dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
4°C
Budu konkrétní a trochu netradiční. Petr Dolínek chystá pro kampaň ČSSD v Praze překvapení
Petr Dolínek povede v metropoli sociální demokraty do podzimních sněmovních voleb. Foto: archiv

Budu konkrétní a trochu netradiční. Petr Dolínek chystá pro kampaň ČSSD v Praze překvapení

Sociální demokraty povede v Praze do sněmovních voleb stranický místopředseda a náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. Jak se zapojí do kampaně? Jaká budou hlavní témata? Na jaké skupiny Pražanů se ČSSD v kampani zaměří? Na tyto a další otázky odpovídal Petr Dolínek serveru Pražský patriot.

Jaké budou ambice pražské ČSSD pro podzimní sněmovní volby? A co by znamenalo propadák?
Za úspěch budu považovat, když překonáme poslední volební výsledek (v celé ČR získala ČSSD v roce 2013 20,45 % hlasů, v Praze 14,09 %, pozn. red.). Chceme Pražanům nabídnout jasný a srozumitelný program, na kandidátce máme skvělé lidi, od starostů po náměstky ministrů, proto věřím, že máme co nabídnout.

Jaká budou hlavní předvolební témata ČSSD v Praze?
Nabídneme účinná opatření, která pomůžou zaměstnancům k lepšímu životu. Paradoxně v Praze je vzhledem k vyšším nákladům na život problém nízkých mezd palčivější než jinde. I když nás za to někteří protivníci osočují, tak se hrdě hlásíme k tomu, že stát má pomoci také seniorům, rodinám s dětmi či nemocným. A prosadíme taková opatření, která skutečně pomůžou. Zvýšíme jejich příjmy, ale nepřipustíme také, aby jim nesmyslně rostly výdaje, ať už jde ceny energií či vody, snahy o návrat poplatků u doktora či bydlení. Neopomeneme samozřejmě ani lokální témata. Jedním z nich je dostavba Pražského okruhu, kde ministr Ťok bohužel zoufale selhal, stejně jako u zákona o liniových stavbách.

Na jaké skupiny Pražanů se chcete v kampani především zaměřit?
Jak jsem už zmínil nepochybně na zaměstnance, seniory, rodiny s dětmi. Ale také na všechny, kteří chtějí využívat Pražský okruh a místo toho si jen čtou na billboardech dálnice, dálnice, dálnice. Velké množství lidí také chce jíst stejně kvalitní potraviny jako třeba v sousedním Německu. Jsem přesvědčen, že svým programem oslovíme velké množství lidí. Nyní si musíme poctivě odmakat kampaň, abychom je přesvědčili, že volba ČSSD je v jejich nejlepším zájmu.

Dlouhodobým znakem předvolebních kampaní v Česku je osočování a vyhraňování se vůči protivníkům. Tomuto jevu se nevyhýbá ani sociální demokracie. Bude to v letošní kampani jiné?
Budeme především prezentovat náš program. Určitě nebudeme protivníky lacině urážet. To necháme těm, kteří to už dnes dělají. Je to jejich svědomí. Na druhou stranu považuji za správné vymezit se na konkrétních případech, jakým je třeba dostavba Pražského okruhu. Voliči mají právo vědět, kdo skutečně maká, a kdo si to jen píše na plakát.

Jaký bude váš osobní vklad do kampaně?
Do kampaně půjdu s maximálním nasazením. Jsem připraven ještě více než dnes chodit po Praze, jezdit tramvají a metrem, diskutovat s lidmi. Budu také více psát blogy, facebookové posty. Zkrátka využít maximum možností, jak lidi oslovit a přesvědčit je, proč stojí za to volit sociální demokracii. Také budu v kampani hodně konkrétní a možná trochu netradiční. V čem, to si ještě nechám chvíli jako překvapení.

O vašem vztahu s ministrem zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem a křídlech v pražské ČSSD toho bylo řečeno hodně. Jaký spolu máte vztah?
Já myslím, že náš vztah je úplně normální. Primárky samozřejmě trochu rozvířily vody, ale nyní se vše vrací do normálu. Podívejte se třeba na USA, jak tam jsou primárky tvrdé. U nás je to bohužel zatím stále nezvyk, že si strana vybírá kandidátku skutečně demokraticky. Již téměř 30 let po revoluci je to trochu smutné, ale mnohem hrozivější je, že jsou zde snahy demokracii znovu okleštit. I o tom budou tyhle volby.

S tím jak se budou blížit sněmovní volby, vaše vytížení bude vzhledem k vaší pozici vyšší. Nebude tím strádat vaše působení ve vedení Prahy?
Rozhodně nebude. Do vedení Prahy jsem byl lidmi zvolen, za práci náměstka primátorky a radního pro dopravu, sport a volný čas beru plat. Je to moje práce, tudíž bude mít vždy přednost. Kampani se budu věnovat ve svém volném čase.

Jak moc podle vás ovlivní výsledek sněmovních voleb a nové složení vlády i opozice po nich volby příští rok, kdy budou Pražané vybírat nové složení zastupitelstva?
To se v tuhle chvíli prakticky nedá odhadnout. Záleží na dvou věcech. Zaprvé, jaká vláda se po volbách složí, a ještě důležitější bude, jak si v prvním roce svého mandátu povede.

A pokud by po podzimních volbách nesedělo ve vládě ANO s ČSSD, nenaruší to fungování koalice na magistrátu?
To si nemyslím. Máme koaliční smlouvu, programové prohlášení Rady. To už nás víc rozděluje téma dostavby Městského okruhu, kterou nesmyslně blokují zelení. Praha jej přitom, stejně jako Pražský okruh, opravdu potřebuje. Musíme to vyřešit co nejdříve.


Další články
Nahoru