dnes
Sobota - jasno
31°C
zítra
Neděle - jasno
31°C
pozítří
Pondělí - bourky
29°C
Budoucnost Edenu? Kulturní dům má statiku v pořádku, jinak je všechno špatně
Bývalý kulturní dům Eden už roky zeje prázdnotou a chátrá. Foto: Jiří Matějíček / Wikimedia Commons

Budoucnost Edenu? Kulturní dům má statiku v pořádku, jinak je všechno špatně

Dlouho očekávaný posudek, který má ukázat skutečný stav bývalého kulturního domu Eden, je konečně hotov. V pondělí 29. července dopoledne bude prezentován vedení Prahy 10. Podle zjištění serveru Pražský patriot má bývalý kulturák, který je už 14 let uzavřen, statiku v pořádku. Tím však výčet pozitivních zjištění končí. Podle posudku, za který desátá městská část zaplatí zhruba 430 tisíc korun, je chátrající stavba staticky v pořádku a není nutno ji okamžitě zbourat. Zároveň však platí, že kvůli dlouhodobému zanedbání péče je ve špatném stavu, navíc stavebně neodpovídá současným standardům a legislativním normám.

Posudek například upozorňuje na přítomnost azbestu. Ten je zátěží v mnoha starších budovách, Eden nevyjímaje. O azbestu se hovoří především v souvislosti s negativním působením na lidské zdraví.

Dalším problémem jsou nízké podhledy. Budova celkově nevyhovuje technickým a bezpečnostním požadavkům, nemá parkovací kapacity, je ekologicky nešetrná. Pokud by přesto radnice chtěla budovu zachovat a zrekonstruovat, musela by ji prakticky celou zbourat, ponechat jen skelet a postavit vesměs novou budovu. To by podle odhadů stálo 200 až 250 milionů korun, možná až 300 milionů.

I když vedení radnice Prahy 10 ve složení Vlasta, Piráti a ODS opakuje, že budovu chce zachovat a vrátit do ní kulturu, možná ho aktuální zjištění posudku přiměje zvolit jiné řešení. Výhledově se totiž bude rozhodovat o budoucnosti sídla radnice. Možností je rekonstrukce tohoto stávajícího (stojí na dohled opuštěnému kulturáku) i výstavba nového. Tak či tak, stát to bude stamiliony korun.

Procházka chátrajícím KD Eden, který je už roky uzavřen

„V současné chvíli na nákladnou rekonstrukci Edenu nemá radnice prostředky. Dokážeme si představit řešení ve spolupráci se soukromými subjekty i možnost financování z evropských fondů,“ uvedl místostarosta Prahy 10 Filip Humplík (ODS), který byl doposud zastáncem zachování Edenu.

Další možností je Eden zbourat a na místě vybudovat park či jinou odpočinkovou zónu. To by, včetně demolice domu, stálo zhruba 25 milionů korun, tedy desetkrát méně, než rekonstrukce. Je nasnadě, že Praha 10 možná až 300 milionů korun na opravu Edenu ve svém rozpočtu nenajde. Projekt by však mohl být financován budoucím provozovatelem, který by pak získal výraznou slevu z nájmu. Několik subjektů už údajně projevilo zájem.

Takový postup není nic nového. Uvažovalo se o něm například už v roce 2007, kdy byly náklady na rekonstrukci Edenu vyčísleny na více než 400 milionů korun. Z plánů nakonec sešlo. Stejně jako z pozdějších úvah, kdy se veřejně hovořilo o pronajmutí domu fotbalovým fanouškům vršovických klubů.

kd-eden-zvenku-1 Vedení radnice desáté městské části v předchozím volebním období rekonstrukci kulturního domu zvažovalo, ale nakonec dalo přednost jiným investicím. Problém s uzavřeným a chátrajícím objektem tak zatím nedokázala vyřešit žádná generace politiků v Praze 10.

V kulturním domu vystoupila v porevoluční době řada známých českých i zahraničních umělců a Eden byl především v první polovině devadesátých let považován za jednu z předních kulturních scén v hlavním městě. Fungoval zde i kapacitní kinosál a prostorná restaurace. Ta je nyní skladištěm různých věcí, například polohovatelných postelí pro seniory. Dům je uzavřen od roku 2005.

Do kdy tedy bude rozhodnuto o dalším osudu bývalého kulturního domu Eden? Pondělní prezentaci výsledků posudku lze brát jako začátek procesu. „Rozhodnutí padne do pár týdnů po seznámení se s posudkem,“ sdělil místostarosta Humplík. 


Odměna za práci v okrskových volebních komisích Prahy 5

Včera ve 22:53

Volby do Senátu Parlamentu ČR se konají 2. a 3. října 2020. Úřad městské části Praha 5 zajišťuje volby do Senátu za volební obvod č. 21.

Český USAR tým odletěl z Prahy do Bejrútu

5. srpna 2020 ve 23:29

Dnes po 16. hodině odstartovalo z pražského Letiště Václava Havla do Bejrútu letadlo s USAR týmem, který má 36 členů.

Pražští hasiči se připravují na vyslání USAR týmu do Bejrútu

5. srpna 2020 v 08:42

V souvislosti s včerejším výbuchem skladu ledku v Bejrútu, který nepřežilo přes sto lidí a další tisíce lidí byly zraněny, byla Libanonu nabídnuta pomoc ze strany České republiky.

Metropolitní program pro zvýšení úrovně cizích jazyků bude i nadále pokračovat

4. srpna 2020 v 16:29

Rada Prahy schválila Metropolitní podporu středoškolské jazykové výuky 2020, která má kontinuálně nahradit současný Metropolitní program podpory středoškolské jazykové výuky. Tato podpora se týká středních škol zřizovaných hlavním městem Prahou v gesci odboru školství, mládeže a...

Další články
Nahoru