Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 4°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Buldočí výdrž a sebekázeň, chválí dvaaosmdesátiletou pacientku její lékař
Cítím se ve formě, říká o sobě. Foto: se svolením paní Dagmar

Buldočí výdrž a sebekázeň, chválí dvaaosmdesátiletou pacientku její lékař

Když lékaři paní Dagmar (82) na přelomu tisíciletí společně se zápalem plic diagnostikovali chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), věděla, že musí okamžitě přestat se svým zlozvykem. Kouřila totiž po většinu života. Bez jediné cigarety je už přes dvacet let. V kombinaci s důslednou léčbou se postup choroby výrazně zpomalil. Jsem v dobré formě, hlásí seniorka.

„Zápal plic v roce 2000 mě položil. V nemocnici mi lékaři objevili CHOPN a doporučili přestat okamžitě kouřit, jinak se nemoc bude jen zhoršovat,“ vzpomíná. 

Lékaři jí tehdy předepsali inhalační léčbu, jež pomáhá zklidňovat zánět a znovu zprůchodňovat dýchací cesty. „Nikdy jsem nebyla žádný velký sportovec, ale časem jsem si koupila kolo a začala na něm jezdit, v důchodu jsem na to měla spoustu času. Nedělalo mi problém ujet 50 až 60 kilometrů za den a cítila jsem se moc dobře,“ říká.

Díky odložení cigaret a dodržování léčby se paní Dagmar podařilo vývoj nemoci během následujících 20 let výrazně zpomalit a na kontrolách se jí od plicních lékařů dostává jen slov chvály.

„Případ paní Dagmar je zcela reálný, pacientku musím pochválit za její doslova buldočí výdrž a sebekázeň. Nejprve, když se jí podařilo úplně a natrvalo přestat s kouřením cigaret. A podruhé za její cestu ke sportu po šedesátém roce věku,“ říká ošetřující lékař pacientky Vladimír Koblížek.

Tyto dvě skutečnosti spolu s pravidelnou kombinovanou inhalační léčbou se nepochybně spolupodílejí na tom, že onemocnění CHOPN u paní Dagmar progreduje jen velmi, velmi pomalu. Dalo by se říct, že choroba je dlouhodobě stabilní a že nijak nezkrátí délku jejího života,“ dodává.


Autor: Karel Netolický

Celostátní kolo Zeměpisné olympiády opět po roce na Albertově

20. dubna 2024 ve 13:09

Ve školním roce 2023/2024 se koná již 26. ročník Zeměpisné olympiády, soutěže pro nadané žáky v zeměpise (geografii). Ve dnech 25. a 26. dubna se pak v prostorách Přírodovědecké fakulty UK na Albertově uskuteční celostátní kolo soutěže, ve kterém se úspěšní řešitelé krajských kol se utkají...

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru