dnes
Sobota - jasno
21°C
zítra
Neděle - jasno
20°C
pozítří
Pondělí - jasno
17°C
Bude to unikátní zážitek, říká o baletním ztvárnění Mé vlasti na Staroměstském náměstí Otto Bubeníček
Otto Bubeníček je tanečník, hudební skladatel a scénograf. Foto: Rebecca Hoppé / Foto v článku (2x): Otto Bubeníček

Bude to unikátní zážitek, říká o baletním ztvárnění Mé vlasti na Staroměstském náměstí Otto Bubeníček

Balet na Staroměstském náměstí. Toto unikátní spojení zafunguje na dva večery už tento týden. Ve středu a ve čtvrtek 27. a 28. června se vždy od 20:15 uskuteční na pódiu u Husova pomníku baletní ztvárnění jednoho z nejznámějších českých hudebních děl, Smetanovy Mé vlasti. Za projektem stojí tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkové. Ve světě proslulí sourozenci vytvořili inscenaci ke stému výročí vzniku Československa. Server Prazskypatriot.cz si o přípravě kulturní lahůdky předprázdninové metropole povídal s Otto Bubeníčkem.  

Na co vše se mohou návštěvníci těšit?
Mohou se těšit krásný a nezapomenutelný večer plný emocí, na tanečníky z celé Evropy i Národního divadla, na krásné kostýmy a celkově na pěkný zážitek ze Staroměstského náměstí.

Na jak velké ploše náměstí se představení uskuteční, kolik umělců vystoupí a odkud budou?
Celkově bude šířka 21 metrů. Na každé straně budou jedna velká obrazovka, na kterých půjde přenos představení. Tanečníci jsou z různých souborů.

ma-vlast-1 Bylo těžké umělce přesvědčit k účasti, nebo naopak jste musel kvůli zájmu o účast odmítat?
Těžší, než je přesvědčit, bylo vše naplánovat a časově sladit. Tanečníci po celém světě mají ještě sezonu, někdo sem ani nemohl na zkoušky přijet. S někým se muselo zkoušet v zahraničí. Někteří účastníci pražského vystoupení přijedou poprvé až tento týden. S tanečníky Národního divadla zkoušíme po večerech. Přitom na celovečerní baletní představení se běžně trénuje měsíc až dva, každý den od rána do večera.

V čem spočívá unikátnost choreografie a na jaké kostýmy se mohou diváci těšit?
Je to na bázi neoklasického tance. Bude to na oko příjemný styl. Celý příběh je inspirován symfonickými básněmi Smetanova cyklu Má vlast. Povaha díla se odrazí v kostýmech. Ty jsou vyrobeny ze speciálních japonských látek a jsou spíše jednoduché až minimalistické. Chtěl jsem totiž mít v popředí choreografii a hudbu.

Unikátně zní i spojení Smetanovy Mé vlasti a baletu. Co Vás k tomu inspirovalo?
Unikátní to bude v povaze spojení. Jakmile se připojí tanec, je hudba vnímána jinak. Vždy jsme s bráchou chtěli udělat Mou vlast, když se objevila možnost udělat to pro magistrát v rámci oslav výročí vzniku Československa, dlouho jsem o tom nepřemýšlel.

Představení bude doprovázet reprodukovaná hudba. Zvažovala se i varianta s orchestrem? A je zajištěno dostatečné ozvučení?
Připravujeme profesionální jeviště i výborné ozvučení. Plán s orchestrem nevyšel, ale i tak se lidé mohou těšit i po hudební stránce na skvělý zážitek.

ma-vlast-clanek
Kde se zkouší?
Večer v Anežském kláštere, kde balet Národního divadla běžně zkouší. Magistrát nám navíc propůjčil prázdné Divadlo Komedie, kde zkoušíme přes den.

Kolik bude na náměstí obrazovek?
Budou dvě velké obrazovky, návštěvníci určitě uvidí dobře.

Jste připraveni i na takzvanou „mokrou variantu“. Kdyby pršelo, jak budou vystupující chráněni?
Nad jevištěm je střecha, nemělo by na něj pršet. Návštěvníci si budou moci na místě koupit pláštěnky.

Předpokládám, že o návštěvu představení bude velký zájem. Očekáváte, že mezi hosty budou převládat Pražané, nebo turisti?
Praha je hodně turistická, takže očekávám takový mix. Představení má dobrou publicitu, tak třeba nakonec Pražané převáží. Každopádně chci moc poděkovat pražskému magistrátu za všechno, co pro uspořádání představení udělal.


Bukureští se projdete na náměstí Míru

18. dubna 2019 v 07:16

U příležitosti předsednictví Rumunska v Radě Evropské unie se ve výstavních prostorách radnice na náměstí Míru, v těsné blízkosti Rumunské ulice, koná výstava Procházky Bukureští.

EPOS 257: Dýmová hora

16. dubna 2019 v 16:25

Jak dnes v Praze žijí lidé bez domova? Někdy stačí odbočit z ulice, přelézt plot a ocitnout se uprostřed skryté periferie. Výstava představí jedno takové místo v Praze na Třebešíně, kterému jeho obyvatelé říkali Dýmová hora.

Panochovo kvarteto ve lhoteckém kostele

16. dubna 2019 v 08:41

Benefiční koncert klasické hudby pořádá v pondělí 27. května od 19 hodin farnost při kostele Panny Marie Královny míru v Praze – Lhotce.

Výstava: Malešická průmyslová oblast

14. dubna 2019 v 06:45

Malešická průmyslová oblast je převážně součástí katastrálního území Malešice. Malou částí zasahuje do katastru Strašnice, Hostivař, Štěrboholy a Kyje. Administrativně spadá pod městskou část Praha 10, Praha 14 a Praha 15.

Pavlína Jíšová zve na křest a koncert

12. dubna 2019 v 08:04

Folková zpěvačka Pavlína Jíšová vydává své již desáté album.

Iluze a Skutečnost Gabriely Kryl v Galerii 9

11. dubna 2019 v 09:30

Výstava Gabriely Kryl – Iluze a Skutečnost bude k vidění zdarma v Galerii 9 od 16. dubna.

Barvou, tlakem, žárem, tahem. Výstava v Bílém domě

11. dubna 2019 v 06:38

Od středy 17. dubna můžete v Bílém domě, U Meteoru 6, Praha 8 – Libeň, navštívit výstavu, kterou pořádá Praha 8 a Střední odborná škola uměleckořemeslná. Výstava potrvá do 21. června.

Letní kino v Praze 13 za týden

9. dubna 2019 ve 20:31

Technologicko-informační centrum Cyberdog, které bylo na základě návrhu Davida Černého a Tomáše Císaře otevřeno vloni v listopadu, spouští projekt Letního kina. V úterý 16. dubna uvidíte kultovní sci-fi film Tima Burtona Mars útočí! s Jackem Nicholsnem, Annette Beningovou a Piercem Brosnanem...

Další články
Nahoru