dnes
Pátek - polojasno
19°C
zítra
Sobota - polojasno
20°C
pozítří
Neděle - jasno
22°C
Bukvice by na záhoně neměla chybět. Bylinu uctvívali už staří Římané a Egypťané
Bukvice láká v době kvetení různé druhy hmyzu. Foto: JP

Bukvice by na záhoně neměla chybět. Bylinu uctvívali už staří Římané a Egypťané

Na bukvici lékařskou narazíte při toulkách přírodou, ale pěstovat si ji můžete i na bylinkovém či trvalkovém záhoně, který tato odolná rostlina zpestří modrými či růžovými květenstvími, která si navíc můžete usušit.

bukvice-kvet Bukvice si získala slávu před zhruba dvěma tisíci lety. Traduje se, že římskému císaři Augustovi byly touto bylinkou léčeny desítky chorob, například záněty močových cest, astma, epilepsie, různé bolesti a další neduhy.

O úctě k bukvici svědčí i staré italské přísloví „venda la tonica et Compra la betonika“, což v překladu znamená „prodej kabát a kup si bukvici“. Bukvice se podávala i jako bylinný sirup, dokonce se macerovala ve víně. Byly zaznamenány i případy šňupání bukvice jako tabáku.

Předci dokonce věřili v magickou moc bukvice, její schopnost přinášet lásku a štěstí. Proto její sušené květy nebo listy nosili po kapsách. Uměla prý chránit před nepříjemnými sny a nočními můrami, někteří lidé proto sušenou bukvici zašívali do polštářů.

I když byla od starověku užívána jako léčivá rostlina, v současnosti je spíš opomíjena. Obsahuje třísloviny, silici, hořčiny, betain, cholin, prchavý olej, kyselinu tannovou, stachydrin a další látky.

Lidové léčitelství ji používá při chorobách trávicího ústrojí, zánětech v oblastech urogenitálního traktu nebo jako antiastmatikum, nervové vyčerpanosti i při potřebě snížit tlak. Někteří autoři uvádí i protirevmatické působení. Výluhy z květenství bukvice se pijí buď samostatně, případně je bylina používána s dalšími bylinkami v čajových směsích.

Kombinuje se v žaludečních nebo plicních směsích. Každopádně by využívání bukvice a dalších bylin v případě léčby mělo být vždy konzultováno s lékařem.

Bukvice, dřív nazývána také čistec lékařský, roste od Evropy přes Malou Asii, severní Írán do Střední Asie. U nás je v přírodě k vidění roztroušeně na celém území republiky, někde dokonce hojně. Na rostlinu můžete narazit na loukách, pastvinách, vřesovištích a lesních stráních. Chráněna zákonem není.

Její květenství na dlouhých stoncích většinou převyšuje okolní porost, takže upoutá pozornost už z dálky. Kvete od června do srpna až září. Kvetoucí stonky si můžete natrhat do vázy, vydrží v ní dlouho.

bukvice-lekarska-1 Bukvici lze pěstovat i na zahradě. Na půdu není náročná, nejideálnější je hlinitá, nebo hlinitojílovitá půda. Asi nejlépe ji bude v polostínu, ale snese i přímé slunce. Oproti jiným rostlinám není žíznivá, ale v době delšího sucha jo občas zalijte. Při výsadbě mějte na paměti, že po dvou třech letech se bukvice na záhonu trochu rozšíří, proto do bezprostředního okolí nevysazujete konkurenty. Na zimu není potřeba žádná ochrana, bukvice je mrazuvzdorná.


Autor: Karel Netolický

Ve sbírce k charitativnímu běhu se podařilo vybrat pro nemocného Richarda 50 000 korun

Včera ve 14:04

Z pražského Výstaviště Praha včera v rámci Epi©Runu odstartovalo více než 60 závodníků a ve sbírce se podařilo vybrat přibližně 50 000 korun.

Při akci Prahy 4 Den zdraví byl zájem o prevenci

Včera ve 13:35

Věnujte „10 minut svému zdraví“, to bylo heslo veřejné akce pod názvem Den zdraví, kterou pořádala Městská část Praha 4 ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí (TN). Událost se konala v úterý 15. září u OC Arkády a pro účastníky byl připraven pestrý program plný prevence, vyšetření, osvěty a...

Praha 13: Víte, jak vidíte?

16. září 2020 ve 12:49

Jak jste na tom se zrakem si můžete zkontrolovat zdarma na speciálním přístroji. Testovat se bude 23. září mezi 13. a 17. hodinou před radnicí třinácté městské části na Slunečním náměstí.

Za týden se v Praze 4 koná Den zdraví

8. září 2020 v 10:43

Kontrolu znamének a diagnostiku pleti, prevenci rakoviny prsu a plic, vyšetření na šedý a zelený zákal, změření krevního tlaku, skrytého tuku v těle, CO ve vydechovaném vzduchu anebo třeba nasycení krve kyslíkem. 

Zítra se koná Den zdraví v Praze 8

8. září 2020 v 08:13

Středa 9. září od 13 do 18 hodin na prostranství mezi KD Krakov a OC Krakov.

Další články
Nahoru