dnes
Sobota - zatazeno
17°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
18°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
17°C
Budoucnost Edenu? Kulturní dům má statiku v pořádku, jinak je všechno špatně
Bývalý kulturní dům Eden už roky zeje prázdnotou a chátrá. Foto: Jiří Matějíček / Wikimedia Commons

Budoucnost Edenu? Kulturní dům má statiku v pořádku, jinak je všechno špatně

Dlouho očekávaný posudek, který má ukázat skutečný stav bývalého kulturního domu Eden, je konečně hotov. V pondělí 29. července dopoledne bude prezentován vedení Prahy 10. Podle zjištění serveru Pražský patriot má bývalý kulturák, který je už 14 let uzavřen, statiku v pořádku. Tím však výčet pozitivních zjištění končí. Podle posudku, za který desátá městská část zaplatí zhruba 430 tisíc korun, je chátrající stavba staticky v pořádku a není nutno ji okamžitě zbourat. Zároveň však platí, že kvůli dlouhodobému zanedbání péče je ve špatném stavu, navíc stavebně neodpovídá současným standardům a legislativním normám.

Posudek například upozorňuje na přítomnost azbestu. Ten je zátěží v mnoha starších budovách, Eden nevyjímaje. O azbestu se hovoří především v souvislosti s negativním působením na lidské zdraví.

Dalším problémem jsou nízké podhledy. Budova celkově nevyhovuje technickým a bezpečnostním požadavkům, nemá parkovací kapacity, je ekologicky nešetrná. Pokud by přesto radnice chtěla budovu zachovat a zrekonstruovat, musela by ji prakticky celou zbourat, ponechat jen skelet a postavit vesměs novou budovu. To by podle odhadů stálo 200 až 250 milionů korun, možná až 300 milionů.

I když vedení radnice Prahy 10 ve složení Vlasta, Piráti a ODS opakuje, že budovu chce zachovat a vrátit do ní kulturu, možná ho aktuální zjištění posudku přiměje zvolit jiné řešení. Výhledově se totiž bude rozhodovat o budoucnosti sídla radnice. Možností je rekonstrukce tohoto stávajícího (stojí na dohled opuštěnému kulturáku) i výstavba nového. Tak či tak, stát to bude stamiliony korun.

Procházka chátrajícím KD Eden, který je už roky uzavřen

„V současné chvíli na nákladnou rekonstrukci Edenu nemá radnice prostředky. Dokážeme si představit řešení ve spolupráci se soukromými subjekty i možnost financování z evropských fondů,“ uvedl místostarosta Prahy 10 Filip Humplík (ODS), který byl doposud zastáncem zachování Edenu.

Další možností je Eden zbourat a na místě vybudovat park či jinou odpočinkovou zónu. To by, včetně demolice domu, stálo zhruba 25 milionů korun, tedy desetkrát méně, než rekonstrukce. Je nasnadě, že Praha 10 možná až 300 milionů korun na opravu Edenu ve svém rozpočtu nenajde. Projekt by však mohl být financován budoucím provozovatelem, který by pak získal výraznou slevu z nájmu. Několik subjektů už údajně projevilo zájem.

Takový postup není nic nového. Uvažovalo se o něm například už v roce 2007, kdy byly náklady na rekonstrukci Edenu vyčísleny na více než 400 milionů korun. Z plánů nakonec sešlo. Stejně jako z pozdějších úvah, kdy se veřejně hovořilo o pronajmutí domu fotbalovým fanouškům vršovických klubů.

kd-eden-zvenku-1 Vedení radnice desáté městské části v předchozím volebním období rekonstrukci kulturního domu zvažovalo, ale nakonec dalo přednost jiným investicím. Problém s uzavřeným a chátrajícím objektem tak zatím nedokázala vyřešit žádná generace politiků v Praze 10.

V kulturním domu vystoupila v porevoluční době řada známých českých i zahraničních umělců a Eden byl především v první polovině devadesátých let považován za jednu z předních kulturních scén v hlavním městě. Fungoval zde i kapacitní kinosál a prostorná restaurace. Ta je nyní skladištěm různých věcí, například polohovatelných postelí pro seniory. Dům je uzavřen od roku 2005.

Do kdy tedy bude rozhodnuto o dalším osudu bývalého kulturního domu Eden? Pondělní prezentaci výsledků posudku lze brát jako začátek procesu. „Rozhodnutí padne do pár týdnů po seznámení se s posudkem,“ sdělil místostarosta Humplík. 


Praha 4: Dotace na využití srážkových vod

4. června 2020 v 11:24

Radnice Prahy 4 vyhlásila druhou výzvu dotačního programu na podporu akumulace a využití srážkových vod pro rok 2020. Chce tak podpořit občany při pořízení retenčních nádob na podporu akumulace a lokálního využití srážkových vod.

Magistrát upravuje provoz

3. června 2020 v 19:55

V souvislosti s uvolňováním mimořádných opatření upravil Magistrát hl. m. Prahy provoz v budově Nové radnice.

Praha 13 odpustí podnikatelům místní poplatek z pobytu

3. června 2020 v 11:24

V souvislosti s uvolňováním opatření proti šíření onemocnění Covid-19 v České republice rozhodla Praha 13 na svém zasedání 1. června o prominutí místního poplatku z pobytu podnikatelským subjektům na území městské části Praha 13. Důvodem je zmírnění negativních dopadů koronavirové...

Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku magistrátu

3. června 2020 v 07:31

Primátor Zdeněk Hřib vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy.  Zájemci o tuto pozici se mohou přihlásit do 30. června.

Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

2. června 2020 v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Praha 11: Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci

2. června 2020 v 07:01

Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11 je veřejné a koná se dnes, v úterý 2. června od 17 hodin v zasedací místnosti „C“, v budově úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Další články
Nahoru