Dnes Středa - oblacno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Byl vypsán tendr na přestavbu bývalých žižkovských lázní na Dům tance
Zakladatelka organizace Tanec Praha Yvona Kreuzmannová stojí na lávce před budovou bývalých lázní. Zdroj foto: MČ Praha 3

Byl vypsán tendr na přestavbu bývalých žižkovských lázní na Dům tance

Radnice třetí městské části vypsala tendr na přestavbu nevyužívaných bývalých lázní na Žižkově na taneční centrum. Vyplývá to z informací ve věstníku veřejných zakázek. Radnice využije takzvanou metodu design and build, při níž stejná firma zpracuje projekt a ujme se i stavebních prací, uvedla ČTK. Náklady mají být podle dřívějších informací zhruba 276 milionů korun, 188 milionů korun městská část získá z evropského Národního plánu obnovy a téměř 24 milionů korun dotace od magistrátu.

„Kulturní centrum tohoto druhu Praze chybělo, nepochybně ho využije řada obyvatel metropole, navíc se zrekonstruuje chátrající budova lázní,“ řekl již dříve primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).

Třípatrová budova nabídne nejrůznější lekce klasického a moderního tance, pilates, ale i jógy. Zároveň zůstane zachován i původní účel budovy z roku 1903, její součástí totiž bude i wellness a lázně. Projekt také počítá s napojením budovy schodištěm přímo na cyklostezku, která vede po můstku podél budovy. Dům budou využívat profesionálové, školy i široká veřejnost.

Dům tance podle náměstka primátora Jiřího Pospíšila (TOP 09) klade důraz na mezisektorovou spolupráci profesionálů oboru s odborníky dalších oblastí (hudba, světelný design, architektura, audiovize), dále oblastí kulturního cestovního ruchu, vzdělávání, sociální prevence, integrace a wellbeing na principu otevřenosti široké i odborné veřejnosti.

„Dům tance naplní sny generací tanečníků o solidních podmínkách pro tvůrčí proces, dialog žánrů, zapojování různých komunit, utvrzení role tanečního a pohybového umění pro společnost. Zachová si původní lázeňský duch a zároveň otevře čtyři taneční sály, kavárnu, co-workingový prostor a konečně propojí nehostinnou dolní Husitskou ulici s cyklostezkou,“ řekla Yvona Kreuzmannová, autorka projektu revitalizace budovy. Vznikne také administrativní zázemí a dílny pro scénografy a kostyméry.

V příštím roce by měly začít stavební práce. Rok poté je v plánu kolaudace a zahájení zkušebního provozu. Hotovo musí být kvůli podmínkám čerpání evropských peněz do konce roku 2025.

„Samozřejmostí projektu je rovný přístup, šetrné zacházení a recyklace materiálů, ochrana životního prostředí či integrace a inkluze prostřednictvím kulturních aktivit. Provoz Domu tance bude ekologický a bude úzce spolupracovat s neziskovým i podnikatelským sektorem,“ sdělila Kreuzmannová.


Autor: Jan Puci

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Dnes v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru