Dnes Sobota - oblacno 23°C
Zítra Neděle - polojasno 25°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Byl závislý na alkoholu, pomohla mu Vipassana. Za její šíření ho vyznamenala princezna
Libor Votruba (uprostřed) po převzetí thajského vyznamenání. Zdroj foto: se souhlasem L. Votruby / NEO Centrum

Byl závislý na alkoholu, pomohla mu Vipassana. Za její šíření ho vyznamenala princezna

Podnikatel a zakladatel pražské terapeutické kliniky Neo Centrum Libor Votruba získal jako první obyvatel Česka vysoké thajské vyznamenání za zásluhy v oblasti šíření a podpory meditace Vipassana. Sošku se symbolem kola života nedávno převzal z rukou thajské princezny Her Royal Highness Princess Maha Chakri Sirindhorn.

Votruba, který stojí v čele společnosti Taiko, jež pořádá vánoční nebo velikonoční trhy v centru Prahy, meditací pomáhá lidem, kteří propadli závislostem, stejně jako před více než patnácti lety on. 

„Ocenění si velmi vážím také proto, že je to odkaz od mého učitele meditace, který před rokem zemřel, a který mě na ocenění navrhoval,“ svěřil se. 

Vipassana neboli vidění věcí, jak jsou, stojí podle něj především na všímavosti. „Je trochu opakem toho, co si lidi myslí o meditaci, že si sednou, všechny myšlenky zmizí a oni se uklidní,“ prozrazuje, čím ho před deseti lety zaujala. 

„Praktikujete-li Vipassanu, stále si všímáte toho, co se děje okolo, všechno, každý pocit, který vám přijde, pojmenujete. Svým způsobem se spřátelujete i s těmi negativními myšlenkami. I špatná věc nám může ve finále přinést něco dobrého,“ přibližuje Votruba tento směr, jehož hlavním cílem je svoboda. Jemu pomohl nedržet se některých myšlenek, které ho vedly do míst, kde být nechtěl. 

Bývalý prezident České snowboardové asociace od roku 2007 čelil závislosti na alkoholu a návykových látkách. Když se rozhodl léčit, nenašel v Česku vhodnou kliniku, a tak v roce 2011 nastoupil léčebný program v Jihoafrické republice.

Tam uzrál nápad založit také v Praze terapeutickou kliniku s nadstandardními službami, která poskytuje anonymní léčbu závislostí a řešení psychických problémů, fóbií, depresí a krizí.

Podle Votruby je Vipassana vhodná pro všechny. Plně se jí snaží oddat třikrát ročně osm deset dní. Denně tak stráví deset až sedmnáct hodin čistého času. „Je to náročné, tolik hodin sám se sebou a sledovat své pocity,“ přiznává. 

Dřív vyhledával meditační haly, dnes zůstává sám v jedné místnosti a chodí reportovat svému učiteli třeba na deset minut za den. „Je to jedna z věcí v mém životě, které stoprocentně věřím,“ konstatuje.

Zájemce zve v létě do volnočasového areálu Žluté lázně v Praze 4, kde budou kurzy k vyzkoušení, nebo do meditačního centra Tisarana v pražské Troji, které stojí, stejně jako ty v Thajsku na případných darech. Ale strávit tam nějaký čas může i člověk, který nemá prostředky.

Autorkou textu je Lucie Fialová


Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

Včera ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru