Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - bourky 21°C
Čtvrtek 24. 6. 2021
Svátek má Jan
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Bukvice by na záhoně neměla chybět. Bylinu uctvívali už staří Římané a Egypťané
Bukvice láká v době kvetení různé druhy hmyzu. Foto: JP

Bukvice by na záhoně neměla chybět. Bylinu uctvívali už staří Římané a Egypťané

Na bukvici lékařskou narazíte při toulkách přírodou, ale pěstovat si ji můžete i na bylinkovém či trvalkovém záhoně, který tato odolná rostlina zpestří modrými či růžovými květenstvími, která si navíc můžete usušit.

bukvice-kvet Bukvice si získala slávu před zhruba dvěma tisíci lety. Traduje se, že římskému císaři Augustovi byly touto bylinkou léčeny desítky chorob, například záněty močových cest, astma, epilepsie, různé bolesti a další neduhy.

O úctě k bukvici svědčí i staré italské přísloví „venda la tonica et Compra la betonika“, což v překladu znamená „prodej kabát a kup si bukvici“. Bukvice se podávala i jako bylinný sirup, dokonce se macerovala ve víně. Byly zaznamenány i případy šňupání bukvice jako tabáku.

Předci dokonce věřili v magickou moc bukvice, její schopnost přinášet lásku a štěstí. Proto její sušené květy nebo listy nosili po kapsách. Uměla prý chránit před nepříjemnými sny a nočními můrami, někteří lidé proto sušenou bukvici zašívali do polštářů.

I když byla od starověku užívána jako léčivá rostlina, v současnosti je spíš opomíjena. Obsahuje třísloviny, silici, hořčiny, betain, cholin, prchavý olej, kyselinu tannovou, stachydrin a další látky.

Lidové léčitelství ji používá při chorobách trávicího ústrojí, zánětech v oblastech urogenitálního traktu nebo jako antiastmatikum, nervové vyčerpanosti i při potřebě snížit tlak. Někteří autoři uvádí i protirevmatické působení. Výluhy z květenství bukvice se pijí buď samostatně, případně je bylina používána s dalšími bylinkami v čajových směsích.

Kombinuje se v žaludečních nebo plicních směsích. Každopádně by využívání bukvice a dalších bylin v případě léčby mělo být vždy konzultováno s lékařem.

Bukvice, dřív nazývána také čistec lékařský, roste od Evropy přes Malou Asii, severní Írán do Střední Asie. U nás je v přírodě k vidění roztroušeně na celém území republiky, někde dokonce hojně. Na rostlinu můžete narazit na loukách, pastvinách, vřesovištích a lesních stráních. Chráněna zákonem není.

Její květenství na dlouhých stoncích většinou převyšuje okolní porost, takže upoutá pozornost už z dálky. Kvete od června do srpna až září. Kvetoucí stonky si můžete natrhat do vázy, vydrží v ní dlouho.

bukvice-lekarska-1 Bukvici lze pěstovat i na zahradě. Na půdu není náročná, nejideálnější je hlinitá, nebo hlinitojílovitá půda. Asi nejlépe ji bude v polostínu, ale snese i přímé slunce. Oproti jiným rostlinám není žíznivá, ale v době delšího sucha jo občas zalijte. Při výsadbě mějte na paměti, že po dvou třech letech se bukvice na záhonu trochu rozšíří, proto do bezprostředního okolí nevysazujete konkurenty. Na zimu není potřeba žádná ochrana, bukvice je mrazuvzdorná.


Autor: Karel Netolický

V Praze 13 probíhá měření paměti obyvatel

21. června 2021 ve 12:42

Praha 13 díky spolupráci s Českou alzheimerovskou společností opět pořádá měření paměti obyvatel třináctky starších 40 let. Měření se díky velkému zájmu uskuteční ve čtyřech dnech přímo v budově radnice.  

Lidé s roztroušenou sklerózou zasadí slunečnice

19. června 2021 v 08:15

Desítky slunečnic zasadí v pondělí 21. června ve 13 hodin pacienti s roztroušenou sklerózou v Kateřinské zahradě v Praze. Akce s názvem Rozsviťme Českou republiku odstartuje ve 13 hodin. Pacienti chtějí upozornit na nemoc, kterou v Česku trpí přes 20 000 lidí. 

Bulovka spustila interní tísňovou linku

18. června 2021 v 07:33

Od června letošního roku funguje v rámci celého areálu Fakultní nemocnice Bulovka (FNB) interní tísňová linka. 

Dřepovací výzva pomůže nemocnému Péťovi

13. června 2021 v 16:36

Ve spolupráci s organizací Život Dětem přišel projekt #darujememilion s třicetidenní denní dřepovací výzvou pro podporu šestiletého Petříka, který trpí metabolickou poruchou. Cílem je pomocí dřepů upozornit na Petříkův případ a pomoci rodině pořídit...

Dny otevřených ambulancí pro pacienty s lupénkou budou letos opět online

10. června 2021 v 10:10

Lupénka není pouze kosmetickou záležitostí, ale je onemocněním, které zasahuje celý organismus. Nové možnosti léčby mohou snížit závažnost jejích projevů a pacientům zkvalitnit život. Dny otevřených ambulancí jsou pro pacienty s lupénkou další možností, jak najít vhodnou léčbu včas. Organizují se...

Parní lokomotivou do muzea

9. června 2021 ve 12:01

Na sobotu a neděli 12. a 13. června připravily České dráhy pro fanoušky železnice zážitkový víkend v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka. Návštěvu si mohou zájemci zpestřit například jízdou parním vlakem do Kolešovic. V sobotu navíc ČD vypraví z pražského Masarykova nádraží do Lužné historický vlak...

Festival zdravého životního stylu v Praze 13

3. června 2021 v 11:07

Den zdraví na Slunečním náměstí nabídne informace ze světa prevence i sociálních služeb.

Další články
Nahoru