dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Pražský život

Buďte u toho: Rybářem ulovená labuť se po operaci vrátí k partnerovi

Labuť, která byla odchycena s rybářským háčkem nebezpečně zabodnutým v jícnu, je po úspěšné operaci a několikatýdenní rekonvalescenci připravená vrátit se zpět na Vltavu ke svému labutímu partnerovi. Ošetřovatelé Záchranné stanice pro volně žijící živočichy hl. m. Prahy ji vypustí zpět na Vltavu ve čtvrtek 5. května v 10 hodin u Mánesova mostu v Cihelné ulici.

Oznámení o labuti dostala záchranná stanice v pondělí 4. dubna. Záchranářům se vystresovanou labuť nepodařilo odchytnout. Po celý týden se k řece vraceli a znovu se o odchyt pokoušeli, nakonec byli úspěšní v sobotu 9. dubna, když pro ni jeden ze zaměstnanců stanice skočil přímo do vody.

Veterinární lékařka zraněnou labuť uspala a háček hluboko z jícnu v narkóze vyndala ven. Operační rána na krku se naštěstí dobře zahojila a neobjevily se ani žádné další komplikace.

Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, již provozují Lesy hl. m. Prahy, přijme ročně kolem 3 000 zraněných či jinak handicapovaných volně žijících živočichů. Labutě, jež obývají řeku i v samotném centru Prahy, patří mezi časté pacienty, každý rok jich ošetřovatelé přijmou zhruba 100.

Část se jich zraní při kolizi s tramvajovým vedením na pražských mostech, část jich záchranná stanice přijímá s rybářskými háčky, které mohou labuti závažně poškodit zobák, krk nebo zažívací soustavu. Někteří ptáci se do rybářského vlasce zase zamotají tak, že jsou omezeni ve svém přirozeném pohybu na vodě, na souši či v letu.


Další články
Nahoru