Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Budou muset ředitelé pražských organizací obhajovat své pozice? Vedení města se neshodne
Rada hl. m. Prahy. Foto: archiv MHMP

Budou muset ředitelé pražských organizací obhajovat své pozice? Vedení města se neshodne

Vedení pražského magistrátu plánuje postupně vypsat výběrová řízení na ředitele zdravotnických a sociálních organizací, kteří jsou ve funkci déle než šest let. Vyplývá to z rozhodnutí, které rada schválila v loňském roce a týká se sociální oblasti, zdravotnictví a také kultury, kde se s podobnou praxí začalo už v minulém volebním období. V pondělí mají radní rozhodovat o vypsání prvních dvou výběrových řízení. Proti záměru se postavily koaliční Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN), stejně jako proti plánu zveřejňovat odměny ředitelů městských firem.

Loni v prosinci schválené pravidlo stanovuje, že každých šest let se bude v příspěvkových organizacích vybraných gescí konat výběrové řízení na ředitele bez ohledu na to, jestli je s tím současným vedení města spokojeno. Podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) to má za cíl zabránit stagnaci organizací a přinutit jejich vedení pravidelně stanovovat koncepce a vize.

Stávající ředitelé se podle radní budou moci samozřejmě do konkurzů rovněž přihlásit. „Dostanou příležitost obhájit svoji vizi a budou v obrovské výhodě, protože svoji organizaci znají," řekla.

Na jednání rady, které se koná v pondělí, Johnová předloží návrh na vypsání výběrového řízení na ředitele Městské polikliniky Praha a Centra léčebné rehabilitace. Následovat bude podle ní na podzim zdravotnická záchranná služba a poté v letošním a příštím roce postupně sociální zařízení, jako jsou domovy pro seniory.

Proti záměru se postavily Spojené síly, které spolu s Prahou Sobě a Piráty tvoří pražskou koalici. Jak ČTK řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), jejich klub považuje pravidelné konkurzy za neúctu vůči loajálním městským zaměstnancům a v záměru spatřuje i praktické problémy.

Loni schválený návrh se měl původně týkat všech příspěvkových organizací, po odporu převážně Spojených sil však nakonec zůstal omezen na gesce Johnové a oblast kultury, kterou má na starosti radní Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Hlubuček řekl, že vypisování výběrových řízení bez konkrétního důvodu je „neúctou vůči lidem, kteří dlouhodobě pracují pro město". Navíc podle něj byli ředitelé přijati na smlouvy na neurčito a není vhodné to zpětně měnit. Dodal, že výběrová řízení budou znamenat velkou administrativu navíc a v některých organizacích se dá očekávat odpor zaměstnanců proti možnému odvolání ředitele.

Zmínil také, že to může být nástrojem, jak na místa snáze dosadit lidi spřízněné s politiky. Johnová kritiku odmítla s tím, že nejde o nic nového a že podobný systém již funguje například u škol nebo v kulturní oblasti.

Spojené síly dnes kritizovaly také další materiál, který má v pondělí schvalovat rada. Tím by vedení města dalo pokyn městských firmám, aby zveřejňovaly odměny členů svých představenstev.

„Obáváme se, že nejvyšší management v městských společnostech bude tímto opatřením silně znevýhodněn a bude docházet k tomu, že kvalitní manažeři nebudou chtít v městských společnostech pracovat," uvedl k tomu předseda klubu zastupitelů Spojených sil Pavel Richter (TOP 09).

Podle tisku, který má jít v pondělí na radu, se na informace o odměnách v městských firmách vztahuje zákon o svobodném přístupu k informacím a nejde o neoprávněný zásah do práva na ochranu osobních údajů.


Autor: ČTK

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Dnes v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru