Dnes Čtvrtek - skorojasno 7°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 30. 3. 2023
Svátek má Arnošt
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Byla vypsána architektonická soutěž na novou pietní úpravu Ďáblického hřbitova
Jedná se o jediný kubistický hřbitov v České republice, před pěti lety byl prohlášen národní kulturní památkou. Foto: SPH

Byla vypsána architektonická soutěž na novou pietní úpravu Ďáblického hřbitova

Správa pražských hřbitovů (SPH) vypsala architektonicko-krajinářskou soutěž na pietní úpravu Ďáblického hřbitova v Praze s čestným pohřebištěm popravených a umučených vězňů a příslušníků II. a III. odboje. O soutěži vypsané příspěvkovou organizací hlavního města informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Cílem architektonicko-krajinářské soutěže je návrh nové pietní úpravy severní části Ďáblického hřbitova, prostoru pro uctívání a vzdělávání. Krajinářská úprava celého řešeného území, které má téměř jeden hektar, by měla citlivě propojit Čestné pohřebiště popravených a umučených politických vězňů a příslušníků II. a III. odboje a dalších občanů se vstupní částí do areálu hřbitova u severní kubistické brány z ulice Ďáblická.

„Úkolem soutěže je rovněž návrh funkčního využití dvojice kubistických pavilonů, např. pro expozici, a zároveň adaptace a využití stávající obřadní síně a technického zázemí pro zaměstnance,“ sdělil ředitel SPH Martin Červený.

Účastníci soutěže mohou zasílat svá portfolia elektronicky správě hřbitovů do 30. března letošního roku. Následně odborná porota posoudí kvalitu referenčních prací a vybere 8 až 10 týmů, které budou vyzvány ke zpracování soutěžních návrhů pietní úpravy Ďáblického hřbitova.

Své návrhy odevzdají na konci srpna a porota z nich zvolí nejvhodnější řešení. Podle vítězného návrhu by měl jeho autor v budoucnu dopracovat všechny stupně projektové dokumentace tak, aby mohla být úprava Ďáblického hřbitova realizována.

„Čestné pohřebiště na Ďáblickém hřbitově představuje pietní místo celonárodního významu. Smyslem architektonické soutěže a následné realizace je úprava místa v souladu s aktuálním historickým poznáním, která napomůže od chaosu v historickém uchopení a interpretaci celého místa,“ uvedla Milena Johnová (Praha Sobě), pražská radní pro sociální politiku a zdravotnictví, která má ve své gesci také oblast pohřebnictví.

Ďáblický hřbitov je druhým největším hřbitovem v Praze, hned po Olšanských hřbitovech. Byl vybudován v letech 1912 až 1914 podle návrhu architekta Vlastislava Hofmana a jedná se o jediný kubistický hřbitov v České republice.

Od roku 1958 je památkově chráněn a v roce 2017 byl prohlášen národní kulturní památkou. Na pohřebišti u severní zdi hřbitova se nacházejí hromadné šachtové hroby politických vězňů utýraných nacistickým a komunistickým režimem, příslušníků II. a III. odboje a jejich rodinných příslušníků.

Zároveň jsou zde umístěny také hroby popravených okupantů, kolaborantů z řad českého obyvatelstva, německých vojáků a civilistů, kteří zahynuli v květnových dnech roku 1945 v Praze.

Dále jsou zde pohřbeni i příslušníci komunistické nomenklatury, popravení mnohonásobní vrazi, hospodářští delikventi a množství neznámých osob, včetně dětí narozených vězněným matkám.

Pomník zde mají například Zdeňka Mašínová, matka bratrů Mašínů, nebo katolický kněz Josef Toufar. Na stejném místě byli pohřbíváni i padlí účastníci protinacistického odboje, např. Jan Kubiš, Jozef Gabčík a Václav Morávek.


Autor: Jan Puci

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

28. března 2023 ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

28. března 2023 v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru