dnes
Neděle - jasno
22°C
zítra
Pondělí - jasno
23°C
pozítří
Úterý - skorojasno
25°C
Budoucnost Edenu je pro mne věc osobní prestiže, říká místostarosta Prahy 10 Humplík
Kulturní dům Eden už řadu let kultuře neslouží, současné vedení radnice Prahy 10 to chce změnit. Foto: JP

Budoucnost Edenu je pro mne věc osobní prestiže, říká místostarosta Prahy 10 Humplík

Místostarosta Prahy 10 Filip Humplík (ODS) v předvolební kampani sliboval, že se v případě zvolení bude zabývat kulturním domem Eden. Ve vedení radnice skutečně dostal problematiku chátrající budovy na starost. Inicioval zadání statického posudku, který ukáže, jaký je skutečný stav objektu, kolem kterého chodí denně tisíce lidí. „Mám k Edenu úzký vztah, zažil jsem tam spoustu úžasných chvil, a proto je to pro mne věc osobní prestiže,“ uvedl v rozhovoru pro server Pražský patriot.
filip-humplik

Místostarosta Prahy 10 Filip Humplík

Jaké jsou možnosti další budoucnosti chátrajícího kulturního domu Eden, který je už mnoho let opuštěn?
Záleží na výsledku statického posudku, který bude dokončen v průběhu května. Jestli ukáže, že budova je stabilní a lze ji rekonstruovat, pak je třeba začít řešit otázku, kdo to zaplatí a kdo bude zrekonstruovaný objekt provozovat. Může to být městská část sama, nebo soukromník na základě smlouvy, nebo něco mezi tím. Nebo posudek řekne, že budova je v takovém stavu, že rekonstrukce není možná, nebo by byla silně neekonomická. Neříká se mi to lehce, ale demolice je v tom případě jednou z možností, byť určitě ne tou preferovanou. Určitě by v takovém případě na stejném místě neměly vzniknout kanceláře, ale nový kulturní sál.

Dle vašich dřívějších vyjádření jste zastánce toho, aby Eden nadále sloužil kultuře a bylo v něm kino. Nemyslíte, že právě v této oblasti zrovna Praha 10 nedostatkem netrpí?
Na Praze 10 není žádné mainstreamové kino. Máme tu Kino Pilotů, ale jedná se o artkino. Na Prahu 10 jednoznačně patří, ale na nový trhák se v něm asi nepodíváte. Nejbližší multikina jsou na Floře (Praha 3) a v Hostivaři (Praha 15). Na Praze 10 normální kino chybí.

Přikláněl byste se spíše k tomu, aby městská část opravu financovala ze svých zdrojů, nebo byste byl raději, kdyby uzavřela smlouvu s budoucím provozovatelem a ten by rekonstrukci zajistil ze svého?
Městský rozpočet není nafukovací a v blízké budoucnosti nás čekají vysoké výdaje na rekonstrukci dalších objektů. Namátkou třeba samotná budova radnice, komunitní centrum nebo kino Vzlet. Budeme se snažit hledat financování všemi dostupnými způsoby, ať už v našem rozpočtu, na magistrátu, u státu, nebo i u privátních subjektů.

Kdy se občané dočkají nového Edenu a co lze reálně stihnout v tomto volebním období?
Nechci dávat nereálné sliby. Pokud na budovu 20 let nikdo nesáhl, je logické, že nejde slibovat, že za čtyři roky Eden zrekonstruujeme nebo postavíme znovu a zprovozníme. Pokud by na konci tohoto volebního období bylo definitivně jasné, co s Edenem bude a věci se alespoň daly do pohybu, bral bych to jako úspěch. Mám k Edenu úzký vztah, zažil jsem tam spoustu úžasných chvil, a proto je to pro mne věc osobní prestiže.


Další články
Nahoru