dnes
Středa - obcasny-dest
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - snih-dest
4°C
Buďte trochu vyčůraní, ušetříte. Kam v Praze na veřejný záchodek zdarma? Máme pro vás tipy
Toalety zdarma jsou v budově knihovny na Mariánském náměstí. Foto: Ondřej Kořínek / Wikimedia Commons

Buďte trochu vyčůraní, ušetříte. Kam v Praze na veřejný záchodek zdarma? Máme pro vás tipy

Couráte po centru, prostě už to nemůžete vydržet a nemáte při sobě drobné? Nebo spěcháte a jen se vám nechce utrácet? Nabízíme tipy, kam si můžete odskočit na toaletu bezplatně, aniž byste pomočovali veřejná místa.

Světový den toalet

Toalety mají svůj světový den. Připadá na 19. listopadu. Má za úkol zvýšit povědomí o špatné hygieně a problému nedostatku toalet v některých místech světa, což přináší onemocnění i úmrtí.

Pokud se pohybujete kolem Václavského náměstí, zajít můžete na WC do přilehlé Vodičkovy ulice 18, toaleta se tam nachází v průchodu budovy městské části Praha 1. Pokud se ale procházíte o víkendu nebo později večer, máte smůlu, bezplatná toaleta je otevřena jen ve všední dny od 7 do 19 hodin.

Když se nacházíte poblíž Můstku nebo Národní třídy, ve všední dny můžete využít toalety v Jungmannově 33 – v sídle Magistrátu hlavního města Prahy. Ani tam za její použití nezaplatíte ani korunu.

Na toaletu do knihovny nebo na magistrát

Pokud jste zrovna poblíž Staroměstského náměstí, zdarma si můžete dojít na záchodek do prostor Městské knihovny hlavního města Prahy. Nachází se na stejném náměstí jako hlavní budova pražského magistrátu. Adresa knihovny je Mariánské náměstí 5. Toalety jsou otevřeny ve všední dny od 9 do 20 hodin, v sobotu od 10 do 17 hodin.

Na záchod si můžete bezplatně dojít i přímo do již zmíněné hlavní budovy magistrátu, která je na Mariánském náměstí 2. Provozní doba tamních toalet je jen ve všední dny – od 8 do 18 hodin.

Záchodky v obchodních centrech 

Bezplatné toalety se nacházejí také ve velkých nákupních a obchodních centrech, na které „narazíte“ nejen ve středu města – například v Bílé Labuti (Na Poříčí 23), v Atriu Flora (Vinohradská 151), v Galerii Harfa (Českomoravská 15a) nebo třeba v Nákupní Galerii Fénix Vysočanská (Freyova 35).

Dále například v Nákupní Galerii Myslbek (Na Příkopě 21), v Obchodním domě MY Národní (Národní 26), ve Zlatém Andělu (Bozděchova 2), v Palladiu Praha (Náměstí Republiky 1a), v Obchodním centru Chodov-Praha (Roztylská 19), v Parku Hostivař (Švehlova 32) či třeba Novodvorská Plaza (Novodvorská 136).

Fotogalerie: nejpomočenější místa v centru Prahy, na jejichž úklid jdou letos tři miliony korun

Obchodní centra můžete navštívit i v Lužinách, na Černém Mostě, v Letňanech, v Butovicích, Štěrboholích, na Zlíčíně, na Budějovické a podobně. V centru se nachází například OD Kotva (Nám. Republiky 8), poblíž Pankráce zase Arkády Pankrác (Na Pankráci 86), relativně blízko centra je i třeba Nákupní centrum Eden (U Slavie 1527).

WC na radnicích městských částí

Veřejné WC, které lze využít zdarma, můžete najít v každé městské části – v budově tamní radnice, kam má veřejnost ve všední dny – v době tamní pracovní doby – přístup.

Jinak se za toalety v metropoli platí. Jak v metru, tak na jiných veřejných záchodcích. O tom Pražský patriot již informoval. Více čtěte zde.

Dávno neplatí ani to, že si můžete zdarma dojít na toaletu v KFC či McDonalds. Většinou tam zaplatíte, dostanete stvrzenku, o kterou pak máte levnější nákup. Pokud si žádné jídlo koupit nechcete, slevu neuplatníte. V jiných restauracích jsou toalety jen pro hosty.

Když to ale opravdu nemůžete vydržet a placená i neplacená toaleta je v nedohlednu, neváhejte se zeptat v jakékoli restauraci, která je zrovna poblíž – líná huba holé neštěstí. Často se setkáte s ochotou a nemusíte si ani nic objednat. Nevyplácí se ale jít bez optání, to pak může být ostuda a není to ani slušné.

Veřejné záchodky jsou v Praze odpradávna

Anketa

Je podle vás v Praze dostatek veřejných toalet?

4.8%
(4.8%)
95.2%
(95.2%)
Veřejné záchodky patří k Praze odpradávna. V knize Veřejná místa pro intimní chvilky, proměny pražských veřejných záchodků (Documenta Pragensia Monographia, 2013) o tom píše Jaroslav Jásek. Zmiňuje například zápis z 20. října 1472 o veřejném záchodku u Újezdské brány na Malé Straně.

„Zatím dalším nalezeným dokumentem jasně potvrzujícím existenci veřejných záchodků na území Hlavního města Prahy je až přípis městského presidia z dubna 1853 o tom, že ´všechny veřejné záchodky se mají čistit každý den, zejména ty nové´. Je proto pravděpodobné, že toalety v pražském veřejném prostoru existovaly již v polovině 19. století a že zde byla obecná potřeba těchto hygienických zařízení,“ uvádí autor.

Na místě bývalých záchodků jsou hospody

V knize je i obsáhlá historická fotodokumentace, i ta, která mapuje, co dnes na místě někdejších toalet stojí. Kupříkladu v místě bývalého veřejného záchodku pro ženy v západní části staroměstského pilíře Čechova mostu je dnes letní restaurace. Podobně dopadl třeba i veřejný záchodek na libeňském Elsnicově náměstí – dnes je tam hospůdka.

Vzít knihu a jít po stopách bývalých záchodků může být také zajímavá procházka. A třeba cestou narazíte i na nějaké toalety zdarma.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru