Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - polojasno -1°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Budovu Nové Palmovky dokončí Praha, která ji i s pozemky převzala
Nedostavěné Centrum Palmovka. Foto: Jan Puci

Budovu Nové Palmovky dokončí Praha, která ji i s pozemky převzala

Budovu centra Nová Palmovka v Praze 8 dokončí magistrát, který ji včetně pozemků převzal od osmé městské části. Hlavní město rovněž odpustilo radnici dluh, když mu nevrátila dotaci na dokončení budovy. Výměnou za budovu a pozemky pak Praha 8 dostane od města dotaci 550 milionů korun. Změnu a finanční vyrovnání ve čtvrtek schválili pražští zastupitelé.

Praha 8 zároveň zaplatí podle dohody stavební firmě Metrostav Alfa zhruba 142 milionů korun. Projekt budovy byl schválen v roce 2010, dosud není dokončena.

Zastupitelé ve čtvrtek schválili memorandum mezi magistrátem, Prahou 8 a stavební firmou, která stáhne své žaloby na radnici. „Pro hlavní město je klíčové, že když nabyde nemovitosti, aby to bylo bez právních zátěží a rizik, která souvisela právě s budovou Nové Palmovky," řekl radní Jan Chabr (TOP 09).

Město dalo před několika lety radnici půjčku 300 milionů korun na dostavbu. Vzhledem k tomu, že stavba nebyla dokončena, město chtělo peníze zpět. Radnice ale vrátila jen část peněz. Nyní dluh ve výši 244,84 milionu Praze 8 magistrát odpustil.

„Pokud by město na vrácení dotace trvalo, tak bychom bezpochyby čelili insolvenci městské části, což by mělo katastrofální dopady pro obyvatele Prahy 8. Jedná se o bezprecedentní situaci, kterou nyní řešíme, a doufám, že se to nebude již opakovat," řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Městská část v letech 2022 až 2026 dostane od magistrátu dotaci 550 milionů korun. Peníze bude využívat na investice v dopravě, do zeleně, na vybudování a rekonstrukce sportovišť nebo na opravy majetku.

Stavbu budovy, kde měla mít radnice nové sídlo a jejíž součástí měly být komerční prostory, schválilo předminulé vedení městské části v roce 2010. Náklady byly tehdy odhadovány na více než miliardu. Minulé vedení Prahy 8 stavbu zastavilo a následně se o její vlastnictví soudilo.

Zastupitelé se dnes na jednání přeli, kdo je za situaci zodpovědný. „Tato budova je pomník chaosu v řízení v režii ODS a ANO. Co bylo v tom příběhu špatně? Všechno," řekl zastupitel Pavel Zelenka (Praha Sobě).

Opoziční zastupitel Radomír Nepil (ANO) kritiku odmítl a řekl, že Zelenka příběh Palmovky neříká celý. „Na tomto projektu se podepsal nejvíce zhotovitel," uvedl.

Radnice pod vedením ANO a ČSSD podle něho chtěla po stavebníkovi soupis prací, ten jej nedodal, a radnice proto práce nechtěla zaplatit. Stavebník následně zastavil stavbu.

Centrum Nová Palmovka by v budoucnu mělo být součástí proměny celé lokality, kde vzniknou nové domy a zmizí současné autobusové nádraží. Proměnou projde i nynější náměstí Bohumila Hrabala, přibude zeleň, lavičky nebo kavárna.

Co bude konkrétně v budově Nové Palmovky, zatím není jasné. Podle dřívějšího vyjádření náměstka primátora Petra Hlaváčka (TOP 09) by mělo jít o administrativní prostory a v okolí budovy pak vzniknou byty.


Autor: ČTK

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

Dnes v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

Dnes v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

Dnes v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

Včera ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Komrsková: V jednáních o složení pražské koalice se posunujeme správným směrem

Včera v 19:59

Oceňujeme, že koalice SPOLU si vyřešila svoje interní domácí úkoly, podle jejich volebního výsledku. Nestojíme na místě ale ani v otázkách programových priorit koalice, tento dokument v tuto chvíli dokončujeme. Během pátku bychom měli mít hotovo.

Další články
Nahoru