dnes
Pondělí - zatazeno
13°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
13°C
Budoucnost Edenu? Kulturní dům má statiku v pořádku, jinak je všechno špatně
Bývalý kulturní dům Eden už roky zeje prázdnotou a chátrá. Foto: Jiří Matějíček / Wikimedia Commons

Budoucnost Edenu? Kulturní dům má statiku v pořádku, jinak je všechno špatně

Dlouho očekávaný posudek, který má ukázat skutečný stav bývalého kulturního domu Eden, je konečně hotov. V pondělí 29. července dopoledne bude prezentován vedení Prahy 10. Podle zjištění serveru Pražský patriot má bývalý kulturák, který je už 14 let uzavřen, statiku v pořádku. Tím však výčet pozitivních zjištění končí. Podle posudku, za který desátá městská část zaplatí zhruba 430 tisíc korun, je chátrající stavba staticky v pořádku a není nutno ji okamžitě zbourat. Zároveň však platí, že kvůli dlouhodobému zanedbání péče je ve špatném stavu, navíc stavebně neodpovídá současným standardům a legislativním normám.

Posudek například upozorňuje na přítomnost azbestu. Ten je zátěží v mnoha starších budovách, Eden nevyjímaje. O azbestu se hovoří především v souvislosti s negativním působením na lidské zdraví.

Dalším problémem jsou nízké podhledy. Budova celkově nevyhovuje technickým a bezpečnostním požadavkům, nemá parkovací kapacity, je ekologicky nešetrná. Pokud by přesto radnice chtěla budovu zachovat a zrekonstruovat, musela by ji prakticky celou zbourat, ponechat jen skelet a postavit vesměs novou budovu. To by podle odhadů stálo 200 až 250 milionů korun, možná až 300 milionů.

I když vedení radnice Prahy 10 ve složení Vlasta, Piráti a ODS opakuje, že budovu chce zachovat a vrátit do ní kulturu, možná ho aktuální zjištění posudku přiměje zvolit jiné řešení. Výhledově se totiž bude rozhodovat o budoucnosti sídla radnice. Možností je rekonstrukce tohoto stávajícího (stojí na dohled opuštěnému kulturáku) i výstavba nového. Tak či tak, stát to bude stamiliony korun.

Procházka chátrajícím KD Eden, který je už roky uzavřen

„V současné chvíli na nákladnou rekonstrukci Edenu nemá radnice prostředky. Dokážeme si představit řešení ve spolupráci se soukromými subjekty i možnost financování z evropských fondů,“ uvedl místostarosta Prahy 10 Filip Humplík (ODS), který byl doposud zastáncem zachování Edenu.

Další možností je Eden zbourat a na místě vybudovat park či jinou odpočinkovou zónu. To by, včetně demolice domu, stálo zhruba 25 milionů korun, tedy desetkrát méně, než rekonstrukce. Je nasnadě, že Praha 10 možná až 300 milionů korun na opravu Edenu ve svém rozpočtu nenajde. Projekt by však mohl být financován budoucím provozovatelem, který by pak získal výraznou slevu z nájmu. Několik subjektů už údajně projevilo zájem.

Takový postup není nic nového. Uvažovalo se o něm například už v roce 2007, kdy byly náklady na rekonstrukci Edenu vyčísleny na více než 400 milionů korun. Z plánů nakonec sešlo. Stejně jako z pozdějších úvah, kdy se veřejně hovořilo o pronajmutí domu fotbalovým fanouškům vršovických klubů.

kd-eden-zvenku-1 Vedení radnice desáté městské části v předchozím volebním období rekonstrukci kulturního domu zvažovalo, ale nakonec dalo přednost jiným investicím. Problém s uzavřeným a chátrajícím objektem tak zatím nedokázala vyřešit žádná generace politiků v Praze 10.

V kulturním domu vystoupila v porevoluční době řada známých českých i zahraničních umělců a Eden byl především v první polovině devadesátých let považován za jednu z předních kulturních scén v hlavním městě. Fungoval zde i kapacitní kinosál a prostorná restaurace. Ta je nyní skladištěm různých věcí, například polohovatelných postelí pro seniory. Dům je uzavřen od roku 2005.

Do kdy tedy bude rozhodnuto o dalším osudu bývalého kulturního domu Eden? Pondělní prezentaci výsledků posudku lze brát jako začátek procesu. „Rozhodnutí padne do pár týdnů po seznámení se s posudkem,“ sdělil místostarosta Humplík. 


Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

23. října 2020 ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

23. října 2020 v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Praha 9 zveřejnila výsledky veřejné ankety

22. října 2020 v 09:52

Během léta se uskutečnila veřejná anketa mezi občany Prahy 9. Ukázala například spokojenost se stavem městské zeleně či nabídkou obchodů a služeb, už méně občanů hodnotilo kladně údržbu městských komunikací. Výsledky ankety budou využity při tvorbě Strategického plánu rozvoje MČ...

Hlavní město dokončilo novou jazykovou laboratoř. Bude sloužit k projektu výuky českých dětí ve světě

22. října 2020 v 06:11

Praha dokončila vybudování nejmodernější laboratoře v Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy. Uskutečnění celého projektu od jeho návrhu a vizualizace až k otevření inovačního vzdělávacího prostoru vyšlo hlavní město na 2,2 milionu korun bez DPH. Laboratoř bude nyní...

Praha 5 prodlužuje dobu hlasování o Participativním rozpočtu

21. října 2020 ve 21:16

Radnice Prahy 5 prodloužila dobu, po kterou může veřejnost hlasovat v rámci Participativního rozpočtu. Vybírat projekty můžete až do 15. listopadu 2020.

Další články
Nahoru