Dnes Čtvrtek - polojasno 26°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 26°C
Čtvrtek 19. 5. 2022
Svátek má Ivo
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Bulovka byla otevřena před devadesáti lety
Areál Nemocnice na Bulovce. Foto: Martin Šalek

Bulovka byla otevřena před devadesáti lety

Historie nemocnice, v jejímž areálu je na 20 budov, mezi nimi i rokokový zámeček Rokoska a známá budova Vychovatelny, sahá do 19. století. První pacienti se tu léčili už v roce 1896. V dolní části jižního svahu bývalé usedlosti libeňská obec postavila nemocnici o dvaceti lůžkách, přezdívanou „Domeček". Určena byla pacientům s tuberkulózou, a toto zaměření se pak promítlo i do dalšího vývoje ústavu.

Plány na skutečnou nemocnici odsouhlasil pak sbor obecních starších města Prahy v říjnu 1910. Počítalo se s několika pavilony, propojenými chodbami a tunelem, s kapacitou asi 360 lůžek. V roce 1915 se stihl dostavět jen infekční pavilon se 160 lůžky, který však ve válečné době plně osvědčil své služby.

Ve stavbě Bulovky se pokračovalo až po vzniku Československa. Všeobecná veřejná nemocnice hlavního města Prahy na Bulovce, na kterou pražská obec přispěla sumou přes 90 milionů korun, se měla zařadit mezi nejmodernější nemocnice v Evropě, a to i svojí architekturou.

Stavební práce začaly v roce 1925 a za šest let byla nemocnice z velké části hotová. Slavnostně ji otevřel 21. června 1931 primátor Prahy Karel Baxa za účasti významných osobností z řad politiků i lékařů.

Nemocnice se nadále rozšiřovala a přijímala pacienty z celé republiky, proto už tehdy Praha požadovala, aby na financování přispěl i stát. V roce 1938 už měla na 1384 lůžek. Vzniklo zde první specializované urologické oddělení v Československu, na léčbu TBC navázal unikátní Ústav pro studium tuberkulózy.

V roce 1936 byla dobudována uznávaná dermatovenerologická klinika, v roce 1940 infekční pavilon, interna zahájila v roce 1941

Z doby druhé světové války je Bulovka spojena hlavně s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Postřelili ho 27. května 1942 nedaleko nemocnice, v níž pak 4. června zemřel.

Nemocnice se ale také účastnila odboje. Lékaři tu pečovali o raněné z květnového povstání a po válce pomáhali při likvidaci cholery v Terezíně a dalších infekčních nemocí.

V současnosti nemocnice patří k největším zdravotnickým zařízením v Praze i celé České republice. Zaměřuje se na široké spektrum oborů, známá je například zdejší úrazová chirurgie, ortopedická klinika, neurologie, oční oddělení nebo Ústav radiační onkologie.

Specifické postavení má infekční klinika, která je jako jediná v ČR schopná zajistit péči v celém rozsahu spektra infekčních nemocí včetně importovaných. Léčí se zde i pacienti s virem HIV, ale i lidé, kteří trpí parazitárními a tropickými chorobami. V areálu nemocnice se nachází také soukromé Protonové centrum, zaměřené na léčbu rakoviny, a protialkoholní záchytná stanice, kterou provozuje město.

Do prosince 2011 nesla nemocnice přízvisko fakultní, které dostala v 50. letech, kdy se také stala státní nemocnicí. Přišla o ně spolu s Thomayerovou nemocnicí v Krči. Od letošního ledna jsou tyto nemocnice opět fakultní.

Zřizovatelem nemocnice je ministerstvo zdravotnictví. Majitelem asi tří čtvrtin areálu nemocnice je město Praha. Letos v lednu pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) řekl, že magistrát jedná se státem o tom, že by se areál nemocnice rozdělil na dvě části.

V severní by dále fungovala státní nemocnice, jižní by město využilo pro svoje účely. Výměnou by Praha získala jiné nemovitosti v majetku státu. Nemocnice nyní podle Chabra platí městu nájem asi 20 milionů korun ročně. Budovy nicméně potřebují investice v řádu miliard korun.

Nemocnice se poslední roky potýká se ztrátovým hospodařením. Podle výroční zprávy za rok 2019 měla nemocnice 995 lůžek, ambulantně ošetřila téměř 685 000 pacientů a zaměstnávala asi 2500 lidí. Bulovce patří také Slatinné lázně Toušeň nedaleko Prahy. V čele nemocnice stojí od září 2018 Jan Kvaček.

Loni se nemocnice stala provozovatelem záložní nemocnice v Letňanech, kterou postavila armáda kvůli podzimnímu zhoršování koronavirové situace ve zdravotnických zařízeních. Ve výstavních halách mohlo podle plánů najít pomoc až 500 pacientů.

Nemocnice nikdy nebyla v plném provozu, také kvůli nedostatku personálu. Nyní se řeší, kdo zaplatí náklady ve výši 90 milionů korun, které Bulovka vyčíslila. Premiér Andrej Babiš nedávno uvedl, že nebude-li mít nemocnice na zaplacení provozu polní nemocnice, bude to muset zaplatit ministerstvo financí.

Babiš řekl, že podle jeho dosavadních zjištění cenu za pronájem vyjednalo ministerstvo zdravotnictví a nemocnice to dostala příkazem.


Autor: ČTK

Psí den s Prahou 13 v Centrálním parku

Včera v 18:32

Oblíbená akce v Centrálním parku Prahy 13 se koná v sobotu 21. května. Ani letos nebude chybět psí dostih, sraz ras, pokus o překonání rekordu ve skoku do výšky a další.

Praha 5 podporuje protidrogovou prevenci. REVOLUTION TRAIN dorazil na Smíchovské nádraží

Včera v 17:40

Praha 5 podpořila projekt Nadačního fondu NOVÉ ČESKO pro základní školy. Multimediální vlaková souprava REVOLUTION TRAIN dorazila na Smíchovské nádraží, kde byl představen vzdělávací program zaměřený na primární protidrogovou prevenci. Za dva dny zhlédlo program 493 dětí...

Den dětí v Praze 9

Včera ve 12:51

Pohádkové království, nafukovací atrakce, dikohrátky nebo Kašpárek v pekle. Praha 9 zve na Den dětí.

Den dětí v knihovně na Lužinách

Včera v 09:26

Oslavit Den Dětí můžete v knihovně na Lužinách. Budou se vyrábět masky, soutěžit a hrát si celý den.

Pohádkový dětský den v Centrálním parku

17. května 2022 v 15:01

Královna Madlénka, král králíků, čarodějův učeň nebo velká ninja dráha. Praha 13 připravila dětem Dětský den.

Sousedské setkání se starostou na Čapadle

17. května 2022 v 11:26

Podpořit školní hudební talenty a užít si jedinečnou odpočinkovou zónu s krásnými výhledy můžete zítra mezi 17. a 19. hodinou.

Letenský muzejní den

17. května 2022 v 11:15

Národní zemědělské muzeum každoročně slaví Mezinárodní den muzeí. Vstup do všech expozic a výstav je v tento den, 18. května, zdarma.

Další články
Nahoru