatel Prahy 15 se probojovalo 11 návrhů, které splnily podmínky vyhlášené radou městské části. Hlasování probíhalo na webových stránkách Občane, zapoj se! v období od 25. října do 25. listopadu a zúčastnilo se ho 505 lidí, jejichž hlasy se započítaly do celkového pořadí...

Další články
Nahoru