Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Byt po generálu Petříkovi na Malé Straně by měl sloužit kultuře a osvětě
Prázdný byt potřebuje zásadní rekonstrukci. Foto: Jaroslav Tatek

Byt po generálu Petříkovi na Malé Straně by měl sloužit kultuře a osvětě

Byt v ulici U lužického semináře na Malé Straně by měl být do budoucna určen pro potřeby expozice připomínající osobnost Karla Václava Petříka a měl by rovněž sloužit pro komorní kulturní a společenská setkání. Shodli se na tom starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09), bývalý ředitel Národní galerie Jiří Fajt a současný ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek. Informoval o tom mluvčí první městské části Petr Bidlo.

„Byt v ulici U Lužického semináře, v němž dlouhá léta žil generál Petřík, je jedinečnou ukázkou měšťanského bydlení z konce 18. století a takto dochovaných bytů je v Praze velmi málo,“ vyzdvihl Jiří Fajt, který v domě s bytem po generálu Petříkovi sám bydlí. A tamější společenství vlastníků jednotek podle jeho slov velice usiluje o zachování uvedeného památného bytu. 

Dům postavila a v bytě původně žila rodina Hergetů. Franz Anton Leonard Herget (1741–1800), architekt, stavitel a filozof, založil v sousedství domu roku 1780 slavnou Hergetovu cihelnu. 

Brigádní generál Karel Václav Petřík se narodil roku 1885 a zemřel v roce 1957. Proslavil se svým působením v Československých legiích za 1. světové války. Od samého počátku se tehdy zapojil do řad České družiny, která vznikla v Kyjevě už v roce 1914 a stala se základem legií – našeho největšího samostatného vojenského uskupení za první světové války, připomněl Bidlo. 

Do svobodné vlasti se vrátil v hodnosti plukovníka a krátce poté se stal jedním z generálů československé armády, na jejíž výstavbě a modernizaci se jako velitel divize podílel, pokračoval mluvčí. 

V době mnichovské krize velel Petřík ochraně hranic od Aše po Teplice, v roce 1940 pak byl penzionován. Za druhé světové války se aktivně zapojil do odboje. Po válce si na adresu komunistů nebral servítky, a tak byl hned po komunistickém puči – naštěstí jen krátce – vězněn. 

„Byt po generálu Petříkovi i samotný odkaz pana generála si bezpochyby zaslouží naši péči i důstojné připomenutí. I proto společně diskutujeme o kulturním a společenském využití tohoto jedinečného prostoru i o stálé expozici, jež by občanům Prahy 1 a další veřejnosti představila osobnost Karla Václava Petříka a jeho rodinu,“ uvedla Terezie Radoměřská. 

Dne 29. dubna 2014 bylo generálu Petříkovi uděleno Čestné občanství Prahy 1 in memoriam. Kromě toho byl brigádní generál Karel Václav Petřík nositelem řady vyznamenání, a to včetně Československého válečného kříže a francouzských Croix de guerre (Válečného kříže) a Řádu čestné legie. 

Na úpravě i budoucím využití bytu po generálovi a jeho rodině by se mohl podílet i Vojenský historický ústav vedený občanem Prahy 1 a brigádním generálem Alešem Knížkem. 

„Kolem tohoto místa jsem jako kluk chodil do školy a můj spolužák dokonce bydlel ve stejném domě, kde je byt po generálu Petříkovi, což jsem tehdy samozřejmě netušil. Je velice důležité, aby tyto prostory zůstaly zachovány a připomínaly tak odkaz této výjimečné osobnosti,“ prohlásil generál Aleš Knížek. 

Perzekuci komunistické totality byl vystaven i syn generála Petříka Václav, který byl komunisty vězněn celých pět let a v bytě v ulici U Lužického semináře bydlel.


Autor: Jan Puci

Nadační fond nezávislé žurnalistiky nově vede Petr Orálek

1. května 2022 v 17:34

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) od dneška nově vede novinář a ekonom Petr Orálek. Fond o tom informoval na svém webu.

Další články
Nahoru