dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Busking: Praha 1 vyrazila do boje proti pouličnímu umění
Ilustrační foto: Jindřich Dvořák

Busking: Praha 1 vyrazila do boje proti pouličnímu umění

Pouliční umění v centru metropole se nesetkalo u občanů první městské části s přílišným pochopením a uznáním. Tvrdí to tedy alespoň radnice Prahy 1. Omezení takzvaného buskingu nemají oporu v zákoně a pražští strážníci je tak nemohou vymáhat.

Busking v Praze

V polovině května začala platit vyhláška regulující pouliční umění. Zakázala ho například na Letenském a Křižovnickém náměstí.

Busking nesmí být také provozován u zdravotnických zařízení, zastávek MHD a také u škol v době výuky.

Vyhláška určuje, že pouliční umění je možné provozovat od 10:00 do 21:30.

Radnice Prahy 1 je adresátem nespočtu stížností na obtěžující hluk z podoken domů. V srpnu byla vedení Prahy 1 dokonce doručena také petice na zakázání buskingu v Mostecké ulici na Malé Straně.

„Tato pouliční umění mají totiž až příliš často mnohem blíž k obtěžujícímu hluku, či spíše hlučnému žebrání. Navíc s historií a tradicemi Prahy nemá hraní na africké bubínky, nebo skřehotání papouška ARA na ramenou imitátora Jacka Sparrowa pranic společného,“ píše radnice ve svém tiskovém prohlášení.

„Z důvodu přetrvávání naprosto neuspokojivého stavu této problematiky, předložím Radě městské části Praha 1 návrh na změnu a doplnění této vyhlášky o nové lokality,“ uvedl radní Ivan Solil, mezi jehož kompetence patří mimo jiné právě i veřejný pořádek.

Pouliční umění se v současnosti neřídí vyhláškou o zvláštním užívání pozemní komunikace. Z tohoto důvodu není možné busking v současné době regulovat a tedy ani postihovat.

Anketa

Jste pro větší regulaci pouličního umění v centru Prahy?

27.4%
(27.4%)
72.6%
(72.6%)
Na druhou stranu, dle názoru radnice Prahy 1, je hlavní město Praha tím, kdo může lokality, kde je busking zakázán, rozšířit a současná doporučení převést na jasná omezení s možností vymahatelnosti, například městskými strážníky.

„Na základě aktuální situace jsme požádali o závazné stanovisko Ministerstvo dopravy a Ministerstvo vnitra ČR. Na ně v současné době čekáme a dle jejich znění budeme zvažovat další kroky. Se současným stavem se rozhodně smířit nehodláme“ uzavřel Ivan Solil.


Další články
Nahoru