dnes
Úterý - skorojasno
12°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
11°C
Bydlíte v Praze? Prozradíme vám pár triků, jak si zařídíte fantastický obývák
Stačí použít trochu fantazie a z nudného obýváku vykouzlíte nadčasové místo. Foto: pexels.com.

Bydlíte v Praze? Prozradíme vám pár triků, jak si zařídíte fantastický obývák

Naše metropole se může pochlubit tím, že tu najdete rozmanité druhy staveb. Historickou zástavbu, okázalé vily z první republiky, panelové domy z éry socialismu o moderní minimalistické novostavby. Inspirujte se našimi radami, jak zařídit úžasný obývák napříč styly. 

Nedělejte z televize středobod obývacího pokoje
Obývací pokoj má jasnou funkci. Měli by se v něm sdružovat lidé. Rodina, přátele, známí. Obývák je tudíž místo setkávání, reprezentativní pokoj, do kterého pozvete hosty. Je to zároveň prostor, kde si můžete hrát s dětmi, zahrát si stolní hry, odpočívat s knihou. Přesto se v domácnostech usadila představa, že středobod obývacího pokoje tvoří televize. Zamyslete se nad svým současným obývákem. Také máte gauč i křesla rozmístěná kolem televizní obrazovky? Je to škoda, celá místnost se dá zařídit i jinak.

Vzdušnost a minimalismus, to je, oč tu běží
Zkuste postavit gauč do rohu místnosti tak, aby z něj bylo vidět po celém obýváku. Udělejte to nezávisle na tom, kde přesně stojí televize. Pokoj bude působit prostornějším dojmem, a navíc tímto umístěním dosáhnete psychologického efektu, že televize nebude tím největším lákadlem. Přestane být totiž tím prvním, co uvidíte, jakmile se usadíte na pohovku. Zapomeňte i na obrovské obývací stěny z období normalizace. Snažte se stát minimalisty. Jedno nebo dvě menší křesla a pár vzdušných poliček. Světlé barvy rovněž místnost opticky zvětší a rozsvítí. Trend opanovali vzdušnost a minimalismus.

Rozsviťte svůj obývák
V našich podnebných končinách nejsou dlouhé dny samozřejmostí po celý rok. Jakmile se začnou dny krátit, v interiérech začne být čím dál méně přirozeného světla a budete muset začít svítit. Jak na to, aby rozmístění umělého světla bylo co nejlepší? Pokud bydlíte ve starší zástavbě, kde bývají vysoké stropy, určitě sáhněte po lustru do obýváku. V panelovém domě na sídlišti se jako centrální osvětlení bude hodit spíše nástěnné světlo – kvůli nízkým stropům je totiž závěsný lustr nepraktický. Jenom centrální světlo ale nestačí. K pohovce neodmyslitelně patří ještě stojací lampa doplněná podle potřeby nástěnnými světly.

Dveře z mléčného skla se hodí do paneláku i vily
Dalším trikem, který vám pomůže obývací pokoj provzdušnit, opticky zvětšit a prosvítit, jsou skleněné dveře z mléčného skla. Tlumí hluk úplně stejně jako klasické dveře a nic přes ně neuvidíte. Maximálně obrysy. Přesto vám prokážou jednu velkou službu. I když bude zavřeno, pustí do místnosti světlo a opticky celý prostor zvětší. Navíc je neuvidíte v každé domácnosti, takže se stanou určitým designovým a originálním prvkem vašeho interiéru. Hodí se kamkoli. Do paneláku, novostavby i rodinného domku. Stačí použít trochu fantazie a z nudného obýváku vykouzlíte nadčasové místo, ve kterém se budete vy i vaši blízcí cítit naprosto fantasticky.

Praha 9: Pečujete o své blízké? Potkejte se s odborníky

17. února 2019 v 08:01

Setkání s odborníky z projektu Dva životy – Praha, který pomáhá pečujícím o své blízké – děti nad 18 let, partnery s onkologickým onemocněním, po vážných autonehodách, seniory, zdravotně postižené osoby, rodiče, prarodiče, se koná v úterý 5. března.

Vodou můžete šetřit v koupelně, kuchyni i na zahradě

16. února 2019 v 07:38

Více než miliarda lidí na Zemi nemá přístup k nezávadné pitné vodě. U nás se spotřebuje za den průměrně 93 litrů vody na osobu, zatímco v nejchudších částech světa se lidé musí spokojit i s 10 litry na den.

Veolia pomáhá v boji s kůrovcem

14. února 2019 ve 12:53

Přední čeští entomologové a odborníci na umělou inteligenci spojili síly v rámci projektu na podporu rozvoje vědy a techniky Česká hlava k boji proti kůrovci. Pomocí systémů s umělou inteligencí vytvářejí program, který z leteckých snímků lesů automaticky vyhledá a označí stromy, které jsou...

Když jde o srdce. Den zdraví na Šestce

12. února 2019 v 10:33

Ve čtvrtek 14. února budou na Šestce desítky doktorů, sester, mladých mediků a další odborný personál z Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.

David Frej: Život bez zánětu

9. února 2019 v 10:15

Zánět je reakcí imunitního systému, která nás chrání proti toxinům, infekcím a poranění. Chronický zánět, který v těle přetrvává dlouhou dobu, ovšem způsobuje závažné poškození a poruchy vedoucí k chronickým onemocněním.

Každá plechovka se počítá

6. února 2019 v 10:58

Úspěšný celoevropský projekt Každá plechovka se počítá (Every Can Counts) oficiálně vstupuje do Česka. V České republice chce zvýšit povědomí o výhodách správného třídění nápojových plechovek. Osvěta v jejich třídění ještě nikdy nebyla prezentována zábavnější formou – plechovka je náš hrdina,...

Další články
Nahoru