Dnes Neděle - zatazeno 4°C
Zítra Pondělí - zatazeno 3°C
Neděle 5. 12. 2021
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Bukvice by na záhoně neměla chybět. Bylinu uctvívali už staří Římané a Egypťané
Bukvice láká v době kvetení různé druhy hmyzu. Foto: JP

Bukvice by na záhoně neměla chybět. Bylinu uctvívali už staří Římané a Egypťané

Na bukvici lékařskou narazíte při toulkách přírodou, ale pěstovat si ji můžete i na bylinkovém či trvalkovém záhoně, který tato odolná rostlina zpestří modrými či růžovými květenstvími, která si navíc můžete usušit.

bukvice-kvet Bukvice si získala slávu před zhruba dvěma tisíci lety. Traduje se, že římskému císaři Augustovi byly touto bylinkou léčeny desítky chorob, například záněty močových cest, astma, epilepsie, různé bolesti a další neduhy.

O úctě k bukvici svědčí i staré italské přísloví „venda la tonica et Compra la betonika“, což v překladu znamená „prodej kabát a kup si bukvici“. Bukvice se podávala i jako bylinný sirup, dokonce se macerovala ve víně. Byly zaznamenány i případy šňupání bukvice jako tabáku.

Předci dokonce věřili v magickou moc bukvice, její schopnost přinášet lásku a štěstí. Proto její sušené květy nebo listy nosili po kapsách. Uměla prý chránit před nepříjemnými sny a nočními můrami, někteří lidé proto sušenou bukvici zašívali do polštářů.

I když byla od starověku užívána jako léčivá rostlina, v současnosti je spíš opomíjena. Obsahuje třísloviny, silici, hořčiny, betain, cholin, prchavý olej, kyselinu tannovou, stachydrin a další látky.

Lidové léčitelství ji používá při chorobách trávicího ústrojí, zánětech v oblastech urogenitálního traktu nebo jako antiastmatikum, nervové vyčerpanosti i při potřebě snížit tlak. Někteří autoři uvádí i protirevmatické působení. Výluhy z květenství bukvice se pijí buď samostatně, případně je bylina používána s dalšími bylinkami v čajových směsích.

Kombinuje se v žaludečních nebo plicních směsích. Každopádně by využívání bukvice a dalších bylin v případě léčby mělo být vždy konzultováno s lékařem.

Bukvice, dřív nazývána také čistec lékařský, roste od Evropy přes Malou Asii, severní Írán do Střední Asie. U nás je v přírodě k vidění roztroušeně na celém území republiky, někde dokonce hojně. Na rostlinu můžete narazit na loukách, pastvinách, vřesovištích a lesních stráních. Chráněna zákonem není.

Její květenství na dlouhých stoncích většinou převyšuje okolní porost, takže upoutá pozornost už z dálky. Kvete od června do srpna až září. Kvetoucí stonky si můžete natrhat do vázy, vydrží v ní dlouho.

bukvice-lekarska-1 Bukvici lze pěstovat i na zahradě. Na půdu není náročná, nejideálnější je hlinitá, nebo hlinitojílovitá půda. Asi nejlépe ji bude v polostínu, ale snese i přímé slunce. Oproti jiným rostlinám není žíznivá, ale v době delšího sucha jo občas zalijte. Při výsadbě mějte na paměti, že po dvou třech letech se bukvice na záhonu trochu rozšíří, proto do bezprostředního okolí nevysazujete konkurenty. Na zimu není potřeba žádná ochrana, bukvice je mrazuvzdorná.


Autor: Karel Netolický

Zdravotnický hackathon vyhrálo zařízení na automatické měření výdeje moči pacientů

22. listopadu 2021 v 11:59

Od pátku do neděle se v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) utkalo téměř 200 českých a zahraničních hackerů na akci European Health Hackathon 2021. Akce, jejímž cílem bylo během 48 hodin vytvořit inovace ve zdravotnictví, se konala fyzicky v IKEM...

Saunia má otevřeno i 17. listopadu

15. listopadu 2021 v 18:47

Saunové světy Saunia mají otevřeno i během státního svátku ve středu 17. listopadu. Týká se to také všech šesti pražských poboček: Galerie Butovice, Vivo! Hostivař, Westfield Chodov, Centrum Černý Most, Galerie Harfa a Centrum Krakov.

Další články
Nahoru