dnes
Neděle - jasno
22°C
zítra
Pondělí - jasno
23°C
pozítří
Úterý - skorojasno
25°C
Budoucnost sídliště Ďáblice: Studii čeká přepracování, je více času na připomínky
Sídliště Ďáblice. Foto: Facebook Spolek přátel Sídliště Ďáblice

Budoucnost sídliště Ďáblice: Studii čeká přepracování, je více času na připomínky

První verzi studie na rozvoj území sídliště Ďáblice bude muset její autor, kterým je Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), přepracovat. Po zhruba dvouhodinové diskusi o tom dnes rozhodli pražští zastupitelé. Dokument vzbudil velké emoce, na plénu vystoupila nejen řada komunálních politiků napříč politickým spektrem, včetně těch z radnice Prahy 8, ale i občané. Zastupitelé se nakonec usnesli, že lidé budou moci k materiálu předkládat své připomínky až do konce května. Původně to mělo být jen do poloviny dubna.

Pražští radní uložili loni v červnu IPR úkol vypracovat územní studii pro sídliště Ďáblice. Studie měla vytipovat místa, kde lze doplnit zástavbu tak, aby se nenarušil charakter sídliště, které má oceňované urbanistické řešení, množství zeleně i zajištěnou infrastrukturu.

„Věřím, že společně s městkou částí Praha 8 a obyvateli sídliště Ďáblice se nám podaří nalézt to nejlepší možné řešení,“ řekla loni Petra Kolínská (Strana zelených/Trojkoalice), náměstkyně primátorky v koalici vedené Adrianou Krnáčovou (ANO). „Studie bude mít hlavní úkol, a to chránit sídliště Ďáblice tak, aby se zachovala jeho jedinečná identita. Tento přístup a metodiku bychom rádi aplikovali v budoucnu i na další pražská sídliště,“ doplnil Kolínskou Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Jelikož developer přišel s plánem na sídlišti postavit několik věžáků, které měli dosahovat výše až šestnácti pater, místní obyvatelé od připravovaného dokumentu IPR očekávali, že je od této hrozby zahušťování zástavby osvobodí. Optimismus jim ostatně mohlo dodat usnesení, kterým pražské zastupitelstvo v říjnu 2017 vyjádřilo nesouhlas s výstavou vysokopodlažních budov na sídlišti Ďáblice.

O to větší bylo překvapení a rozčarování obyvatel, když minulý týden při veřejné prezentaci studie zjistili, že s věžáky se sice v Ďáblicích nepočítá, ale mají je nahradit dvě desítky až šestipatrových domů. „Takže prašť jak uhoď,“ glosoval dnes při svém vystoupení jeden z občanů. Vystupující z řad občanů i politiků ve svých příspěvcích kritizovali, že dokument je v rozporu s tím, co chtěla radnice i veřejnost.

Architekti IPRu sice vnitřní část sídliště nezahušťovat nechtějí, ale po jeho okrajích zástavbu naopak navrhli. Díky tomu by prý získalo sídliště ucelenou podobu. „Je třeba si přiznat, že požadavek obyvatel sídliště Ďáblice, aby toto místo nebylo fakticky měněno progresivistickými návrhy, je plně legitimní.

Mají právo si říct, jak by mělo území, kde žijí, vypadat. Město by do jejich života nemělo vstupovat tímto stylem, ale řešit to, co je trápí. A to jsou rozbité chodníky, nepořádek, údržba zeleně. S tím potřebuje Praha 8 od  magistrátu či TSK pomoci a občané to oprávněně požadují, “ uvedl starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS), podle kterého by měla být studie přepracována. S požadavkem na úpravy přicházela většina diskutérů.

Gros nebyl jediným politikem z vedení osmé městské části, který přišel na magistrát dát najevo nesouhlas s podobou studie. Místostarosta Jiří Vítek (Patrioti pro Prahu 8) ve svém vystoupení uvedl, že tvůrci studie její vznik dostatečně nekomunikovali s radnicí. Ta zveřejněnou podobu studii prostřednictvím svého zastupitelstva minulý týden odmítla.

Podle pražského opozičního zastupitele a zároveň zastupitele Prahy 8 Radomíra Nepila (ANO), který projednání studie na dnešní jednání dodatečně navrhl, znamenalo nedávné představení dokumentu šok z toho, že se v něm objevily budovy, které místní nechtějí. Starosta Ondřej Gros zdůraznil, že studie by měla především sloužit tomu, aby sídliště bylo ochráněno před zahušťováním. „Stal se přitom stejný opak, proto musí být studie přepracována,“ dodal.

Pražští zastupitelé se nakonec usnesli, že se na studii bude dále pracovat a lidé budou moci ještě dva měsíce podávat připomínky. Dle atmosféry na dnešním pražském zastupitelstvu je zřejmé, že jich bude velké množství. Zda se podaří upravenou studii projednat na červnovém jednání, nebo až na podzim, se teprve rozhodne.


Další články
Nahoru