Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Budovu Nové Palmovky dokončí Praha, která ji i s pozemky převzala
Nedostavěné Centrum Palmovka. Foto: Jan Puci

Budovu Nové Palmovky dokončí Praha, která ji i s pozemky převzala

Budovu centra Nová Palmovka v Praze 8 dokončí magistrát, který ji včetně pozemků převzal od osmé městské části. Hlavní město rovněž odpustilo radnici dluh, když mu nevrátila dotaci na dokončení budovy. Výměnou za budovu a pozemky pak Praha 8 dostane od města dotaci 550 milionů korun. Změnu a finanční vyrovnání ve čtvrtek schválili pražští zastupitelé.

Praha 8 zároveň zaplatí podle dohody stavební firmě Metrostav Alfa zhruba 142 milionů korun. Projekt budovy byl schválen v roce 2010, dosud není dokončena.

Zastupitelé ve čtvrtek schválili memorandum mezi magistrátem, Prahou 8 a stavební firmou, která stáhne své žaloby na radnici. „Pro hlavní město je klíčové, že když nabyde nemovitosti, aby to bylo bez právních zátěží a rizik, která souvisela právě s budovou Nové Palmovky," řekl radní Jan Chabr (TOP 09).

Město dalo před několika lety radnici půjčku 300 milionů korun na dostavbu. Vzhledem k tomu, že stavba nebyla dokončena, město chtělo peníze zpět. Radnice ale vrátila jen část peněz. Nyní dluh ve výši 244,84 milionu Praze 8 magistrát odpustil.

„Pokud by město na vrácení dotace trvalo, tak bychom bezpochyby čelili insolvenci městské části, což by mělo katastrofální dopady pro obyvatele Prahy 8. Jedná se o bezprecedentní situaci, kterou nyní řešíme, a doufám, že se to nebude již opakovat," řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Městská část v letech 2022 až 2026 dostane od magistrátu dotaci 550 milionů korun. Peníze bude využívat na investice v dopravě, do zeleně, na vybudování a rekonstrukce sportovišť nebo na opravy majetku.

Stavbu budovy, kde měla mít radnice nové sídlo a jejíž součástí měly být komerční prostory, schválilo předminulé vedení městské části v roce 2010. Náklady byly tehdy odhadovány na více než miliardu. Minulé vedení Prahy 8 stavbu zastavilo a následně se o její vlastnictví soudilo.

Zastupitelé se dnes na jednání přeli, kdo je za situaci zodpovědný. „Tato budova je pomník chaosu v řízení v režii ODS a ANO. Co bylo v tom příběhu špatně? Všechno," řekl zastupitel Pavel Zelenka (Praha Sobě).

Opoziční zastupitel Radomír Nepil (ANO) kritiku odmítl a řekl, že Zelenka příběh Palmovky neříká celý. „Na tomto projektu se podepsal nejvíce zhotovitel," uvedl.

Radnice pod vedením ANO a ČSSD podle něho chtěla po stavebníkovi soupis prací, ten jej nedodal, a radnice proto práce nechtěla zaplatit. Stavebník následně zastavil stavbu.

Centrum Nová Palmovka by v budoucnu mělo být součástí proměny celé lokality, kde vzniknou nové domy a zmizí současné autobusové nádraží. Proměnou projde i nynější náměstí Bohumila Hrabala, přibude zeleň, lavičky nebo kavárna.

Co bude konkrétně v budově Nové Palmovky, zatím není jasné. Podle dřívějšího vyjádření náměstka primátora Petra Hlaváčka (TOP 09) by mělo jít o administrativní prostory a v okolí budovy pak vzniknou byty.


Autor: ČTK

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

Včera ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Praha vydává nový plán ochrany památkové rezervace

14. ledna 2022 v 18:00

Hlavní město knižně vydává nejdůležitější dokument pro ochranu památkové rezervace zapsané na seznam UNESCO. Management plán ochrany světového kulturního dědictví Historického centra Prahy 001 je závazným dokumentem, jenž obsahuje podrobný plán ochrany historického centra Prahy. Stanovuje také...

Radní Kavalírek: Praha 5 má největší rozpočtovou úsporou v novodobé historii

12. ledna 2022 ve 21:36

O sto milionů korun (12,8 procenta) nižší provozní výdaje v roce 2022 prosadil radní Prahy 5 pro oblast financí Jan Kavalírek (TOP 09). Městská část to uvedla v tiskové zprávě.

Další články
Nahoru