dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - snih
2°C
Budou mít městské části větší pravomoci ohledně hazardu? Poslanci podnikli první krok!
Ilustrační foto: archiv

Budou mít městské části větší pravomoci ohledně hazardu? Poslanci podnikli první krok!

V budoucnu možná budou omezeny výhry i vklady na videoloterijních terminálech. Zároveň by byly posíleny pravomoci obcí nad VLT, což by se týkalo i městských částí Prahy. Návrh novely loterijního zákona, který předložili poslanci ANO (včetně ministra financí Andreje Babiše), TOP 09 a STAN, KDU-ČSL a Úsvitu, postoupila Poslanecká sněmovna svému rozpočtovému výboru.

„První část novely má za cíl srovnat regulaci hracích automatů v ČR s úrovní obvyklou ve zbytku EU. Toho by bylo dosaženo tím, že na všechny nově povolené videoloterijní terminály by se vztahoval limity, které jsou v současné době platné pro výherní hrací přístroje,“ uvedl jeden z předkladatelů Matěj Fichtner (ANO).

„Již by tedy nebylo možné prohrát statisíce za jeden večer, vkládat do automatu tisícikorunové částky nebo marně doufat v několikamilionovou výhru, která vás vytáhne z dluhů. Omezila by se tím též možnost legalizace výnosů z trestné činnosti,“ dodal.

Městské části by již nemusely čekat na ministerstvo 

Druhá část novely by se týkala situace, kdy vydaná povolení k provozování hazardních her jsou v rozporu s obecně závaznými vyhláškami obcí. Tato povolení by podle předlohy zanikala již přímo ze zákona uplynutím tří měsíců od okamžiku, kdy by obec přijala obecně závaznou vyhlášku zakazující hazard v konkrétní lokalitě.

V praxi by to znamenalo, že by již nebylo třeba, aby ministerstvo financí zahajovalo správní řízení. Vydaná povolení k provozování hracích automatů by byla rušena přímo ze zákona. Tímto mechanismem by se podle předkladatelů posílilo postavení obcí. Starostové, kteří by se rozhodli ve svých obcích hazard zakázat, by již nemuseli čekat na ministerstvo financí.

Pro a proti nulové toleranci hazardu

Někteří poslanci uvedli, že by upřednostnili nulovou toleranci hazardu, ale podpořili i tuto normu, protože vítají každý krok k jeho omezení. Jiní nulovou toleranci naopak odmítli a varovali před jejími možnými dopady.

„Gamblerství a závislost na hazardních hrách vede k finančním problémům, ztrátě zaměstnání, rozpadu rodiny a v nejhorším případě i k sebevraždě.Většinou hrají lidé, co na to nemají, prohrávají sociální dávky, nejsou schopni hru kontrolovat a nepřipouštějí si negativní následky svého jednání,“ řekla kupříkladu poslankyně Olga Havlová (za Úsvit).

Proti nulové toleranci hazardu se naopak postavil poslanec Ivan Adamec (ODS). „Chci varovat proti úplné prohibici, protože historické zkušenosti říkají, že úplná prohibice vždycky přinese něco úplně jiného než předkladatelé zamýšleli,“ řekl. „Největším problémem je alkoholismus a závislost na drogách. Statistika říká, že 11,1krát více je problémů s alkoholiky než s gamblery,“ dodal.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru