Dnes Středa - polojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 11°C
Středa 31. 5. 2023
Svátek má Kamila
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Budova bývalé burzy masa prochází rekonstrukcí, bude v ní sál
Historicky cenná budova prochází rekonstrukcí. Foto: Jiří Šebek

Budova bývalé burzy masa prochází rekonstrukcí, bude v ní sál

Památkově chráněná hala číslo 4 v Holešovické tržnici známá pod názvem Burza prochází od začátku roku rekonstrukcí, brzy začne proměna střechy. Během následujících dvou let se objektu vrátí původní novorenesanční podoba z roku 1895. Vznikne v ní multifunkční sál vhodný pro konání kulturních a společenských akcí. Informovali o tom zástupci metropole a městské společnosti, která areál tržnice spravuje.

Na počátku letošního roku byla započata rekonstrukce budovy Burzy, kdy jako první přišly na řadu bourací práce a odstranění přístavků, které na budově původně nebyly. Vedle bouracích prací probíhá vyklízení a vyndávání oken s tím, že jakmile počasí dovolí, dojde k odstrojení střechy a její opravě. 

„Původně valbová střecha s dekorativní mříží na vrcholu bude zateplena a kompletně zrenovována. Fasáda bude zrestaurována a samozřejmě zde zůstanou původní sochy,“ uvedl pražský radní pro majetek, legislativu a transparentnost Adam Zábranský (Piráti). 

Celková investice je podle něj nyní odhadována na 200 milionů korun. Přitom před dvěma lety pražští radní schválili dokument, podle kterého měla být hodnota opravy nemovité kulturní památka maximálně 185,6 milionu korun. Od té doby však nejen ceny materiálů vyletěly vzhůru a navíc nastala neočekávaná komplikace.

„Podlaha musí být bohužel kompletně vyměněna, povodně v roce 2002 de zanechaly velkou škodu,“ podotkl radní. Štuky zůstaly naštěstí ušetřeny. 

„Celá rekonstrukce potrvá zhruba dva roky, povodně zde zanechaly skutečně žalostný stav. Posléze zde však vznikne honosný multifunkční sál vhodný pro kulturní a společenské akce, a to vlastně v unikátních novorenesančních prostorách, kterých po Praze mnoho nenajdeme. V plánu je opětovné otevření restaurace s oblíbeným posezením na předzahrádce pod korunami stromů a také na nově vybudované pobytové terase,“ uvedl Tomáš Hübl, předseda představenstva společnosti Výstaviště Praha, která se o areál stará.  

Zajímavosti Holešovické tržnice a Burzy 

V roce svého vzniku zde byl hlavní sál, sál burzovní, kanceláře agentů, hostinec pro čeleď a honce, dva hostinské pokoje, kuchyně, pošta s telegrafem, v patře tři hostinské pokoje, pivní sklep s lednicí, sklad na palivo. 

Objekt s 13tiosým průčelím patří k ojedinělým příkladům zachovalé industriální architektury i v evropském měřítku. 

Burza od počátku přitahovala milovníky tajemna a hledače záhad, jak však potvrzují projektanti i historici spolupracující na rekonstrukci budovy, žádná tajemná sklepení zde bohužel nenajdeme. 

V době před druhou světovou válkou byla Burza vyhlášenou jateční restaurací a restauratér Václav Švec zde tvořil roční obrat až tři miliony korun. Po roce 1948 Švece v restauraci zaměstnalo družstvo Drujat. 

V roce 1985 byla v prostorách bývalé burzy plánována restaurace třetí cenové skupiny s tím, že přestavba začala pro tyto účely roce 1989. Stavbu však provázely od počátku problémy. 

O dva roky později, tedy v roce 1995, byla Tržnice pronajata firmě Delta Climatizer a započaty byly dílčí rekonstrukční práce, kdy bylo v plánu vystavět bankovních prostor a v Hale 4 byl naplánován výstavní sál. 

Burza byla pro různé účely v provozu až do roku 2002, tedy do stoleté vody, od kdy pak už jen postupně chátrala bez jakékoli investice. 

Zdroj: Výstaviště Praha a.s.


Autor: Jan Puci

Praha 1 pokračuje v dopravně-bezpečnostních akcích

Včera ve 23:11

Minulý týden ve čtvrtek se uskutečnila v pořadí již čtvrtá dopravně-bezpečnostní akce a tentokrát se městští strážníci a představitelé radnice Vojtěch Ryvola(ANO) a Giancarlo Lamberti (TOP 09) zaměřili na neukázněné řidiče v ulicích Perlová a Rytířská, do kterých platí zákaz vjezdu s výjimkou...

Praha 1: Volná pracovní místa v Oddělení sociální péče a služeb

Včera ve 22:27

Praha 1 hledá Sociálního pracovníka/ci na Oddělení sociální péče a služeb odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

Pěstounské rodiny představí Dny pěstounství

Včera v 16:10

Hlavní město zve na další ročník osvětové akce zaměřené na náhradní rodinnou péči, Dny pěstounství. Lidé se mohou od 1. do 20. června přijít dozvědět více o pěstounské péči a výchově dětí. Akce je určena nejen pěstounům a zájemcům o pěstounství, ale i široké...

Další články
Nahoru