Dnes Sobota - polojasno 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 12°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Budoucnost sídliště Ďáblice určuje studie, s novou zástavbou se nepočítá
Sídliště Ďáblice. Zdroj foto: IPR Praha / Magistrát hl. m. Prahy

Budoucnost sídliště Ďáblice určuje studie, s novou zástavbou se nepočítá

Na pražském sídlišti Ďáblice nebudou moct vznikat další domy. Omezena bude rovněž možnost přistavět nová patra na nynější budovy. Přístavba může vzniknout pouze u školy a školky, proměnit se mají bývalé prodejny Včela. Přibude zeleně a změní se síť cest v parku. Omezení výstavby určuje nová magistrátní studie, kterou vytvořil a ve středu představil Institut plánování a rozvoje (IPR). Dokument je závazný, bude se podle něj v budoucnu řídit veškeré rozhodování o sídlišti. Informoval o tom náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN).

Ďáblice jsou jedním z nejhodnotnějších sídlišť v Praze, a to nejen z důvodu dobrého dopravního spojení, dostatku zeleně a původní veřejné vybavenosti. Právě kvůli jeho ochraně, návrhům nekoncepční výstavby a potenciálním ztrátám dalších funkcí, které nastaly v minulosti, se Praha rozhodla již v roce 2018 vytvořit územní studii. Ta však nebyla obyvateli ani osmou městskou částí přijata kladně. Město proto rozhodlo o přepracování studie

„Hlavním úkolem studie bylo nastínit možnosti rozvoje sídliště Ďáblice zejména z pohledu veřejného prostoru, zachování a doplnění adekvátní vybavenosti a drobných urbanistických zásahů při respektování a zachování stávajících hodnot. Studie bude sloužit jako podklad pro rozhodování v území a zpracování plánu revitalizace,” uvedl Hlaváček. 

„Klíčový pro nás byl názor místních obyvatel. Velmi si vážím toho, že jsme na úpravě studie pracovali spolu s městskou částí a právě se zástupci z řad místních, byť cesta k cíli nebyla jednoduchá. Na pražské poměry jde o celkem unikátní příklad společné dohody, jak by místo mělo být chráněno a rozvíjeno do budoucna,” dodal. 

Nejvýraznější emoce vzbuzovala v původní studii navrhovaná zástavba na městských pozemcích podél ulice Střelničná. Ta již v přepracované studii nefiguruje. Finální studie se věnuje zejména veřejnému prostoru, zeleným plochám, ulicím a zástavbě, a navrhuje opatření, která by mohla zvýšit atraktivitu lokality a kvalitu života na sídlišti. 

 Výjimečnost studie podle Hlaváčka spočívá v tom, že není zaměřena primárně na stavební rozvoj, ale na celkové fungování sídliště a respektování jeho stávající struktury. Studie také prověřuje možnosti budoucího rozvoje lokality, který by umožnil efektivnější využití pozemků spravovaných hlavním městem pro potřeby dostupného bydlení, občanské vybavenosti a komunitního života. 

Studie také předkládá možnosti rozvoje lokalit, pro které by se mohlo najít nové využití z hlediska komunitního života a občanské vybavenosti, a to za předpokladu správy hlavním městem. 

„Samozřejmostí je provazba na Metropolitní plán. Studie Ďáblic nám navíc napovídá, jakým způsobem lze přistupovat k revitalizaci pražských sídlišť, a to jak k jejich ochraně, tak k případnému rozvoji,” řekl Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), který studii zpracovával. 

„Děkuji hlavnímu městu a Institutu plánování a rozvoje za vytvoření Územní studie sídliště Ďáblice. Její projednávání s Prahou 8 i místními spolky stálo všechny zúčastněné hodně sil. Výsledek ale stojí za to. Na Osmičce dlouhodobě bojujeme proti zahušťování sídlišť, naopak je naším cílem zlepšit kvalitu života jejím současným obyvatelům. Studie by právě tomuto záměru měla významně dopomoci,” sdělil místostarosta Prahy 8 pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík (STAN). 

„Tvorba Územní studie sídliště Ďáblice má za sebou dlouhý příběh, na jehož začátku se v roce 2017 podařilo prosadit na Zastupitelstvu hl. m. Prahy nesouhlas s plánovanou výškovou zástavbou a následně v roce 2018 získat do vlastnictví Prahy 8 strategické pozemky v bezprostředním okolí staveb. To umožnilo vznik územní studie, na níž panuje shoda mezi magistrátem, městskou částí i místními spolky,” sdělil Radomír Nepil (za ANO), místostarosta Prahy 8 pro územní rozvoj. 

„S výslednou podobou územní studie jsme spokojeni. Ačkoliv jsme se v průběhu tvorby v některých věcech s autory názorově rozcházeli, finální podoba zohledňuje požadavky všech zájmových skupin, čehož si vážíme. Budeme za občany Sídliště Ďáblice usilovat o to, aby se principy územní studie chránily a doporučení postupně realizovala na úrovni městské části i magistrátu,” řekl Jan Vocel, mluvčí spolku Krásné Kobylisy.

Proti plánované výstavbě se v minulosti několikrát postavili jak obyvatelé sídliště, tak radnice Prahy 8. Nelíbil se jim záměr výstavby čtyř až šestnáctipatrových domů, které plánovala firma CPI podnikatele Radovana Vítka, uvedla ČTK. Radnice kvůli tomu požadovala stavební uzávěru pro celé sídliště.

Lidé spolu s radnicí odmítli také zamýšlenou výstavbu až dvacítky domů na okraji sídliště a městská část rovněž nesouhlasila se záměrem magistrátu postavit na sídlišti bytový dům.


Autor: Karel Netolický

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru