dnes
Pondělí - zatazeno
23°C
zítra
Úterý - jasno
22°C
pozítří
Středa - jasno
20°C
Byrokratické překážky odrazují zájemce o pořádání akcí na Malostranském náměstí
Na Malostranském náměstí si už lidé mohli zahrát i stolní tenis. Foto: archiv

Byrokratické překážky odrazují zájemce o pořádání akcí na Malostranském náměstí

Praha v prostoru bývalého parkoviště na Malostranském náměstí zřídí elektrickou přípojku, zlepší úklid a zjednoduší žádosti o povolení kulturních a společenských akcí. Vyplývá to z analýzy dosavadního provozu náměstí, kterou dnes projednali pražští radní.

Parkoviště na náměstí zrušila Praha loni od 1. července a od té doby se tu konají společenské akce a jsou tu rozmístěny židle a stolky. Na zrušení parkoviště si stěžovali někteří poslanci.

„Největší problém je s přívodem elektřiny, protože tam není vybudována žádná přípojka a musí se to složitě tahat kabely, které pak překáží," řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). Kdy by měla být přípojka vybudována, neřekla.

Aktualizována by měla být pravidla pro pořádání akcí. Podle Kolínské složitý byrokratický proces řadu pořadatelů odradí nebo jím nedokážou projít. „Zaznamenali jsme mnoho zájemců, kteří cestou za různými povoleními se myšlenky uspořádat akci vzdají, tedy je nutné zjednodušit administrativní proces povolovacího řízení," řekla. Vzniknout by měla mimo jiné internetová stránka pro pořadatele.

Zlepšit by se měl i úklid bývalého parkoviště. „Již jsme doporučili Institutu plánování a rozvoje (IPR) a Technické správě komunikací (TSK), aby více uklízeli," řekla Kolínská. Zrušeny by měly být poplatky pro neziskové kulturní a volnočasové aktivity a pokračovat bude projekt s židlemi a stolky.

Město v roce 2014 vybralo vítěze architektonické soutěž na využití náměstí. Nyní dokončuje materiál, který by měli do konce června projednat radní a kterým město zadá vítězi soutěže, aby zahájil práce nutné pro získání stavebního povolení. „Jednáme také s policií a Prahou 1 o režimu dopravy, což má vliv na to, kolik místa bude pro chodce nebo nakolik bude prostor v jedné rovině. Věřím, že tato jednání uzavřeme do začátku prázdnin,“ řekla Kolínská.

Odborná porota v září 2014 v mezinárodní architektonické soutěži vybrala pro rekonstrukci náměstí návrh architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Petra Horského. Architekti navrhli sjednotit prostor, snížit počet parkovacích míst a přidat posezení a místo pro sochařské dílo a fontánu. Vypsáním soutěže město reagovalo na tlak lidí, kterým se vzhled náměstí s parkovištěm zaplněným auty nelíbil.


Bezplatný seminář: Finanční arbitr a spotřebitelé

Dnes ve 12:50

Humanitní odbor Úřadu městské části Praha 2 a Občanská poradna Společnou cestou zvou ve čtvrtek 18 října od 9 hodin na seminář Finanční arbitr a spotřebitelé.

Další články
Nahoru