
Budou sochy na Čechově mostě chrlit vodu a držet hořící pochodně? Napoví kamerový průzkum
18. dubna 2022 09:31

Jedna ze světlonošek na Čechově mostě. Foto: THMP
Oživení soch na nejkratším silničním pražském mostě má znamenat návrat ke starým časům. Podle dochovaných informací se totiž zdá, že sochy měly být v minulosti osazeny potrubím pro rozvod vody a plynu.
Zda byl záměr skutečně realizován, a v jakém rozsahu, ověřil kamerový průzkum soch, který městská společnost provedla 13. dubna.
Teprve po něm a po vyhodnocení archivních záznamů lze určit, jaké efekty se z původního záměru podařilo předkům realizovat a zda je vhodné uvažovat o jejich obnově.
„Pomocí kamer jsme nahlédli do vnitřní části soch. Na základě toho určíme rozsah restaurátorských prací, které případně umožní instalaci technologických rozvodů vody a plynu,“ přiblížil Jílek a dodal, že po konzultaci s památkáři zároveň probíhá intenzivní pátrání v archivech.
„Následovat budou projekční práce pro zpracování projektové dokumentace na obnovu slavnostního osvětlení a efektových systémů a debata s orgány památkové péče, teprve pak bude možné určit datum, kdy lze očekávat tuto neobvyklou podívanou na Vltavě,“ sdělil. Osvětlení mostu zahrnuje zhruba 240 svítidel.
Kromě oživení soch je podle něj v plánu také modernizace svítidel veřejného a slavnostního osvětlení. Celý systém osvětlení, spouštění a zapalování plynu a také ovládání tlakové vody bude vybaven vlastní kontrolou a možností vzdáleného dohledu a ovládání z centrály THMP.

Čtěte také:
Železniční most pod Vyšehradem má nové osvětlení
Výstavba Čechova mostu, který je podobný mostu Pont Alexandre přes Seinu v Paříži, začala v roce 1905. Je v secesním stylu. Pozoruhodný je svou konstrukcí. Jde o kombinaci kamenných pilířů s betonovým jádrem a ocelových nosníků. Zakončení mostu zdůrazňují vysoké litinové pylony se symbolickými postavami bohyně vítězství. Krásné jsou i sochy světlonošek na záhlaví pilířů. Pražané začali most využívat už v roce 1908.