Dnes Úterý - zatazeno 8°C
Zítra Středa - obcasny-dest 7°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Byla vypsána architektonická soutěž na novou pietní úpravu Ďáblického hřbitova
Jedná se o jediný kubistický hřbitov v České republice, před pěti lety byl prohlášen národní kulturní památkou. Foto: SPH

Byla vypsána architektonická soutěž na novou pietní úpravu Ďáblického hřbitova

Správa pražských hřbitovů (SPH) vypsala architektonicko-krajinářskou soutěž na pietní úpravu Ďáblického hřbitova v Praze s čestným pohřebištěm popravených a umučených vězňů a příslušníků II. a III. odboje. O soutěži vypsané příspěvkovou organizací hlavního města informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Cílem architektonicko-krajinářské soutěže je návrh nové pietní úpravy severní části Ďáblického hřbitova, prostoru pro uctívání a vzdělávání. Krajinářská úprava celého řešeného území, které má téměř jeden hektar, by měla citlivě propojit Čestné pohřebiště popravených a umučených politických vězňů a příslušníků II. a III. odboje a dalších občanů se vstupní částí do areálu hřbitova u severní kubistické brány z ulice Ďáblická.

„Úkolem soutěže je rovněž návrh funkčního využití dvojice kubistických pavilonů, např. pro expozici, a zároveň adaptace a využití stávající obřadní síně a technického zázemí pro zaměstnance,“ sdělil ředitel SPH Martin Červený.

Účastníci soutěže mohou zasílat svá portfolia elektronicky správě hřbitovů do 30. března letošního roku. Následně odborná porota posoudí kvalitu referenčních prací a vybere 8 až 10 týmů, které budou vyzvány ke zpracování soutěžních návrhů pietní úpravy Ďáblického hřbitova.

Své návrhy odevzdají na konci srpna a porota z nich zvolí nejvhodnější řešení. Podle vítězného návrhu by měl jeho autor v budoucnu dopracovat všechny stupně projektové dokumentace tak, aby mohla být úprava Ďáblického hřbitova realizována.

„Čestné pohřebiště na Ďáblickém hřbitově představuje pietní místo celonárodního významu. Smyslem architektonické soutěže a následné realizace je úprava místa v souladu s aktuálním historickým poznáním, která napomůže od chaosu v historickém uchopení a interpretaci celého místa,“ uvedla Milena Johnová (Praha Sobě), pražská radní pro sociální politiku a zdravotnictví, která má ve své gesci také oblast pohřebnictví.

Ďáblický hřbitov je druhým největším hřbitovem v Praze, hned po Olšanských hřbitovech. Byl vybudován v letech 1912 až 1914 podle návrhu architekta Vlastislava Hofmana a jedná se o jediný kubistický hřbitov v České republice.

Od roku 1958 je památkově chráněn a v roce 2017 byl prohlášen národní kulturní památkou. Na pohřebišti u severní zdi hřbitova se nacházejí hromadné šachtové hroby politických vězňů utýraných nacistickým a komunistickým režimem, příslušníků II. a III. odboje a jejich rodinných příslušníků.

Zároveň jsou zde umístěny také hroby popravených okupantů, kolaborantů z řad českého obyvatelstva, německých vojáků a civilistů, kteří zahynuli v květnových dnech roku 1945 v Praze.

Dále jsou zde pohřbeni i příslušníci komunistické nomenklatury, popravení mnohonásobní vrazi, hospodářští delikventi a množství neznámých osob, včetně dětí narozených vězněným matkám.

Pomník zde mají například Zdeňka Mašínová, matka bratrů Mašínů, nebo katolický kněz Josef Toufar. Na stejném místě byli pohřbíváni i padlí účastníci protinacistického odboje, např. Jan Kubiš, Jozef Gabčík a Václav Morávek.


Autor: Jan Puci

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru