dnes
Neděle - jasno
0°C
zítra
Pondělí - jasno
0°C
pozítří
Úterý - jasno
1°C
Bude to unikátní zážitek, říká o baletním ztvárnění Mé vlasti na Staroměstském náměstí Otto Bubeníček
Otto Bubeníček je tanečník, hudební skladatel a scénograf. Foto: Rebecca Hoppé / Foto v článku (2x): Otto Bubeníček

Bude to unikátní zážitek, říká o baletním ztvárnění Mé vlasti na Staroměstském náměstí Otto Bubeníček

Balet na Staroměstském náměstí. Toto unikátní spojení zafunguje na dva večery už tento týden. Ve středu a ve čtvrtek 27. a 28. června se vždy od 20:15 uskuteční na pódiu u Husova pomníku baletní ztvárnění jednoho z nejznámějších českých hudebních děl, Smetanovy Mé vlasti. Za projektem stojí tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkové. Ve světě proslulí sourozenci vytvořili inscenaci ke stému výročí vzniku Československa. Server Prazskypatriot.cz si o přípravě kulturní lahůdky předprázdninové metropole povídal s Otto Bubeníčkem.  

Na co vše se mohou návštěvníci těšit?
Mohou se těšit krásný a nezapomenutelný večer plný emocí, na tanečníky z celé Evropy i Národního divadla, na krásné kostýmy a celkově na pěkný zážitek ze Staroměstského náměstí.

Na jak velké ploše náměstí se představení uskuteční, kolik umělců vystoupí a odkud budou?
Celkově bude šířka 21 metrů. Na každé straně budou jedna velká obrazovka, na kterých půjde přenos představení. Tanečníci jsou z různých souborů.

ma-vlast-1 Bylo těžké umělce přesvědčit k účasti, nebo naopak jste musel kvůli zájmu o účast odmítat?
Těžší, než je přesvědčit, bylo vše naplánovat a časově sladit. Tanečníci po celém světě mají ještě sezonu, někdo sem ani nemohl na zkoušky přijet. S někým se muselo zkoušet v zahraničí. Někteří účastníci pražského vystoupení přijedou poprvé až tento týden. S tanečníky Národního divadla zkoušíme po večerech. Přitom na celovečerní baletní představení se běžně trénuje měsíc až dva, každý den od rána do večera.

V čem spočívá unikátnost choreografie a na jaké kostýmy se mohou diváci těšit?
Je to na bázi neoklasického tance. Bude to na oko příjemný styl. Celý příběh je inspirován symfonickými básněmi Smetanova cyklu Má vlast. Povaha díla se odrazí v kostýmech. Ty jsou vyrobeny ze speciálních japonských látek a jsou spíše jednoduché až minimalistické. Chtěl jsem totiž mít v popředí choreografii a hudbu.

Unikátně zní i spojení Smetanovy Mé vlasti a baletu. Co Vás k tomu inspirovalo?
Unikátní to bude v povaze spojení. Jakmile se připojí tanec, je hudba vnímána jinak. Vždy jsme s bráchou chtěli udělat Mou vlast, když se objevila možnost udělat to pro magistrát v rámci oslav výročí vzniku Československa, dlouho jsem o tom nepřemýšlel.

Představení bude doprovázet reprodukovaná hudba. Zvažovala se i varianta s orchestrem? A je zajištěno dostatečné ozvučení?
Připravujeme profesionální jeviště i výborné ozvučení. Plán s orchestrem nevyšel, ale i tak se lidé mohou těšit i po hudební stránce na skvělý zážitek.

ma-vlast-clanek
Kde se zkouší?
Večer v Anežském kláštere, kde balet Národního divadla běžně zkouší. Magistrát nám navíc propůjčil prázdné Divadlo Komedie, kde zkoušíme přes den.

Kolik bude na náměstí obrazovek?
Budou dvě velké obrazovky, návštěvníci určitě uvidí dobře.

Jste připraveni i na takzvanou „mokrou variantu“. Kdyby pršelo, jak budou vystupující chráněni?
Nad jevištěm je střecha, nemělo by na něj pršet. Návštěvníci si budou moci na místě koupit pláštěnky.

Předpokládám, že o návštěvu představení bude velký zájem. Očekáváte, že mezi hosty budou převládat Pražané, nebo turisti?
Praha je hodně turistická, takže očekávám takový mix. Představení má dobrou publicitu, tak třeba nakonec Pražané převáží. Každopádně chci moc poděkovat pražskému magistrátu za všechno, co pro uspořádání představení udělal.


Praha 5 zve na přednášku: Dotknout se nebe

Včera v 15:20

Přednáška a show horolezce Marka Holečka, jednoho z nejlepších světových lezců ve středu 6. února v 17 hodin v zasedacím sále ZMČ P5, 6. patro, Štefánikova 236/13.

Koncert NiTrio. Baroko a klasicismus

18. ledna 2019 v 09:24

Cyklus koncertů komorní hudby Prahy 9 pokračuje na vysočanské radnici 24. ledna od 19 hodin vystoupením skupiny NiTrio.

Praha 8 zve do divadla: Tomáš Matonoha & Inspektor Kluzó

18. ledna 2019 v 07:21

Komorní hudební kabaret můžete vidět v pondělí 21. ledna od 19 hodin v Divadle Karla Hackera, Klapkova 26, Praha 8.  

Praha 15 zve na Zpívání v Karolíně

17. ledna 2019 ve 13:07

Zpívání v Karolíně dnes od 18 hodin. Hostivařský Session s Pavlem Roubalem, Rudou Sakalou, a bude i tajný host.

Vernisáž výstavy fotografií Jan Palach

16. ledna 2019 v 18:56

Praha 6 zve na slavnostní vernisáž a výstavu fotografií Jiřího Chocholáče „Jan Palach“

Slavíci, mořské víly a bolavé zuby

16. ledna 2019 v 11:24

Proč jsou Andersenovy pohádky tak znepokojivé? Skandinavistka a překladatelka Helena Březinová uvede v Praze první českou monografii věnovanou pohádkám Hanse Christiana Andersena.

Výstava fotografií Stanislava Pokorného

16. ledna 2019 v 09:13

Po více než 40 samostatných výstavách v tuzemsku a zahraničí a řadě výstav společných s dalšími autory představí fotograf Stanislav Pokorný svoji tvorbu také návštěvníkům pražské Nikon Photo Gallery.

Koncert Saxofon napříč žánry v Gröbeho vile

14. ledna 2019 v 17:45

Novou sezónu koncertů Tóny Vinohrad zahájilo 9. ledna Sax a piano duo, které tvoří saxofonista Roman Fojtíček a klavíristka Laura Mikel Vlková. Duo zkušených interpretů klasické hudby i pedagogů mělo na programu skladby renomovaných zahraničních i českých autorů, kteří komponovali pro saxofon, ale...

Další články
Nahoru