Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - oblacno 27°C
Úterý 16. 7. 2024
Svátek má Luboš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Budou sochy na Čechově mostě chrlit vodu a držet hořící pochodně? Napoví kamerový průzkum
Čechův most. Zdroj foto(2x): Technologie hl. m. Prahy (THMP)

Budou sochy na Čechově mostě chrlit vodu a držet hořící pochodně? Napoví kamerový průzkum

Letos na jaře začaly přípravy oživení Čechova mostu, který čeká v následujících letech rekonstrukce rozsáhlého slavnostního osvětlení. Navíc se zvažuje i obnova původních efektových systémů. Sochy tříhlavých draků-hyder, které jsou umístěny na čtyřech pilířích, by měly chrlit vodu a světlonošky by zase měly držet pochodně se šlehajícími plameny. Práce má na starosti městská společnost Technologie hl. m. Prahy (THMP), která minulý týden uskutečnila unikátní kamerový průzkum soch. Informoval o něm předseda představenstva THMP Tomáš Jílek.
cechuv-most-socha-svetlonoska

Jedna ze světlonošek na Čechově mostě. Foto: THMP

Oživení soch na nejkratším silničním pražském mostě má znamenat návrat ke starým časům. Podle dochovaných informací se totiž zdá, že sochy měly být v minulosti osazeny potrubím pro rozvod vody a plynu.

Zda byl záměr skutečně realizován, a v jakém rozsahu, ověřil kamerový průzkum soch, který městská společnost provedla 13. dubna. 

Teprve po něm a po vyhodnocení archivních záznamů lze určit, jaké efekty se z původního záměru podařilo předkům realizovat a zda je vhodné uvažovat o jejich obnově.

„Pomocí kamer jsme nahlédli do vnitřní části soch. Na základě toho určíme rozsah restaurátorských prací, které případně umožní instalaci technologických rozvodů vody a plynu,“ přiblížil Jílek a dodal, že po konzultaci s památkáři zároveň probíhá intenzivní pátrání v archivech.

„Následovat budou projekční práce pro zpracování projektové dokumentace na obnovu slavnostního osvětlení a efektových systémů a debata s orgány památkové péče, teprve pak bude možné určit datum, kdy lze očekávat tuto neobvyklou podívanou na Vltavě,“ sdělil. Osvětlení mostu zahrnuje zhruba 240 svítidel.

Kromě oživení soch je podle něj v plánu také modernizace svítidel veřejného a slavnostního osvětlení. Celý systém osvětlení, spouštění a zapalování plynu a také ovládání tlakové vody bude vybaven vlastní kontrolou a možností vzdáleného dohledu a ovládání z centrály THMP.

„Revitalizace slavnostního a efektového vybavení podtrhne jeho estetické vnímání a panorama mostu bude ještě působivější. Zároveň Pražanům připomene dobu, ve které první ocelový most přes Vltavu vznikal,“ uvedl pražský radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

Výstavba Čechova mostu, který je podobný mostu Pont Alexandre přes Seinu v Paříži, začala v roce 1905. Je v secesním stylu. Pozoruhodný je svou konstrukcí. Jde o kombinaci kamenných pilířů s betonovým jádrem a ocelových nosníků. Zakončení mostu zdůrazňují vysoké litinové pylony se symbolickými postavami bohyně vítězství. Krásné jsou i sochy světlonošek na záhlaví pilířů. Pražané začali most využívat už v roce 1908.


Autor: Jan Puci

Praha 9: Vyplnění dotazníku do 15. července

12. července 2024 v 16:08

Až do pondělí 15. července zve Praha 9 k elektronickému vyplnění dotazníku, jehož cílem je poskytnout prostor k vyjádření představ obyvatel městské části o rozvoji vstupního prostranství do parku Zahrádky po obou stranách ulice Ivana Hlinky.

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

12. července 2024 v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Další články
Nahoru