dnes
Neděle - jasno
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
5°C

Budou mít od roku 2015 supermarkety sedm dnů v roce zavřeno?

Nový návrh zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě předloží senátor František Bublan (ČSSD). Na jeho základě by bylo po sedm státních svátků v roce zavřeno v supermarketech a některých dalších provozovnách, přičemž na Štědrý den by mohlo být otevřeno jen do dvanácti hodin. Jeho návrh již Senát schválil, minulá Poslanecká sněmovna se jím ale už nestihla zabývat a novými volbami tak spadl pod stůl. Návrh, o kterém Pražský patriot již informoval, by se týkal 1. ledna (Nový rok a Den obnovy samostatného českého státu), pohyblivého Velikonočního pondělí, 8. května (Den vítězství), 28. září (Den české státnosti), 28. říjen (Den vzniku samostatného československého státu), 25. prosinec (1. svátek vánoční), 26. prosinec (2. svátek vánoční) a částečně již zmíněného Štědrého dne (24. prosinec).

„Návrh v minulosti získal podporu napříč politickým spektrem, i když diskuse byla vyostřená,“ uvedl Bublan. Pokud by si zákonodárci pospíšili, návrh by mohl být účinný nejdřív v roce 2015. Odpůrci návrhu, především z řad ODS, argumentovali především tím, že o prodejní době by měly rozhodovat provozovny, nikoli stát. Předsedkyně odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová uvedla, že odbory se snaží návrh prosadit od roku 2005. Podle ní by měly mít i ženy pracující v supermarketech a dalších provozovnách (čerpacích stanicích, lékárnách, prodejnách na letištích a nádražích a ve zdravotnických zařízeních) právo trávit svátky s rodinou. Zákazníci podle ní mají jen jeden balík peněz, který utratí jindy, tržby by to tudíž neovlivnilo. Podle výzkumu, který odborový svaz loni provedl, by 75 % dotázaných nějakou podobu zákona přivítalo.

Odbory na podporu návrhu již loni vyrobily propagační video:


Praha 2: Naučte se pracovat s hlínou. Dílny pro dospělé

Dnes v 17:47

Klub dvojka pro děti a rodiče radnice Prahy 2 zve na kreativní dílny pro dospělé.

Škola s rozšířenou výukou jazyků přivítala rodiče a děti

Dnes v 16:33

Fakultní základní škola s rozšířenou výukou jazyků při PedF UK, Drtinova 1 na Smíchově v Praze 5 uspořádala ve čtvrtek 18. ledna Den otevřených dveří. Ve školním roce 2018/2019 se otevřou dvě první třídy po 24 žácích s výukou angličtiny.

Praha 6: Židovské dědictví v Bulharsku

Dnes v 16:25

Výstava fotografií Antoni Georgieva v Galerii Skleňák, náměstí Svobody 1, Praha 6.

Praha 9 pro seniory: Cestovatelská přednáška

Dnes v 16:01

Radnice deváté městské části zve seniory na přednášku oblíbené cestovatelky Zlatky Knollové Mystický sever Srí Lanky s videoprojekcí.

Epidemie svobody. Promítání filmu a beseda

Dnes ve 12:23

Promítání dokumentárního filmu a beseda s autorkami na téma očkování v úterý 23. ledna v 19:30.

Policisté zjišťují totožnost mrtvých i zraněných

Dnes v 11:40

Při sobotním požáru hotelu v centru Prahy bylo ošetřeno celkem 9 zraněných (5 těžce, 1 středně a 3 lehce zranění). U čtyř lidí byla provedena úspěšná resuscitace. Mezi zraněnými jsou i dva hasiči. Požár má bohužel i tři oběti na životě. V sobotu zemřeli dva lidé, těžce zraněný člověk, kterého...

Vernisáž: Lukáš Pohánka, Katka Pohánka / PO2

Dnes v 11:08

Výstava sourozenců Lukáše a Kataríny Pohánkových vypráví příběh street-artu ze zcela jiné perspektivy – v interiérovém prostředí.

Požár v hotelu si vyžádal již třetí oběť

Dnes v 10:51

Včerejší požár v hotelu v Náplavní ulici si vyžádal již třetí oběť. Těžce zraněný člověk, kterého záchranáři v kritickém stavu převezli do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, dnes ráno zemřel. 

Tajemná Praha Richarda Horáka

Včera v 09:20

Průřez autorovou tvorbou představuje soubor přibližně 60. fotografií. Jedná se o díla z období digitalizace, jak je sám autor nazývá, kdy už všechny fotografie pořídil pouze digitálním fotoaparátem.

Vinyl Fever v BIO OKO

Včera v 07:29

Přijďte si poslechnout nebo koupit gramofonové desky do BIO OKO na Letné. Vše od Abby až po Sepulturu, od Ivana Mládka po Blue Effect, od Menšíka po Hurvínka, od Muddyho Waterse po Franka Zappu. 

Film: Hledá se prezident (2013)

Včera v 07:23

V době mezi prvním a druhým termínem přímé volby prezidenta je dobré udělat ohlédnutí za minulým obdobím a připravit se na věci příští.

Další krátké zprávy
Nahoru