dnes
Sobota - jasno
19°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
19°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
15°C
Bude to unikátní zážitek, říká o baletním ztvárnění Mé vlasti na Staroměstském náměstí Otto Bubeníček
Otto Bubeníček je tanečník, hudební skladatel a scénograf. Foto: Rebecca Hoppé / Foto v článku (2x): Otto Bubeníček

Bude to unikátní zážitek, říká o baletním ztvárnění Mé vlasti na Staroměstském náměstí Otto Bubeníček

Balet na Staroměstském náměstí. Toto unikátní spojení zafunguje na dva večery už tento týden. Ve středu a ve čtvrtek 27. a 28. června se vždy od 20:15 uskuteční na pódiu u Husova pomníku baletní ztvárnění jednoho z nejznámějších českých hudebních děl, Smetanovy Mé vlasti. Za projektem stojí tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkové. Ve světě proslulí sourozenci vytvořili inscenaci ke stému výročí vzniku Československa. Server Prazskypatriot.cz si o přípravě kulturní lahůdky předprázdninové metropole povídal s Otto Bubeníčkem.  

Na co vše se mohou návštěvníci těšit?
Mohou se těšit krásný a nezapomenutelný večer plný emocí, na tanečníky z celé Evropy i Národního divadla, na krásné kostýmy a celkově na pěkný zážitek ze Staroměstského náměstí.

Na jak velké ploše náměstí se představení uskuteční, kolik umělců vystoupí a odkud budou?
Celkově bude šířka 21 metrů. Na každé straně budou jedna velká obrazovka, na kterých půjde přenos představení. Tanečníci jsou z různých souborů.

ma-vlast-1 Bylo těžké umělce přesvědčit k účasti, nebo naopak jste musel kvůli zájmu o účast odmítat?
Těžší, než je přesvědčit, bylo vše naplánovat a časově sladit. Tanečníci po celém světě mají ještě sezonu, někdo sem ani nemohl na zkoušky přijet. S někým se muselo zkoušet v zahraničí. Někteří účastníci pražského vystoupení přijedou poprvé až tento týden. S tanečníky Národního divadla zkoušíme po večerech. Přitom na celovečerní baletní představení se běžně trénuje měsíc až dva, každý den od rána do večera.

V čem spočívá unikátnost choreografie a na jaké kostýmy se mohou diváci těšit?
Je to na bázi neoklasického tance. Bude to na oko příjemný styl. Celý příběh je inspirován symfonickými básněmi Smetanova cyklu Má vlast. Povaha díla se odrazí v kostýmech. Ty jsou vyrobeny ze speciálních japonských látek a jsou spíše jednoduché až minimalistické. Chtěl jsem totiž mít v popředí choreografii a hudbu.

Unikátně zní i spojení Smetanovy Mé vlasti a baletu. Co Vás k tomu inspirovalo?
Unikátní to bude v povaze spojení. Jakmile se připojí tanec, je hudba vnímána jinak. Vždy jsme s bráchou chtěli udělat Mou vlast, když se objevila možnost udělat to pro magistrát v rámci oslav výročí vzniku Československa, dlouho jsem o tom nepřemýšlel.

Představení bude doprovázet reprodukovaná hudba. Zvažovala se i varianta s orchestrem? A je zajištěno dostatečné ozvučení?
Připravujeme profesionální jeviště i výborné ozvučení. Plán s orchestrem nevyšel, ale i tak se lidé mohou těšit i po hudební stránce na skvělý zážitek.

ma-vlast-clanek
Kde se zkouší?
Večer v Anežském kláštere, kde balet Národního divadla běžně zkouší. Magistrát nám navíc propůjčil prázdné Divadlo Komedie, kde zkoušíme přes den.

Kolik bude na náměstí obrazovek?
Budou dvě velké obrazovky, návštěvníci určitě uvidí dobře.

Jste připraveni i na takzvanou „mokrou variantu“. Kdyby pršelo, jak budou vystupující chráněni?
Nad jevištěm je střecha, nemělo by na něj pršet. Návštěvníci si budou moci na místě koupit pláštěnky.

Předpokládám, že o návštěvu představení bude velký zájem. Očekáváte, že mezi hosty budou převládat Pražané, nebo turisti?
Praha je hodně turistická, takže očekávám takový mix. Představení má dobrou publicitu, tak třeba nakonec Pražané převáží. Každopádně chci moc poděkovat pražskému magistrátu za všechno, co pro uspořádání představení udělal.


Výstava 1918 Žižkov „My, národ československý …“

Včera ve 12:49

Pro 100. výročí vzniku Československé republiky si městská část Praha 3 připravila další, originální kulturní události, které navazují na předcházející úspěšné akce v rámci celoročního projektu Po stopách osmiček v Praze 3. Jedná se o výstavu, jejíž libreto je zpracováno neotřelým způsobem díky...

Cena Miloslava Švandrlíka 2018

Včera v 07:36

V rámci letošních Dnů Prahy 11 byly v pátek 14. září vyhlášeny výsledky šestého ročníku literární soutěže Cena Miloslava Švandrlíka o nejlepší humoristickou knihu českého autora, vydanou v kalendářním roce 2017.

Vernisáž: Had v parku Portheimka

20. září 2018 v 17:21

Na vernisáž plastiky Had autorek Barbory Fastrové a Johany Pošové v pátek 21. září od 18 hodin v parku Portheimka zve zástupce starosty městské části Praha 5 Lukáš Herold.

Astrovíkend zve na poradny, koncert, přednášky a workshopy

20. září 2018 v 08:10

V říjnu se během víkendu 6. a 7. října koná Ezoterický festival Astrovíkend. Na Výstavišti v Holešovicích na návštěvníky čekají po oba dny přednášky o zdraví a zdravém životním stylu, setkání s osobnostmi esoteriky, kartáři nebo numerology. Před Křižíkovou fontánou se uskuteční koncerty a...

Bastion 2018: Hudba na hradbách v září

20. září 2018 v 07:55

Další z koncertů letošního roku připravila v úterý 25. září na Bastionu v Praze 2 radnice druhé městské části. Koncerty připravuje zdarma.

Praha žíznivá a nemocná. Přednáška historika Kryštofa Drnka

19. září 2018 v 09:58

Pražské vodovody a kanalizace se připojily ke Dnům architektury. Součástí programu konaného v Podolské vodárně bude i přednáška s názvem Praha žíznivá a nemocná, která se koná v neděli 30. září od 17 hodin.

Bukovanská s Bukovanskou přes koleno v Galerii 9

17. září 2018 ve 13:24

Talenty se v rodině dědí. Někdy se násobí, jindy dělí, tu se ostří, ondy otupují. Výstava děl Angely Marie a Anny Marie Bukovanských je pokračováním volného cyklu Galerie 9, věnovaného společným expozicím členů výtvarnických rodin, a tentokrát se jedná o vazbu doposud zcela unikátní: o setkání...

Smíchovské slavnosti: David Koller Band, Monkey Business, PSH a Prago Union

17. září 2018 ve 12:30

Koncert Smíchovských slavností se koná 25. září od 17 hodin přímo v centru Smíchova u metra Anděl při výstupu na Knížecí, naproti pivovaru Staropramen.

Další články
Nahoru