dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Bunkr otevře své tajuplné podzemí, na návštěvníky čekají průvodci
Bunkr Folimanka. Foto: Jindřich Dvořák

Bunkr otevře své tajuplné podzemí, na návštěvníky čekají průvodci

Naposledy v tomto roce se otevírá podzemní kryt civilní ochrany Folimanka, který desítky let zůstával nepřístupný a v režimu utajení. Jeden z největších krytů civilní ochrany v metropoli se městská část Praha 2 poprvé v jeho historii rozhodla zpřístupnit od letošního roku při pravidelných prohlídkách.

Bunkr Folimanka

Patří k největším krytům v Praze, kde je téměř 800 podzemních krytů, které mají různé vlastníky, například ministerstva, bytová družstva, soukromé firmy či hlavní město Praha. Krytů civilní ochrany se srovnatelnou kapacitou, jakou má bunkr Folimanka, je v Praze deset. Do největšího krytu na území metropole v Bryksově ulici v Praze 14 by se vešlo 2800 osob.

Letos poslední příležitost prohlédnout si spletitý labyrint chodeb a místnůstek s technickým zázemím v podzemním krytu Folimanka se naskýtá v sobotu 13. prosince od 9 do 15 hodin. Je to již čtvrtá z pravidelných prohlídek, které začaly být pořádány letos v září a které navázaly na jarní komentované prohlídky pro základní a střední školy Prahy 2.

Zájem Pražanů o prohlídky je značný, celkem se letos od jara podívalo do podzemí přes 1300 lidí. Zajímavé je, že na prohlídky chodí lidé všech generací, dokonce i rodiny s dětmi v kočárku.

Kryt Folimanka bude v sobotu 13. prosince volně přístupný, takže každý návštěvník si může zvolit libovolnou délku prohlídky i její tempo. Na místě bude zájemcům poskytován výklad o historii i současnosti bunkru.

Kryt civilní ochrany v centru Prahy pro 1300 lidí

Atraktivitu prohlídky zvyšuje skutečnost, že na stěnách podzemní stavby je instalována komorní fotografická výstava na téma největší kryty civilní ochrany v hlavním městě Praze.


Další články
Nahoru