Dnes Pondělí - jasno 26°C
Zítra Úterý - polojasno 28°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Byl závislý na alkoholu, pomohla mu Vipassana. Za její šíření ho vyznamenala princezna
Libor Votruba (uprostřed) po převzetí thajského vyznamenání. Zdroj foto: se souhlasem L. Votruby / NEO Centrum

Byl závislý na alkoholu, pomohla mu Vipassana. Za její šíření ho vyznamenala princezna

Podnikatel a zakladatel pražské terapeutické kliniky Neo Centrum Libor Votruba získal jako první obyvatel Česka vysoké thajské vyznamenání za zásluhy v oblasti šíření a podpory meditace Vipassana. Sošku se symbolem kola života nedávno převzal z rukou thajské princezny Her Royal Highness Princess Maha Chakri Sirindhorn.

Votruba, který stojí v čele společnosti Taiko, jež pořádá vánoční nebo velikonoční trhy v centru Prahy, meditací pomáhá lidem, kteří propadli závislostem, stejně jako před více než patnácti lety on. 

„Ocenění si velmi vážím také proto, že je to odkaz od mého učitele meditace, který před rokem zemřel, a který mě na ocenění navrhoval,“ svěřil se. 

Vipassana neboli vidění věcí, jak jsou, stojí podle něj především na všímavosti. „Je trochu opakem toho, co si lidi myslí o meditaci, že si sednou, všechny myšlenky zmizí a oni se uklidní,“ prozrazuje, čím ho před deseti lety zaujala. 

„Praktikujete-li Vipassanu, stále si všímáte toho, co se děje okolo, všechno, každý pocit, který vám přijde, pojmenujete. Svým způsobem se spřátelujete i s těmi negativními myšlenkami. I špatná věc nám může ve finále přinést něco dobrého,“ přibližuje Votruba tento směr, jehož hlavním cílem je svoboda. Jemu pomohl nedržet se některých myšlenek, které ho vedly do míst, kde být nechtěl. 

Bývalý prezident České snowboardové asociace od roku 2007 čelil závislosti na alkoholu a návykových látkách. Když se rozhodl léčit, nenašel v Česku vhodnou kliniku, a tak v roce 2011 nastoupil léčebný program v Jihoafrické republice.

Tam uzrál nápad založit také v Praze terapeutickou kliniku s nadstandardními službami, která poskytuje anonymní léčbu závislostí a řešení psychických problémů, fóbií, depresí a krizí.

Podle Votruby je Vipassana vhodná pro všechny. Plně se jí snaží oddat třikrát ročně osm deset dní. Denně tak stráví deset až sedmnáct hodin čistého času. „Je to náročné, tolik hodin sám se sebou a sledovat své pocity,“ přiznává. 

Dřív vyhledával meditační haly, dnes zůstává sám v jedné místnosti a chodí reportovat svému učiteli třeba na deset minut za den. „Je to jedna z věcí v mém životě, které stoprocentně věřím,“ konstatuje.

Zájemce zve v létě do volnočasového areálu Žluté lázně v Praze 4, kde budou kurzy k vyzkoušení, nebo do meditačního centra Tisarana v pražské Troji, které stojí, stejně jako ty v Thajsku na případných darech. Ale strávit tam nějaký čas může i člověk, který nemá prostředky.

Autorkou textu je Lucie Fialová


Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Dnes ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Dnes ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

Včera v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

Včera ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru