Dnes Pondělí - jasno 24°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 8. 8. 2022
Svátek má Soběslav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražané možná budou rozhodovat o tom, na co půjde jedno procento rozpočtu metropole
Ilustrační foto: Ibra Ibrahimovič

Pražané možná budou rozhodovat o tom, na co půjde jedno procento rozpočtu metropole

Budou moci občané zasáhnout do rozpočtu hlavního města na rok 2015, tím, že by rozhodovali o tom, na co půjde jedno procento jeho výdajů, o kterých nyní výhradně rozhoduje pražské zastupitelstvo? Petenti mají na konci ledna odevzdat primátorovi Tomáši Hudečkovi petici s tímto požadavkem.

V rozpočtu účinném od ledna 2015 by Pražané mohli rozhodovat o procentu výdajů. Požaduje to petice iniciovaná Alternativou zdola. „Zkušebně by se takový rozpočet mohl udělat již pro rok 2015. Vyčleněna by byla částka v rozmezí jednoho procenta nevázaných výdajů – těch, o kterých nyní výhradně rozhoduje pražské zastupitelstvo,“ říká zástupce petentů Václav Exner. U sebe má petiční archy s asi 300 podpisy, další archy jsou v oběhu. Na internetu petici doposud podepsaly desítky lidí.

Petice bude uzavřena 31. ledna, kdy ji zástupci petentů předají primátorovi Tomáši Hudečkovi (TOP 09). Pokud město do konce dubna vysloví souhlas, že petenti mohou v krocích pokračovat, do konce května by se mělo rozhodnout, o jakou konkrétní částku by se jednalo a v kterých oblastech by mohly být předkládány návrhy na její využití.

V konečné fázi by rozhodlo pražské zastupitelstvo

Následně by se konala setkání s Pražany, byly by projednávány jejich návrhy, přítomní by o nich hlasovali. „Bylo by samozřejmě třeba, aby spolupracovali i úředníci, aby bylo možné vyhodnotit, zda konkrétní návrh je, nebo není realizovatelný ze stavebních či ekologických důvodů. Nebo zda návrh nesměřuje třeba k výstavbě na soukromém pozemku,“ upřesňuje Exner.

Rozpočet se schvaluje ke konci roku, ten na letošek byl schvalován loni v prosinci. Město bude letos hospodařit s vyrovnaným rozpočtem 45,1 miliardy korun, s penězi přesunutými z letošního roku čítá 49,6 miliardy korun. Navrhované výdaje činí více než 48,2 miliard, z čehož jedno procento představuje něco málo přes 480 milionů korun.

V případě participativního rozpočtu by návrhy veřejnosti byly do konečné předlohy rozpočtu, schvalované zastupitelstvem, již zapracovány. Pražské zastupitelstvo by v konečné fázi rozhodovalo už v novém složení, protože na podzim se uskuteční volby.

Hudeček: pravicovým zastupitelstvem to neprojde

Hudeček loni v listopadu na petici reagoval slovy, že participativní rozpočet považuje „za natolik levicovou věc, že v současném pravicovém zastustupitelstvu nebude mít ale ani trochu podporu“. „Nedokážu si představit, že by lidé v Praze rozhodovali o rozdělení peněz v rámci veřejných služeb, obzvláště když většina lidí nemá, bohužel, zcela reálnou představu o tom, které veřejné služby vlastně využívají a které využívá jejich soused,“ řekl.

Loni 16. července, kdy už byl primátorem, ale na jednu z internetových anketních otázek „Participativní neboli po našem ´účastnický´ rozpočet. Co si o tom myslíte?“ odpověděl: „Mně se myšlenka takového zapojení docela líbí.“.


Autor: Anna Skálová

Praha 5 odsouhlasila Strukturální plán, pomůže s rozvojem území

21. července 2022 v 09:27

Zastupitelstvo městské části projednalo a odsouhlasilo Strukturální plán MČ Praha 5. Ten má určovat rámec rozvoje území a být podkladem pro rozhodování samosprávy k jednotlivým stavebním záměrům na území městské části.  

Zastupitelé Prahy 5 schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu

6. července 2022 ve 14:03

Zastupitelé Prahy 5 na konci června po rozsáhlé diskusi schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu hl. m. Prahy pro veřejné jednání. Informovala o tom mluvčí městské části Lenka Abessi.

Praha 5 snížila počet zastupitelů, po volbách jich bude 41

3. července 2022 ve 14:19

Zastupitelé páté městské části tento týden schválili počet členů Zastupitelstva MČ Prahy 5 pro volební období 2022 až 2026. Bude jich 41, v tomto období jich je 43. Volby se budou konat 23. a 24. září.  

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

27. června 2022 v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

26. června 2022 v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Další články
Nahoru