Dnes Sobota - zatazeno 4°C
Zítra Neděle - snih 1°C
Sobota 27. 11. 2021
Svátek má Xenie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Bulovka byla otevřena před devadesáti lety
Areál Nemocnice na Bulovce. Foto: Martin Šalek

Bulovka byla otevřena před devadesáti lety

Historie nemocnice, v jejímž areálu je na 20 budov, mezi nimi i rokokový zámeček Rokoska a známá budova Vychovatelny, sahá do 19. století. První pacienti se tu léčili už v roce 1896. V dolní části jižního svahu bývalé usedlosti libeňská obec postavila nemocnici o dvaceti lůžkách, přezdívanou „Domeček". Určena byla pacientům s tuberkulózou, a toto zaměření se pak promítlo i do dalšího vývoje ústavu.

Plány na skutečnou nemocnici odsouhlasil pak sbor obecních starších města Prahy v říjnu 1910. Počítalo se s několika pavilony, propojenými chodbami a tunelem, s kapacitou asi 360 lůžek. V roce 1915 se stihl dostavět jen infekční pavilon se 160 lůžky, který však ve válečné době plně osvědčil své služby.

Ve stavbě Bulovky se pokračovalo až po vzniku Československa. Všeobecná veřejná nemocnice hlavního města Prahy na Bulovce, na kterou pražská obec přispěla sumou přes 90 milionů korun, se měla zařadit mezi nejmodernější nemocnice v Evropě, a to i svojí architekturou.

Stavební práce začaly v roce 1925 a za šest let byla nemocnice z velké části hotová. Slavnostně ji otevřel 21. června 1931 primátor Prahy Karel Baxa za účasti významných osobností z řad politiků i lékařů.

Nemocnice se nadále rozšiřovala a přijímala pacienty z celé republiky, proto už tehdy Praha požadovala, aby na financování přispěl i stát. V roce 1938 už měla na 1384 lůžek. Vzniklo zde první specializované urologické oddělení v Československu, na léčbu TBC navázal unikátní Ústav pro studium tuberkulózy.

V roce 1936 byla dobudována uznávaná dermatovenerologická klinika, v roce 1940 infekční pavilon, interna zahájila v roce 1941

Z doby druhé světové války je Bulovka spojena hlavně s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Postřelili ho 27. května 1942 nedaleko nemocnice, v níž pak 4. června zemřel.

Nemocnice se ale také účastnila odboje. Lékaři tu pečovali o raněné z květnového povstání a po válce pomáhali při likvidaci cholery v Terezíně a dalších infekčních nemocí.

V současnosti nemocnice patří k největším zdravotnickým zařízením v Praze i celé České republice. Zaměřuje se na široké spektrum oborů, známá je například zdejší úrazová chirurgie, ortopedická klinika, neurologie, oční oddělení nebo Ústav radiační onkologie.

Specifické postavení má infekční klinika, která je jako jediná v ČR schopná zajistit péči v celém rozsahu spektra infekčních nemocí včetně importovaných. Léčí se zde i pacienti s virem HIV, ale i lidé, kteří trpí parazitárními a tropickými chorobami. V areálu nemocnice se nachází také soukromé Protonové centrum, zaměřené na léčbu rakoviny, a protialkoholní záchytná stanice, kterou provozuje město.

Do prosince 2011 nesla nemocnice přízvisko fakultní, které dostala v 50. letech, kdy se také stala státní nemocnicí. Přišla o ně spolu s Thomayerovou nemocnicí v Krči. Od letošního ledna jsou tyto nemocnice opět fakultní.

Zřizovatelem nemocnice je ministerstvo zdravotnictví. Majitelem asi tří čtvrtin areálu nemocnice je město Praha. Letos v lednu pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) řekl, že magistrát jedná se státem o tom, že by se areál nemocnice rozdělil na dvě části.

V severní by dále fungovala státní nemocnice, jižní by město využilo pro svoje účely. Výměnou by Praha získala jiné nemovitosti v majetku státu. Nemocnice nyní podle Chabra platí městu nájem asi 20 milionů korun ročně. Budovy nicméně potřebují investice v řádu miliard korun.

Nemocnice se poslední roky potýká se ztrátovým hospodařením. Podle výroční zprávy za rok 2019 měla nemocnice 995 lůžek, ambulantně ošetřila téměř 685 000 pacientů a zaměstnávala asi 2500 lidí. Bulovce patří také Slatinné lázně Toušeň nedaleko Prahy. V čele nemocnice stojí od září 2018 Jan Kvaček.

Loni se nemocnice stala provozovatelem záložní nemocnice v Letňanech, kterou postavila armáda kvůli podzimnímu zhoršování koronavirové situace ve zdravotnických zařízeních. Ve výstavních halách mohlo podle plánů najít pomoc až 500 pacientů.

Nemocnice nikdy nebyla v plném provozu, také kvůli nedostatku personálu. Nyní se řeší, kdo zaplatí náklady ve výši 90 milionů korun, které Bulovka vyčíslila. Premiér Andrej Babiš nedávno uvedl, že nebude-li mít nemocnice na zaplacení provozu polní nemocnice, bude to muset zaplatit ministerstvo financí.

Babiš řekl, že podle jeho dosavadních zjištění cenu za pronájem vyjednalo ministerstvo zdravotnictví a nemocnice to dostala příkazem.


Autor: ČTK

Praha 12 zve na Příběhy našich sousedů

Včera ve 12:05

Prezentace projektu Příběhy našich sousedů se koná v pondělí 29. listopadu od 17 hodin v Modřanském biografu.

Praha 11 instalovala kontejnery na sběr použitých olejů a tuků

Včera v 07:17

Na Jižním Městě jsou nové kontejnery na sběr použitých jedlých olejů a tuků. Dosud je bylo možné zdarma odevzdávat ve sběrném dvoře v Bartůňkově ulici.

Poslední listopadový den nepoteče voda v těchto ulicích

25. listopadu 2021 v 09:41

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na 30. listopadu. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Veletrh pražských středních škol Schola Pragensis 2021 bude znovu online

25. listopadu 2021 v 07:38

Přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol se letos nemůže kvůli pandemii koronaviru pořádat v tradiční prezenční formě, 26. ročník veletrhu Schola Pragensis se tak ve dnech 25. až 27. listopadu 2021 opět uskuteční pouze online.

Praha 5 podpoří komunitní zahrady

23. listopadu 2021 ve 12:54

Radnice Prahy 5 chce v příštím roce finančně podpořit vznik komunitních zahrad.

Praha 4: Setkání k revitalizaci Roztylského náměstí je zrušeno

22. listopadu 2021 ve 14:14

Setkání nad studií revitalizace Roztylského náměstí sever, plánované na úterý 23. listopadu se nekoná. Důvodem je onemocnění autora studie architekta Zdeňka Sendlera.

Vyjádřete se k budoucí podobě Florence a jejího okolí

21. listopadu 2021 v 09:52

Vysoce kvalitní veřejná prostranství, propojení Karlína s centrem Prahy i názorný příklad, jak udržitelněji žít ve městech budoucnosti. To vše má splňovat nová Florenc. Tři nejlepší návrhy vzešlé z mezinárodní soutěže odhaluje výstava v Centru architektury a městského plánování (CAMP), která...

Bruslete jako Jean Gabin a Louis de Funès, zve Praha 1

19. listopadu 2021 v 10:08

Na Střeleckém ostrově se začne bruslit 1. prosince.

Ve čtyřicátém sedmém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

19. listopadu 2021 ve 03:58

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru