dnes
Úterý - oblacno
14°C
zítra
Středa - zatazeno
17°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
15°C
Budoucnost koupaliště na Lhotce je dále nejasná
Zůstane oblíbené lhotecké koupaliště opuštěné a vypuštěné, nebo se v něm budou moci lidé opět koupat? Foto: Dáša Červenková, SOS koupaliště Lhotka

Budoucnost koupaliště na Lhotce je dále nejasná

Když byl nedávno schválen rozpočet městské části na letošní rok, tisíce signatářů petice proti zrušení koupaliště Lhotka vydechly zklamáním. Zastupitelé Prahy 4 totiž nepodpořili návrh na výkup tamějších pozemků. Přetrvává tak strach, že developer oázu klidu uprostřed sídliště jednou zastaví. Politici se dušují, že obavy jsou zbytečné. Splní své sliby?

Zastupitelstvo nepodpořilo návrh na výkup pozemků, ačkoli tento záměr v minulosti deklarovalo. „Velice nás mrzí, že vládnoucí koalice nebyla ochotna ani na vteřinu uvažovat o zařazení výkupu pozemků do rozpočtu. Její halasné podpoře zachování koupaliště je zas o něco těžší věřit,“ uvedla Adéla Gjuričová z občanského sdružení Náš Braník.

„Je vidět, že radnice Prahy 4 svůj zájem na zachování koupaliště Lhotka používá jen jako předvolební vějičku na občany, ale nemyslí to vůbec vážně,“ reagovala členka výboru občanského sdružení SOS koupaliště Lhotka Irena Malátová

Radnice Prahy 4 však kritiku odmítá. „Probíhají jednání o záchraně koupaliště, starosta Pavel Caldr podpořil občanské sdružení, které vzniklo na obranu koupaliště,“ řekl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

„Starosta inicioval petici, kterou podepsaly téměř dva tisíce občanů. Tu předal radní hlavního města Prahy Aleksandře Udženije, která má za hlavní město na starosti správu majetku,“ dodal.

Radní vyjádřila petici podporu. Podle Bigase nyní probíhají mezi vlastníkem a hlavním městem jednání o výměně pozemků.

Vlna solidarity za koupaliště

Za záchranu koupaliště Lhotka se loni vzedmula vlna solidarity. Soukromý majitel pozemku – akciová společnost Eco-Investment, která koupaliště vlastní od roku 2005 – totiž před začátkem letní sezóny provozovateli neprodloužil nájemní smlouvu. Koupaliště tak zůstalo prázdné a nevyužívané.

„Na webu Eco-Investmentu se objevil developerský plán – na místě koupaliště vybudovat výškové obytné budovy i takzvané rezidenční bydlení, s rybníčkem uprostřed,“ uvedla Malátová. Přitom se jedná o rekreační oblast, kde jsou zakázány stavební práce.

Aby se na místě mohlo stavět, muselo by dojít ke změně územního plánu. Přijetí jeho nové podoby je plánováno na rok 2015 či 2016.

„Obyvatelé Prahy 4 dali dohromady petici za záchranu koupaliště, adresovanou zastupitelstvu hlavního města Prahy, kterou v krátké době podepsalo 5400 osob,“ dodala Irena Malátová.

Možností řešení problému by mohl být podle petice odkup sporných pozemků za přijatelnou cenu do majetku města.

Zajímavá historie koupaliště

Fontána pro přírodní koupaliště na sídlišti Novodvorská existuje od roku 1976. Usazena byla na břehu a částečně zasahovala do vody.

„Sloužila zároveň jako zdroj vody pro koupaliště. Byla napojena na vodovod a částečně tedy doplňovala vodu v nádrži,“ připomíná na svém webu občanská iniciativa S.O.S koupaliště Lhotka. Fontánu vytvořil sochař Ladislav Pícha.

V roce 1993 podepsal privatizační projekt tehdejší premiér Václav Klaus. Někdy kolem roku 1995 vláda odsouhlasila prodej jednomu zájemci, po dvou letech to bylo zrušeno pro nesložení peněz.

Kolem roku 2000 Praha 4 i pražský magistrát požádaly o bezúplatný převod, což se ale nakonec odložilo. „Vždy byly důležitější věci a za tímhle nikdo cíleně nešel, občané nebyli informováni,“ sdělila Irena Malátová.

Po vstupu České republiky do EU byl podle jejích slov použit argument, že bezúplatný převod není možný, protože je to podnikatelský subjekt a jednalo by se o nedovolenou podporu.

V roce 2005 zvítězila v obálkové metodě firma Eco-Investment vlastněná Milanem Filem, jedním z nejbohatších Slováků.


Autor: Anna Skálová

Praha 11: Jednání komisí Rady budou veřejná

20. října 2019 ve 20:48

Rada městské části Prahy 11 schválila změnu jednacího řádu komisí. Nově budou otevřeny pro veřejnost.

Další články
Nahoru