dnes
Pátek - polojasno
8°C
zítra
Sobota - jasno
6°C
pozítří
Neděle - jasno
5°C
Bude to unikátní zážitek, říká o baletním ztvárnění Mé vlasti na Staroměstském náměstí Otto Bubeníček
Otto Bubeníček je tanečník, hudební skladatel a scénograf. Foto: Rebecca Hoppé / Foto v článku (2x): Otto Bubeníček

Bude to unikátní zážitek, říká o baletním ztvárnění Mé vlasti na Staroměstském náměstí Otto Bubeníček

Balet na Staroměstském náměstí. Toto unikátní spojení zafunguje na dva večery už tento týden. Ve středu a ve čtvrtek 27. a 28. června se vždy od 20:15 uskuteční na pódiu u Husova pomníku baletní ztvárnění jednoho z nejznámějších českých hudebních děl, Smetanovy Mé vlasti. Za projektem stojí tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkové. Ve světě proslulí sourozenci vytvořili inscenaci ke stému výročí vzniku Československa. Server Prazskypatriot.cz si o přípravě kulturní lahůdky předprázdninové metropole povídal s Otto Bubeníčkem.  

Na co vše se mohou návštěvníci těšit?
Mohou se těšit krásný a nezapomenutelný večer plný emocí, na tanečníky z celé Evropy i Národního divadla, na krásné kostýmy a celkově na pěkný zážitek ze Staroměstského náměstí.

Na jak velké ploše náměstí se představení uskuteční, kolik umělců vystoupí a odkud budou?
Celkově bude šířka 21 metrů. Na každé straně budou jedna velká obrazovka, na kterých půjde přenos představení. Tanečníci jsou z různých souborů.

ma-vlast-1 Bylo těžké umělce přesvědčit k účasti, nebo naopak jste musel kvůli zájmu o účast odmítat?
Těžší, než je přesvědčit, bylo vše naplánovat a časově sladit. Tanečníci po celém světě mají ještě sezonu, někdo sem ani nemohl na zkoušky přijet. S někým se muselo zkoušet v zahraničí. Někteří účastníci pražského vystoupení přijedou poprvé až tento týden. S tanečníky Národního divadla zkoušíme po večerech. Přitom na celovečerní baletní představení se běžně trénuje měsíc až dva, každý den od rána do večera.

V čem spočívá unikátnost choreografie a na jaké kostýmy se mohou diváci těšit?
Je to na bázi neoklasického tance. Bude to na oko příjemný styl. Celý příběh je inspirován symfonickými básněmi Smetanova cyklu Má vlast. Povaha díla se odrazí v kostýmech. Ty jsou vyrobeny ze speciálních japonských látek a jsou spíše jednoduché až minimalistické. Chtěl jsem totiž mít v popředí choreografii a hudbu.

Unikátně zní i spojení Smetanovy Mé vlasti a baletu. Co Vás k tomu inspirovalo?
Unikátní to bude v povaze spojení. Jakmile se připojí tanec, je hudba vnímána jinak. Vždy jsme s bráchou chtěli udělat Mou vlast, když se objevila možnost udělat to pro magistrát v rámci oslav výročí vzniku Československa, dlouho jsem o tom nepřemýšlel.

Představení bude doprovázet reprodukovaná hudba. Zvažovala se i varianta s orchestrem? A je zajištěno dostatečné ozvučení?
Připravujeme profesionální jeviště i výborné ozvučení. Plán s orchestrem nevyšel, ale i tak se lidé mohou těšit i po hudební stránce na skvělý zážitek.

ma-vlast-clanek
Kde se zkouší?
Večer v Anežském kláštere, kde balet Národního divadla běžně zkouší. Magistrát nám navíc propůjčil prázdné Divadlo Komedie, kde zkoušíme přes den.

Kolik bude na náměstí obrazovek?
Budou dvě velké obrazovky, návštěvníci určitě uvidí dobře.

Jste připraveni i na takzvanou „mokrou variantu“. Kdyby pršelo, jak budou vystupující chráněni?
Nad jevištěm je střecha, nemělo by na něj pršet. Návštěvníci si budou moci na místě koupit pláštěnky.

Předpokládám, že o návštěvu představení bude velký zájem. Očekáváte, že mezi hosty budou převládat Pražané, nebo turisti?
Praha je hodně turistická, takže očekávám takový mix. Představení má dobrou publicitu, tak třeba nakonec Pražané převáží. Každopádně chci moc poděkovat pražskému magistrátu za všechno, co pro uspořádání představení udělal.


Koncertem v žižkovské Akropoli dovrší Plastici oslavy 50 let dvé existence

Včera v 11:06

Legendární kapela, která je nejdůležitějším představitelem československé undergroundové hudební scény už padesát let, představí publiku 1. prosince v 19 hodin v Žižkovské Akropoli průřez svou tvorbou. Divákům The Plastic People of the Universe odehrají koncert, který se už zřejmě nebude...

Zítra se slaví Mezinárodní den flamenka, v Praze jej připomene festival

Včera v 11:00

Šestnáctého listopadu spojuje celý svět Mezinárodní den flamenka. Tento kulturní klenot, jehož kolébkou je Andalusie na jihu Španělska, je od roku 2010 zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO a u této příležitosti byl ustanoven i Mezinárodní den flamenka. 

Než vše začalo. Premiéra souboru Lenka Vagnerova & Company v Městských divadlech pražských

Včera v 10:37

Divadlo Komedie, jedno ze tří divadel Městských divadel pražských, je od října domovskou scénou pohybového divadla Lenka Vagnerová & Company. Taneční soubor sem přenesl některé své inscenace a 24. listopadu se zde uskuteční i premiéra mimodramatu Než vše začalo…, který vznikl ve spolupráci...

Praha 2 zve na Bastion

14. listopadu 2018 v 08:39

Cyklus Hudba na hradbách pokračuje 20. listopadu koncertem multižánrového seskupení amerického kytaristy, kapelníka a producenta Steve Walsh Quartet.

Kdyby smutek dýmal. Okupace Československa očima finské básnířky

14. listopadu 2018 v 08:02

V pondělí 19. listopadu proběhne v Knihovně Václava Havla beseda o finských reakcích na okupaci Československa v srpnu 1968. Ústřední pozornost bude věnována tvorbě jedné z nejvýznamnějších finských básnířek 20. století, Eevy-Liisy Mannerové.

Křeslo pro hosta. Na akci k výstavě Po stopách osmiček v Praze 3 zve radnice

13. listopadu 2018 v 08:58

K výstavě Po stopách osmiček v Praze 3 připravila radnice i v listopadu řadu doprovodných akcí. Další z nich bude Křeslo pro hosta ve středu 21. listopadu od 18 hodin v Atriu. Hostem moderátora Jiřího Vaníčka bude herec a dabér Jiří Schvarz.

Kapela The Tap Tap připravuje Mikulášskou

13. listopadu 2018 v 07:13

Kapela The Tap Tap připravuje každoroční Mikulášskou. Letošní ročník vychází opět na 5. prosince, tedy na den, kdy ulicemi budou pobíhat Mikulášové, čerti a andělé. Koncert se bude již potřetí konat ve Foru Karlín.

Černý racek přilétá. V Hybernii se bude vzpomínat nejen na Oldřicha Veselého

12. listopadu 2018 v 11:32

Černý racek je jedna z nejlepších rockových skladeb, kterou napsal Oldřich Veselý, autor mimo i písně Válka je vůl a mnoha dalších. 13. listopadu by se dožil sedmdesáti let. Bohužel to nestihl, protože v lednu letošního roku zemřel. Odešla tak velká rocková legenda.

Další články
Nahoru