dnes
Pátek - jasno
27°C
zítra
Sobota - zatazeno
30°C
pozítří
Neděle - skorojasno
28°C
Bude to unikátní zážitek, říká o baletním ztvárnění Mé vlasti na Staroměstském náměstí Otto Bubeníček
Otto Bubeníček je tanečník, hudební skladatel a scénograf. Foto: Rebecca Hoppé / Foto v článku (2x): Otto Bubeníček

Bude to unikátní zážitek, říká o baletním ztvárnění Mé vlasti na Staroměstském náměstí Otto Bubeníček

Balet na Staroměstském náměstí. Toto unikátní spojení zafunguje na dva večery už tento týden. Ve středu a ve čtvrtek 27. a 28. června se vždy od 20:15 uskuteční na pódiu u Husova pomníku baletní ztvárnění jednoho z nejznámějších českých hudebních děl, Smetanovy Mé vlasti. Za projektem stojí tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkové. Ve světě proslulí sourozenci vytvořili inscenaci ke stému výročí vzniku Československa. Server Prazskypatriot.cz si o přípravě kulturní lahůdky předprázdninové metropole povídal s Otto Bubeníčkem.  

Na co vše se mohou návštěvníci těšit?
Mohou se těšit krásný a nezapomenutelný večer plný emocí, na tanečníky z celé Evropy i Národního divadla, na krásné kostýmy a celkově na pěkný zážitek ze Staroměstského náměstí.

Na jak velké ploše náměstí se představení uskuteční, kolik umělců vystoupí a odkud budou?
Celkově bude šířka 21 metrů. Na každé straně budou jedna velká obrazovka, na kterých půjde přenos představení. Tanečníci jsou z různých souborů.

ma-vlast-1 Bylo těžké umělce přesvědčit k účasti, nebo naopak jste musel kvůli zájmu o účast odmítat?
Těžší, než je přesvědčit, bylo vše naplánovat a časově sladit. Tanečníci po celém světě mají ještě sezonu, někdo sem ani nemohl na zkoušky přijet. S někým se muselo zkoušet v zahraničí. Někteří účastníci pražského vystoupení přijedou poprvé až tento týden. S tanečníky Národního divadla zkoušíme po večerech. Přitom na celovečerní baletní představení se běžně trénuje měsíc až dva, každý den od rána do večera.

V čem spočívá unikátnost choreografie a na jaké kostýmy se mohou diváci těšit?
Je to na bázi neoklasického tance. Bude to na oko příjemný styl. Celý příběh je inspirován symfonickými básněmi Smetanova cyklu Má vlast. Povaha díla se odrazí v kostýmech. Ty jsou vyrobeny ze speciálních japonských látek a jsou spíše jednoduché až minimalistické. Chtěl jsem totiž mít v popředí choreografii a hudbu.

Unikátně zní i spojení Smetanovy Mé vlasti a baletu. Co Vás k tomu inspirovalo?
Unikátní to bude v povaze spojení. Jakmile se připojí tanec, je hudba vnímána jinak. Vždy jsme s bráchou chtěli udělat Mou vlast, když se objevila možnost udělat to pro magistrát v rámci oslav výročí vzniku Československa, dlouho jsem o tom nepřemýšlel.

Představení bude doprovázet reprodukovaná hudba. Zvažovala se i varianta s orchestrem? A je zajištěno dostatečné ozvučení?
Připravujeme profesionální jeviště i výborné ozvučení. Plán s orchestrem nevyšel, ale i tak se lidé mohou těšit i po hudební stránce na skvělý zážitek.

ma-vlast-clanek
Kde se zkouší?
Večer v Anežském kláštere, kde balet Národního divadla běžně zkouší. Magistrát nám navíc propůjčil prázdné Divadlo Komedie, kde zkoušíme přes den.

Kolik bude na náměstí obrazovek?
Budou dvě velké obrazovky, návštěvníci určitě uvidí dobře.

Jste připraveni i na takzvanou „mokrou variantu“. Kdyby pršelo, jak budou vystupující chráněni?
Nad jevištěm je střecha, nemělo by na něj pršet. Návštěvníci si budou moci na místě koupit pláštěnky.

Předpokládám, že o návštěvu představení bude velký zájem. Očekáváte, že mezi hosty budou převládat Pražané, nebo turisti?
Praha je hodně turistická, takže očekávám takový mix. Představení má dobrou publicitu, tak třeba nakonec Pražané převáží. Každopádně chci moc poděkovat pražskému magistrátu za všechno, co pro uspořádání představení udělal.


Boží poselství světu: Chápete mě úplně špatně

18. července 2018 ve 13:49

Autor devítidílného bestselleru Hovory s Bohem opět nabízí revoluční pohled na zásadní duchovní otázky…

Mystický léčitel: Štítná žláza a její léčba

18. července 2018 ve 13:42

Stále více lidí všech věkových skupin slýchá, že za jejich únavu, přibírání na váze, problémy s pamětí, bolesti, nespavost a další zdravotní problémy může štítná žláza. A přestože lékařská věda věnuje této oblasti velkou pozornost, většina lidí se ani přes léčbu...

Praha 5: Marek Setíkovský – Kreslené vtipy a karikatury

18. července 2018 ve 13:01

Na výstavu kreslených vtipů a karikatur se můžete podívat do 2. září v Galerii „D“ v letohrádku Portheimka. Marek Setíkovský je český architekt a kreslíř. Vystudoval ČVUT v Praze. Je členem České unie karikaturistů.

Barvy Kuby. Výstava fotografií v Lucerně

18. července 2018 v 10:13

Výstavu fotografií mladé ruské fotografky Eleny Gorbunové otevře netradiční vernisáž, která se uskuteční 19. července od 21 hodin, ta bude spojena s kubánskou salsa party organizovanou tanečním studiem exoticDANCEntre. 

Muži Kamila Lhotáka do 24. července

17. července 2018 v 07:25

Výstava portrétů významného českého malíře, grafika a ilustrátora Kamila Lhotáka. V prosklených vitrínách v přízemí, ale i na chodbách a na schodištích sedmipatrového Paláce YMCA v centru Prahy můžete vidět kolem stovky obrazů a zhruba dvojnásobek reprodukcí grafik a...

Hudební léto v parcích Prahy 2 odstartovalo v Grébovce

16. července 2018 v 07:10

Ve středu 11. července začal v Havlíčkových sadech již čtvrtý ročník cyklu Hudební léto v parcích Prahy 2. Na každém koncertu představuje jeden soubor klasický a druhý jazzový či jiného žánru. V Grébovce klasiku reprezentovali tři mladí šestnáctiletí interpreti z Gymnázia a hudební školy hl. m....

Má vlast - zblízka a nahlas v Praze

12. července 2018 v 08:26

Má vlast – zblízka a nahlas je putovní multimediální instalace, která propojuje překrásnou hudbu, výtvarné umění, design a architekturu, vznikla u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Vstup je zdarma.

Do Galerie 1 na výstavu. Představuje vývoj Pražského hradu od roku 1918

11. července 2018 v 10:26

Do 28. července hostí Galerie 1 výstavu „Pražský hrad od TGM k Václavu Havlovi“, představující nejvýznamnější architektonické změny v areálu Hradu za posledních sto let. Autory výstavy pořádané Ars Metropolis a městskou částí Praha 1 jsou Zdeněk Lukeš, Alan Pajer a...

Další články
Nahoru