dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
4°C
Být vidět? To chce mazanost! První letošní prcek si loni udělal zubem okénko, pak čekal na půlnoc
Mládě želvy tuniské odpočívá ve vajíčku. Foto: Petr Velenský / Zoo Praha

Být vidět? To chce mazanost! První letošní prcek si loni udělal zubem okénko, pak čekal na půlnoc

Prvním mládětem roku 2016 je v pražské zoo želva tuniská. „Ráno na Nový rok jsme otevírali plazí líheň nedočkavě. Správně jsme tušili, že zde nalezneme první letošní přírůstek, čerstvě vylíhlou želvu tuniskou,“ říká kurátor plazů Petr Velenský.

Předpověď to nebyla obtížná, tři sourozenci prvního letošního mláděte se líhli průběžně od 27. prosince. Poslední vajíčko si dávalo na čas. Ve středu 30. prosince si mládě vaječným zubem vylomilo okénko, začalo dýchat vzduch a vtahovat do bříška zásoby žloutku.

„Zůstávalo však v bezpečí skořápky, kterou opustilo až 1. ledna ráno. Mláďata se vylíhla ze snůšky 4 vajec, snesené 17. října, měří 34 mm a váží 11,5 gramu,“ pokračuje Velenský.

Želva tuniská (Testudo graeca nabeulensis) je malým severoafrickým poddruhem široce rozšířené želvy žlutohnědé. Obývá středomořské pobřeží Tuniska a přilehlé oblasti Alžírska a Libye. Je ohrožena zejména ničením svého životního prostředí.

Je navíc velmi citlivá, její chov v lidské péči je nesnadný a laik ho nezvládne.  Návštěvníci mohou tento druh vidět v expozici Afrika zblízka, starší mláďata obývají terárium v pavilonu velkých želv.


Další články
Nahoru