Dnes Pátek - prehanky-dest 17°C
Zítra Sobota - polojasno 18°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Budovu Nové Palmovky dokončí Praha, která ji i s pozemky převzala
Nedostavěné Centrum Palmovka. Foto: Jan Puci

Budovu Nové Palmovky dokončí Praha, která ji i s pozemky převzala

Budovu centra Nová Palmovka v Praze 8 dokončí magistrát, který ji včetně pozemků převzal od osmé městské části. Hlavní město rovněž odpustilo radnici dluh, když mu nevrátila dotaci na dokončení budovy. Výměnou za budovu a pozemky pak Praha 8 dostane od města dotaci 550 milionů korun. Změnu a finanční vyrovnání ve čtvrtek schválili pražští zastupitelé.

Praha 8 zároveň zaplatí podle dohody stavební firmě Metrostav Alfa zhruba 142 milionů korun. Projekt budovy byl schválen v roce 2010, dosud není dokončena.

Zastupitelé ve čtvrtek schválili memorandum mezi magistrátem, Prahou 8 a stavební firmou, která stáhne své žaloby na radnici. „Pro hlavní město je klíčové, že když nabyde nemovitosti, aby to bylo bez právních zátěží a rizik, která souvisela právě s budovou Nové Palmovky," řekl radní Jan Chabr (TOP 09).

Město dalo před několika lety radnici půjčku 300 milionů korun na dostavbu. Vzhledem k tomu, že stavba nebyla dokončena, město chtělo peníze zpět. Radnice ale vrátila jen část peněz. Nyní dluh ve výši 244,84 milionu Praze 8 magistrát odpustil.

„Pokud by město na vrácení dotace trvalo, tak bychom bezpochyby čelili insolvenci městské části, což by mělo katastrofální dopady pro obyvatele Prahy 8. Jedná se o bezprecedentní situaci, kterou nyní řešíme, a doufám, že se to nebude již opakovat," řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Městská část v letech 2022 až 2026 dostane od magistrátu dotaci 550 milionů korun. Peníze bude využívat na investice v dopravě, do zeleně, na vybudování a rekonstrukce sportovišť nebo na opravy majetku.

Stavbu budovy, kde měla mít radnice nové sídlo a jejíž součástí měly být komerční prostory, schválilo předminulé vedení městské části v roce 2010. Náklady byly tehdy odhadovány na více než miliardu. Minulé vedení Prahy 8 stavbu zastavilo a následně se o její vlastnictví soudilo.

Zastupitelé se dnes na jednání přeli, kdo je za situaci zodpovědný. „Tato budova je pomník chaosu v řízení v režii ODS a ANO. Co bylo v tom příběhu špatně? Všechno," řekl zastupitel Pavel Zelenka (Praha Sobě).

Opoziční zastupitel Radomír Nepil (ANO) kritiku odmítl a řekl, že Zelenka příběh Palmovky neříká celý. „Na tomto projektu se podepsal nejvíce zhotovitel," uvedl.

Radnice pod vedením ANO a ČSSD podle něho chtěla po stavebníkovi soupis prací, ten jej nedodal, a radnice proto práce nechtěla zaplatit. Stavebník následně zastavil stavbu.

Centrum Nová Palmovka by v budoucnu mělo být součástí proměny celé lokality, kde vzniknou nové domy a zmizí současné autobusové nádraží. Proměnou projde i nynější náměstí Bohumila Hrabala, přibude zeleň, lavičky nebo kavárna.

Co bude konkrétně v budově Nové Palmovky, zatím není jasné. Podle dřívějšího vyjádření náměstka primátora Petra Hlaváčka (TOP 09) by mělo jít o administrativní prostory a v okolí budovy pak vzniknou byty.


Autor: ČTK

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

Dnes v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Primátor navštívil Kolovraty. Ocenil hasiče, jednal o projektech

Dnes v 10:11

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje v avizovaných návštěvách městských částí, nyní přišla řada na Kolovraty. Plánují se zde důležité infrastrukturní projekty i nová výstavba, jejich dopady byly také tématem společného jednání s představiteli radnice.  

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Další články
Nahoru