dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Budou to mít v pražských volbách velké strany snazší? Možná ano, Senát nezakázal parcelování
V listopadu 2010 dorazily na ustavující zasedání zastupitelstva stovky protestujících. Nelíbila se jim koalice ODS a ČSSD. Foto: Daniel Baránek / Wikimedia Commons

Budou to mít v pražských volbách velké strany snazší? Možná ano, Senát nezakázal parcelování

Senát ve středu zamítl návrh novely zákona o volbách do zastupitelstev obcí a dalších zákonů, který měl zamezit volebnímu parcelování Prahy i dalších měst a obcí. Má i přesto Praha šanci být jedním volebním obvodem? Politici slibují, že ano. Otázkou je, zda to stihnou. O tomto záměru totiž hovoří někteří již tři roky.

Návrh skupiny senátorů měl zamezit tomu, aby radnice mohly rozhodnout o tom, že při volbách do zastupitelstev bude vícero volebních obvodů, což v minulosti v hlavním městě znevýhodnilo menší politické strany, které se posléze neúspěšně obrátily na Ústavní soud.

V Senátu proti, v Praze pro?

Senátoři se ale většinově postavili proti návrhu. Pro zamítnutí se vyslovilo 38 z 61 přítomných senátorů – především z ČSSD a ODS. Sociální demokraté přesto říkají, že jeden volební obvod v Praze podporují. Jak toho docílí?

Pražská sociální demokracie ho chce prosadit v Zastupitelstvu hlavního města Prahy. „Zastupitelstvo stanovuje počet zastupitelů i obvodů. Budeme chtít samozřejmě jeden, vyjednáváme o tom, máme příslib od TOP 09, že to podpoří,“ uvedl pro server Pražský patriot zastupitel Miroslav Poche (ČSSD).

Ve sněmovně jeden návrh leží 

Poslanec Petr Hulinský (ČSSD), který je i členem pražského zastupitelstva, předložil do sněmovny návrhy novel volebních zákonů a zákona o hlavním městě Praze. Na základě těch by nemohlo k parcelování volebních obvodů už docházet, protože do pražského zastupitelstva by se volilo stejně jako do zastupitelstev krajů. Obdobný návrh z dílny Hulinského sněmovna již v minulosti zamítla.

K návrhu se připojili například i poslanci Marta Semelová a Jiří Dolejš (oba KSČM). „Jsme pro jeden volební obvod, proto jsme návrh podepsali a připojili se tak k předkladatelům,“ uvedla Semelová.

Pokud se nerozpustí sněmovna, návrh by měl být projednáván zřejmě na podzim. Komunisté byli pro jeden volební obvod už v minulosti, v zastupitelstvu hlavního města je vícero obvodů znevýhodnilo.

ODS jeden obvod nevoní

Jeden volební obvod dlouhodobě prosazuje i TOP 09. „Je to i součástí dokumentu, na základě kterého nyní fungujeme,“ řekl náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09). V zastupitelstvu proto TOP 09 hodlá pro jeden obvod hlasovat. Stejně tak i nezařazený zastupitel Bohumil Zoufalík. „Osobně bych preferoval jeden obvod,“ řekl.

V minulém funkčním období prosadila rozparcelování Prahy ODS, která měla v zastupitelstvu většinu. Její představitelé pro jeden obvod neplédují ani nyní. Například podle pražského poslance Marka Bendy dává v některých případech – především ve velkých městech – rozdělení na obvody smysl. „Lidé jsou s určitým místem více spjati, kdežto na druhém konci města je neznají,“ řekl.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru