Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zpravodajství

Byt v centru Prahy byl pronajímán v rozporu s kolaudací, potvrdil magistrát

Odbor stavebního řádu Magistrátu hl. m. Prahy (MHMP) se postavil za stanovisko stavebního úřadu Prahy 1, podle kterého byl byt v Růžové ulici v Praze 1 krátkodobě pronajímán v rozporu s účelem vymezeným kolaudačním rozhodnutím.

„Mám z rozhodnutí našeho stavebního úřadu i magistrátního odboru stavebního řádu velkou radost. Jakákoliv cesta vedoucí k vyřešení fenoménu krátkodobého ubytování a jeho velmi negativního dopadu na kvalitu bydlení v centru Prahy je vítaná,“ reagovala předsedkyně Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Prahy 1 Bronislava Sitár Baboráková. 

Stavební úřad Prahy 1 uvedené stanovisko zaujal po kontrolní prohlídce, kterou provedl v únoru 2020 v Růžové ulici. Podle tamějšího Společenství vlastníků jednotek (SVJ) byl totiž byt používán jako ubytovna. 

Na základě oznámení SVJ vyzval stavební úřad majitele (Sterch, s.r.o.), aby zjednal nápravu a do 31. července 2020 ukončil nepovolené užívání bytové jednotky. Protože k tomu nedošlo, zahájil stavební úřad na začátku listopadu 2020 řízení o přestupku dle stavebního zákona. 

Majitel bytu následně písemně prohlásil, že užívání bytu ke krátkodobým pronájmům považuje za „souladné s právními předpisy“. Při ústním jednání v únoru 2021 vlastník své stanovisko potvrdil a napadl stavební úřad Prahy 1, že mimo svoji kompetenci reguluje podnikání a že ze stavebněprávního hlediska je jedno, jestli je byt pronajímán krátkodobě nebo dlouhodobě. V březnu 2021 se vlastník proti stanovisku stavebního úřadu odvolal k odboru stavebního řádu MHMP. 

Odbor stavebního řádu ve svém stanovisku ze dne 29. července 2021 mj. konstatoval, že v projednávaném případě skutečně došlo ke změně užívání, která podléhá schválení stavebním úřadem, což nepovažuje za regulaci podnikání, ale za regulaci funkčního využití v plochách, kde toto územní plán vyžaduje. 

Podle odboru stavebního řádu MHMP se u bydlení a ubytování jedná o rozdílné způsoby užívání staveb pro bydlení. Majitel neužíval byt v souladu s povoleným stavem, tedy k trvalému bydlení, ale jako ubytovací jednotku za účelem krátkodobých pronájmů. 

Odbor stavebního řádu MHMP proto odvolání Sterch, s.r.o. zamítl. Proti rozhodnutí se nelze odvolat.


Autor: TZ, red

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru