dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Byli jste někdy v podzemí historického Karolina? Otevřeli tam expozici mapující historii univerzity
Nová expozice pod Karolinem. Foto: cuni.cz

Byli jste někdy v podzemí historického Karolina? Otevřeli tam expozici mapující historii univerzity

Veřejnost si může prohlédnout novou stálou expozici mapující historii Univerzity Karlovy v Praze. Při příležitosti 667. výročí založení této nejstarší české univerzity byla obnovená výstava otevřena v Karolinu.

Podle prorektora pro tvůrčí a ediční činnost Jana Royta na výstavě, která je v podzemních prostorách Karolina, bude možné spatřit mimo jiné zakládací listinu univerzity a kopie univerzitní pečeti a žezla.

Postupně budou vystaveny artefakty podle významných historických milníků, jako například josefínské reformy, rozdělení univerzity na českou a německou část, vznik samostatného Československa nebo pád komunistického režimu. Moderní historie je přiblížena také audiovizuálními materiály.

karolinum-vystava-clanek-nahled Na výstavě jsou rovněž připomenuty významné osobnosti, které byly s Univerzitou Karlovou nějakým způsobem spjaty. Mezi ně patří například biolog a fyziolog Jan Evangelista Purkyně, věhlasný fyzik Albert Einstein a nositel Nobelovy ceny za chemii Jaroslav Heyrovský. Zatím bude výstava přístupná o víkendech, vstupné je dobrovolné.

Univerzita se také připravuje na 600. výročí upálení Mistra Jana Husa, které připadá na 6. července. Na konci dubna bude otevřena v Křížové chodbě Karolina volně přístupná výstava zaměřená na Husa a jeho vztah k pražské univerzitě, jejímž byl postupně studentem, učitelem i rektorem.

Univerzita se také podílela na vzniku nového dokumentárního filmu o Husovi a na začátek července plánuje slavnostní shromáždění. V září se ve spolupráci s univerzitou v Kostnici uskuteční mezinárodní konference o Husovi.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Další články
Nahoru