Dnes Pondělí - jasno 7°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Byt po generálu Petříkovi na Malé Straně by měl sloužit kultuře a osvětě
Prázdný byt potřebuje zásadní rekonstrukci. Foto: Jaroslav Tatek

Byt po generálu Petříkovi na Malé Straně by měl sloužit kultuře a osvětě

Byt v ulici U lužického semináře na Malé Straně by měl být do budoucna určen pro potřeby expozice připomínající osobnost Karla Václava Petříka a měl by rovněž sloužit pro komorní kulturní a společenská setkání. Shodli se na tom starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09), bývalý ředitel Národní galerie Jiří Fajt a současný ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek. Informoval o tom mluvčí první městské části Petr Bidlo.

„Byt v ulici U Lužického semináře, v němž dlouhá léta žil generál Petřík, je jedinečnou ukázkou měšťanského bydlení z konce 18. století a takto dochovaných bytů je v Praze velmi málo,“ vyzdvihl Jiří Fajt, který v domě s bytem po generálu Petříkovi sám bydlí. A tamější společenství vlastníků jednotek podle jeho slov velice usiluje o zachování uvedeného památného bytu. 

Dům postavila a v bytě původně žila rodina Hergetů. Franz Anton Leonard Herget (1741–1800), architekt, stavitel a filozof, založil v sousedství domu roku 1780 slavnou Hergetovu cihelnu. 

Brigádní generál Karel Václav Petřík se narodil roku 1885 a zemřel v roce 1957. Proslavil se svým působením v Československých legiích za 1. světové války. Od samého počátku se tehdy zapojil do řad České družiny, která vznikla v Kyjevě už v roce 1914 a stala se základem legií – našeho největšího samostatného vojenského uskupení za první světové války, připomněl Bidlo. 

Do svobodné vlasti se vrátil v hodnosti plukovníka a krátce poté se stal jedním z generálů československé armády, na jejíž výstavbě a modernizaci se jako velitel divize podílel, pokračoval mluvčí. 

V době mnichovské krize velel Petřík ochraně hranic od Aše po Teplice, v roce 1940 pak byl penzionován. Za druhé světové války se aktivně zapojil do odboje. Po válce si na adresu komunistů nebral servítky, a tak byl hned po komunistickém puči – naštěstí jen krátce – vězněn. 

„Byt po generálu Petříkovi i samotný odkaz pana generála si bezpochyby zaslouží naši péči i důstojné připomenutí. I proto společně diskutujeme o kulturním a společenském využití tohoto jedinečného prostoru i o stálé expozici, jež by občanům Prahy 1 a další veřejnosti představila osobnost Karla Václava Petříka a jeho rodinu,“ uvedla Terezie Radoměřská. 

Dne 29. dubna 2014 bylo generálu Petříkovi uděleno Čestné občanství Prahy 1 in memoriam. Kromě toho byl brigádní generál Karel Václav Petřík nositelem řady vyznamenání, a to včetně Československého válečného kříže a francouzských Croix de guerre (Válečného kříže) a Řádu čestné legie. 

Na úpravě i budoucím využití bytu po generálovi a jeho rodině by se mohl podílet i Vojenský historický ústav vedený občanem Prahy 1 a brigádním generálem Alešem Knížkem. 

„Kolem tohoto místa jsem jako kluk chodil do školy a můj spolužák dokonce bydlel ve stejném domě, kde je byt po generálu Petříkovi, což jsem tehdy samozřejmě netušil. Je velice důležité, aby tyto prostory zůstaly zachovány a připomínaly tak odkaz této výjimečné osobnosti,“ prohlásil generál Aleš Knížek. 

Perzekuci komunistické totality byl vystaven i syn generála Petříka Václav, který byl komunisty vězněn celých pět let a v bytě v ulici U Lužického semináře bydlel.


Autor: Jan Puci

Architektura na ČVUT se posunula v hodnocení QS Rankings

17. dubna 2024 ve 23:26

Výuka architektury na ČVUT se posunula o 50 míst v prestižním univerzitním žebříčku. V kategorii Architektura a vystavěné prostředí je v Česku na prvním místě. Je také nejlépe hodnoceným oborem na ČVUT.

Poslední rozloučení s Janou Hlaváčovou bude v pátek 26. ledna v Národním divadle

15. ledna 2024 v 17:36

Poslední rozloučení s herečkou Janou Hlaváčovou se uskuteční v pátek 26. ledna v 11 hodin v historické budově Národního divadla v Praze. Bude přístupné i veřejnosti. ČTK to oznámil Tomáš Staněk, mluvčí Národního divadla, které rozloučení organizuje ve spolupráci s Divadlem na Vinohradech. Na obou...

Po požáru v kočárkárně panelového domu hasiči zachránili pět lidí

2. listopadu 2023 v 18:22

Před 18. hodinou, ve středu 1. listopadu, zasahovaly jednotky pražských profesionálních hasičů v ulici Pavláskova v Praze 8. Hořelo tam v suterénu panelového domu.

Hasiči po požáru rozebírali stavbu na Smíchovském nádraží

8. října 2023 v 09:12

Během celého sobotního dopoledne pražští hasiči rozebírali konstrukce vybydlené budovy u odstavných kolejích na Smíchovském nádraží, kterou obývali lidé bez domova. Budova hořela od sobotního rána, evakuováno muselo být 11 lidí. Hasiči vyhledávali skrytá ohniska požáru pomocí termokamery a dronu....

Praha rozsvítila Petřínskou rozhlednu v barvách izraelské vlajky

8. října 2023 v 08:55

Modře a bíle se v sobotu v 19 hodin rozsvítila Petřínská rozhledna na podporu obyvatel Izraele, na jehož území zaútočilo Palestinské radikální hnutí Hamás.  

Další články
Nahoru