dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Budou mít supermarkety sedm státních svátků v roce povinně zavřeno? Kontroverzní návrh vyráží na další pouť Parlamentem
Ilustrační foto: Pavel Ševela / Wikimedia Commons

Budou mít supermarkety sedm státních svátků v roce povinně zavřeno? Kontroverzní návrh vyráží na další pouť Parlamentem

Bude v budoucnu ve vybrané státní svátky zavřeno v supermarketech či v zastavárnách? Návrh ČSSD je opět v Senátu. Zatím není jasné, jak se zachovají některé subjekty. Kolektivní verdikt zatím neschválily! Poslanec KDU-ČSL neřekl ani svůj osobní názor, poslanec Úsvitu je proti, poslankyně ANO pro. Pokud by návrh podpořilo celé hnutí ANO, měl by velkou šanci na úspěch. Pravděpodobné je, že změna by se ale nestihla od začátku příštího roku.

Senát se opět zabývá návrhem zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, na základě kterého by bylo po sedm státních svátků v roce zavřeno ve vybraných supermarketech a některých jiných provozovnách. Na Štědrý den by bylo otevřeno jen do dvanácti hodin.

Zavřeno po celý den by bylo 1. ledna (Nový rok a Den obnovy samostatného českého státu), na pohyblivé Velikonoční pondělí, 8. května (Den vítězství), 28. září (Den české státnosti), 28. října (Den vzniku samostatného československého státu), 25. prosince (1. svátek vánoční) a 26. prosince (2. svátek vánoční).

Návrh byl ve hře již v minulosti a mohl být teoreticky účinný už letos, o čemž server Pražský patriot informoval. Předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny ale spadl pod stůl. Sociálnědemokratičtí senátoři v čele s Františem Bublanem jej proto předložili znovu. Návrh doporučil schválit výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu.

Zabývat se jím bude ještě senátní výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, kde musí být projednán do 22. června, poté znovu Senát a teprve poté, pokud jej schválí, poputuje do sněmovny. Následovalo by další legislativní kolečko (do Senátu by se návrh znovu dostal poté, co bude zvolena třetina nových senátorů), je ale nepravděpodobné, že by proběhlo tak rychle, aby byl zákon v případě schválení účinný již od začátku roku 2015. Spíš později…

Poslankyně ANO zavření o svátcích podporuje

Ale nepředbíhejme. Jaké je politické rozložení sil? V Senátu, kde má nyní převahu ČSSD, je pravděpodobné, že před odesláním do sněmovny bude návrh schválen. Jak tomu ale bude ve sněmovně? ČSSD a KSČM jsou pro, ODS proti, v TOP 09 se názory různí. A co další subjekty, na jejichž hlasech bude záležet: ANO, KDU-ČSL a Úsvit?

Anketa

Souhlasíte s omezením prodeje o svátcích?

69.3%
(69.3%)
30.7%
(30.7%)
„S návrhem o zavedení zavírací doby ve sváteční dny, které jsou bez problémů uplatňovány i v jiných zemích Evropy na západ od našich hranic, souhlasím. Svátky jsou od toho, aby se světily. Personál, pracující převážně v našich potravinových řetězcích, má právo prožít například Štědrý den v klidu a míru,“ uvedla pro Pražský patriot poslankyně Radka Maxová (ANO).

„Pokud nějaký soukromník vlastní obchod, kde je sám svým zaměstnancem, pak je na jeho svobodné vůli, jak naloží se svým svátečním časem. Ve zkratce, ze zkušeností z okolních států není zavírací doba během historicky uznávaných svátků pro obyvatelstvo žádným problémem,“ dodala.

V KDU-ČSL a v Úsvitu zatím nevědí

„Nemohu mluvit za KDU-ČSL. Diskutovali jsme o tom, zatím jsme ale žádné závěry neučinili, v této době na to nemáme jednotný názor,“ uvedl pro prazskypatriot.cz lidovecký poslanec Jan Bartošek.

„Na poslaneckém klubu hnutí Úsvit jsme zatím tento návrh zákona nekonzultovali. Mohu tedy mluvit jen za sebe. Ponechal bych úpravu, která je. Ať se supermarkety samy rozhodnou, jak budou prodávat. Věřím, že budou prodávat tak, aby prodaly, a do té doby, dokud tam lidé budou chodit. Příliš bych nereguloval, nechal bych to na lidech,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Úsvitu Radim Fiala.

Před přikázáním návrhu senátním výborům už v horní parlamentní komoře na toto téma proběhla diskuse. „Zákaz by neplatil v době, kdy by byl vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav nebo stav ohrožení státu, anebo válečný stav. Omezení by se vztahovalo i na zastavárny, sběrny odpadů a provozovny obchodující s použitým zbožím, a to bez ohledu na velikost prodejní plochy,“ uvedl za předkladatele Bublan.

„Od té doby, co jsme tento návrh již jednou schválili, proběhla docela silná veřejná diskuse k tomuto návrhu. Kupodivu i průzkum veřejného mínění hovoří o tom, že většině občanů našeho státu by toto omezení nevadilo,“ dodal.

Gajdůšková versus Kubera: spor o prodavačky

Podle Aleny Gajdůškové (ČSSD), která je pod návrhem také podepsaná, „většina prodavaček sice slouží od nevidím do nevidím a v pátek svátek, ale nikoliv podle zákoníku práce“. „Tyto svátky nemají zaplaceny navýšením, jak by podle zákoníku práce měly mít. Není to pro ně přivýdělek, ale povinnost, kterou si samy nevybírají. A omezuje to samozřejmě jejich rozhodování a jejich čas, který by měly věnovat rodinám,“ dodala.

Proti návrhu se naopak opakovaně ohradil senátor Jaroslav Kubera (ODS). „Argumenty s prodavačkami jsou zcela liché, protože je spousta povolání, která vyžadují pracovat i o svátcích,“ řekl.

Pokračoval ironicky: „Z mně neznámých důvodů tam například není První máj, Svátek práce, kdy by nikdo neměl pracovat ani nakupovat, ale jít do průvodu s mávátky. Pak tady máme ještě horší svátek – 6. červenec – upálení Mistra Jana Husa. A my v tu dobu budeme vesele trávit mládí v marketech a nakupovat, místo abychom vzpomněli jeho památky…“

To je de fakto názor celé ODS, sdělený svéráznou „kuberovskou“ formou. Pokud by se ale pro zákon postavily minimálně kluby ČSSD, ANO a KSČM (a zřejmě i alespoň části KDU-ČSL a TOP 09), návrh by měl velkou šanci…

Odbory na podporu návrhu v roce 2012 vyrobily propagační video:


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru