dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - snih-dest
3°C
Byl učiněn další krok k zákazu prodeje v supermarketech v konkrétní dny
Zákaz prodeje v určité dny by se týkal i frekventovaného nákupního centra na Smíchově. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Byl učiněn další krok k zákazu prodeje v supermarketech v konkrétní dny

Díky Senátu je Česko zase o krok blíž k realizaci diskutovaného opatření, kterým by musely mít obchodní řetězce a některé další provozovny povinně po celý den zavřeno sedm dnů v roce. Pro návrh se ve čtvrtek vyslovilo 30 z 44 přítomných senátorů.

Jednalo by se o tyto státní svátky: 1. leden (Nový rok a Den obnovy samostatného českého státu), pohyblivé Velikonoční pondělí, 8. květen (Den vítězství), 28. září (Den české státnosti), 28. říjen (Den vzniku samostatného československého státu), 25. prosinec (1. svátek vánoční) a 26. prosinec (2. svátek vánoční). Na Štědrý den – 24. prosince – by bylo otevřeno jen do 12 hodin.

Anketa

Souhlasíte s omezením prodeje o svátcích?

69.3%
(69.3%)
30.7%
(30.7%)
Návrh v Senátu, v prvním kole, prosadila ČSSD v čele se senátorem Františkem Bublanem, předsedou horní komory Milanem Štěchem a místopředsedkyní Senátu Alenou Gajdůškovou. Následně by o normě měla jednat Poslanecká sněmovna. Návrh, který dlouhodobě podporují odbory, je na politické scéně trvalkou – server Pražský patriot o něm opakovaně informoval (viz Související články).

Zákaz prodeje ve vybrané státní svátky by se vztahoval na obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních. Dále na zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží.

Naopak by se netýkal čerpacích stanic, lékáren, prodejen na letištích, vlakových a autobusových nádražích a na obchody ve zdravotnických zařízeních. Za porušení zákazu prodeje by hrozila sankce do jednoho milionu korun, za opakované porušení do pěti milionů.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru