Dnes Čtvrtek - zatazeno 11°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Bude se v Braníku vařit pivo? Dominikánský dvůr se snad nestane obětí politických ambicí, doufá investor a dál vysvětluje projekt místním
Vizualizace možné budoucí podoby Dominikánského dvora.

Bude se v Braníku vařit pivo? Dominikánský dvůr se snad nestane obětí politických ambicí, doufá investor a dál vysvětluje projekt místním

Chátrajícímu Dominikánskému dvoru po letech chátrání svitla naděje, že se dočká rekonstrukce. Zastupitelé Prahy 4 totiž před prázdninami vybrali investora, který chce ruinu přeměnit v pivovar. Jak pokračují námluvy společnosti Zemský pivovar se čtvrtou městskou částí? Objevily se nějaké komplikace? Jak se k záměru staví místní obyvatelé, mají dost informací? Server Pražský patriot si o okolnostech projektu povídal s jednatelem a ředitelem společnosti Zemský pivovar Pavlem Prchalem. 

Zastupitelstvo Prahy 4 před prázdninami schválilo výběr nového nájemce Branického dvora. Radní městské části mají do připravované nájemní smlouvy zapracovat všechny relevantní připomínky předložené zastupiteli i občany. Máte již představu, o jaké připomínky jde, a budou pro vás splnitelné?
Vyřčené připomínky k nájemní smlouvě jsme bohužel neobdrželi od Občanské iniciativy, která se s námi, pro nás z neznámých důvodů, odmítá sejít. Připomínky jsou nám ale známé a vnímáme, že jsou zabarvené jak osobními zkušenostmi, tak bohužel neznalostí podstaty projektu. Řada věcí, třeba přístup pro veřejnost, je řešitelná – koneckonců to byl náš nápad.

Jiné ale vyžadují dialog a debatu, jasné stanovení a vysvětlení potřeb a priorit a nacházení akceptovatelných kompromisů. A to se nedostává. V neposlední řadě jsou takové části nájemní smlouvy, u kterých jednoduše říkáme, že si do nich nemůžeme nechat mluvit včetně primárního obchodního záměru vybudovat pivovar, hotel a restauraci, dále způsob financování či provozu.

Vše financujeme ze soukromých zdrojů a jenom nám náleží právo s těmito zdroji disponovat. Nebudeme například zbytečně deponovat vysoké částky na účty, abychom někomu něco dokazovali, jelikož to jednoduše není ekonomicky rozumné a obdobně negativně vnímáme dodatečné úpravy nájemného nad náš návrh ve výběrovém řízení. Vlastně ani nevíme, jak a kdo toto navrhnul a zakomponoval do smlouvy.

pavel-prchal-nahled

Pavel Prchal

Do jaké míry jste ochotni přistoupit k případným změnám ve vašem projektu rekonstrukce Dominikánského dvora?
Jedna věc je samotná rekonstrukce, k té se vyjádří jak dotčené orgány státní správy a samosprávy, tak i veřejnost – to je naprosto standardní postup. Věc jiná je obchodní stránka věci, která je s vlastní rekonstrukcí spojena pupeční šňůrou.

Máme jasně dané ekonomické ukazatele projektu, které vycházejí ze složitých výpočtů návratnosti v kombinaci s různými způsoby investic. Městská část Praha 4 nás vybrala jako investora, který je schopen opravit Dominikánský dvůr a vrátit jej do života s tím, že se objekt otevře veřejnosti a my vrátíme původní využití formou řemeslného pivovaru v Braníku.

Do ekonomické části projektu, tedy návratností investic a ziskovosti, tedy reálného posouzení projektu z hlediska nastaveného financování, může promluvit pouze člověk natolik zainteresovaný a fundovaný, že dá své vlastní peníze ve víře, že se mu vrátí. Ale zároveň jasně říkáme, že občany vyslechneme i ohledně obchodní části, budou-li mít zájem komunikovat.

Sice nám schází ucelený partner na dialog, se kterým bychom si vysvětlili a vyjasnili vzájemná stanoviska, ale neleníme a s občany jednáme napřímo. Výsledek bude tlumočen městské části, jejíž zodpovědností je naslouchat nám, občanům Prahy 4 (tři spolumajitelé jsou z Prahy 4, pozn. aut.) a zastupitelům. Ochota vést dialog je, dle našeho soudu, základ funkční občanské společnosti.

Jak tedy komunikujete svůj záměr s místními občany a jaké od nich máte prozatím reakce?
Nahodili jsme takzvaný kotníčkový dvoutakt a neustále prezentujeme a debatujeme přímo s místními občany. Stihli jsme od posledního týdne v červnu přímo v Dominikánském dvoře dvě prezentace záměru, udělali jsme a uděláme setkání v místních podnicích. Dosud máme pocit, že jsme veškeré dotazy uspokojivě zodpověděli a reakce řadových občanů je kladná.

Padla již řada zajímavých dotazů, ať už se týkaly možnosti zaměstnání, nákupu akcií našeho pivovaru místními občany, či přístupu pro veřejnost. Téma, které velice zaujalo místní na jedné z posledních prezentací, je parkování a zatížení dopravy v Braníku.

dominikansky-dvur-prezentace-nahled

Prezentace projektu se uskutečnila v areálu dvora

Pivo denně odveze 16 dodávkových aut. Při průjezdu 13 tisíc aut ulicí Ke Krči je to pouhé promile. Parkování je složitější téma, zcela jistě bude řešeno v rámci územního plánování Prahy 4 a my se mu přizpůsobíme, včetně toho, že zvažujeme podzemní parkování pod čtvrtým křídlem. V Dominikánském dvoře nikdo parkovat nebude. Zde má být oáza klidu a odpočinku, hlavně pro branické.

Z předchozích prohlášení společnosti Zemský pivovar je patrné, že kromě Dominikánského dvora připouštíte realizaci vašeho projektu i na dalších místech. Je stále branická stavba prioritou?
Ano, je vícero lokalit, kde můžeme realizovat náš záměr, nově například dvě v lokalitě na Branicko-Modřansku. Jedna z těchto lokalit nám byla dokonce nabídnuta poté, co jsme začali projekt veřejně komunikovat. Tato lokalita je soukromým pozemkem a má jednu velkou výhodu, nemusíme s nikým „vyjednávat“.

Záměr Zemského akciového pivovaru provází od začátku naprostá jasnost zakladatelů a investorů v tom, jaká má být finální podoba projektu a součástí toho je vlastní pivovar. Nebudeme slevovat ohledně kvality piva či investičního záměru. Jsme jen pivovarští, nejsme politici.

Nechceme být rukojmím jiných zájmů, včetně komunálně politických, kterým ani nerozumíme a upřímně nás nezajímají. To potom raději a bezpečněji realizujeme stavbu Zemského pivovaru jinde.

Zároveň ale transparentně říkáme, že Dominikánský neboli Branický dvůr je místo, kde bychom preferovali projekt realizovat.

Dominikánský dvůr - barokní památka v žalostném stavu

Z jakých hlavních důvodů jste si vybrali Dominikánský dvůr? Jak jsem se mohl osobně přesvědčit, je to ruina, jejíž oprava si vyžádá obrovské investice.
Hlavní důvod? Jednoznačně genius loci. Krásná barokní stavba, historicky spjatá s naším českým pivovarnickým řemeslem a zcela upřímně fajn místní lidé. A když už jsme u toho, nechybí náhodou v Braníku pivovar? Jsem původem stavař a do jisté míry vím, do čeho jdeme. Ten náš Dominikánský dvůr se nezdá, ale pod tou opadající omítkou se tkví areál hrdý, staticky v relativně slušném stavu a těšící se a potřebující, aby v něm opět pulzoval život. Rok studujeme jeho historii a čím více víme a známe historická fakta, tím víc cítíme odpovědnost.

Výši investice známe, možná jako jediní, kteří o ní mluví. Bude veliká, zhruba 200 milionů korun. Investiční prostředky jsou takzvaně dlouhé peníze a investoři jsou lidé, kteří si výslovně přejí v rámci svých portfoliových investic, aby něco hmatatelného za nimi zůstalo. Hodnotu, kterou si mohou užít jejich děti a vnoučata.

zemske-pivo-nahled Na kolik procent nyní vidíte šanci, že se v Dominikánském dvoře nakonec zahájí práce?
Zásadně nespekulujeme. Tato záležitost je nyní (stále) plně v rukou veřejnosti a zastupitelů Prahy 4. Můžeme jim pouze poskytnout veškeré informace, které jsme na své náklady pořídili, a říci jim, že tu chceme být a že hledáme jejich podporu.

Jediné, co s jistotou víme, je že budeme realizovat záměr Zemského akciového pivovaru někde v rámci Prahy. Více než padesát výčepních míst v Praze ani ne za rok je jasným důkazem o úspěchu našeho záměru a Zemského piva.

Položím obdobnou otázku ještě trochu jinak. Co by se muselo stát, abyste od svých plánů v Braníku nakonec ustoupili?
To je jednoduché – místní nám řeknou, že nás tu nechtějí. Už teď Občanská iniciativa s námi odmítá vést dialog o našem záměru. Naštěstí široká veřejnost o záměru slyšet chce, chodí na prezentace a těší se na opravu Dominikánského dvora. Rozhodnutí bude v rukou zastupitelstva, které buď schválí či neschválí finální verzi nájemní smlouvy.

Obáváme se ale zákulisních politických půtek s ohledem na nastávající komunální volby, kde se nedostane ke slovu normální selský rozum a Dominikánský dvůr se stane rukojmím některých, zatím skrytých, lokálních politických ambicí.

Onen selský rozum káže, že po dlouhých letech, je-li tu někdo, kdo to chce vše zaplatit, bere na sebe odpovědnost celé rekonstrukce a vrací ještě k tomu původní využití pivovaru (přes 300 let se zde pivo vařilo), tak mu snad nebudeme házet klacky pod nohy.

Jsme skálopevně přesvědčeni, že náš záměr si zaslouží, aby se našla shoda napříč politickým a občanským spektrem. Být Moravákem, tak řeknu: „Tož chlapi, neblbněte“. Inu, nechť občané rozhodnou, jestli tam bude dalších 20 let dále stát chátrající ruina, zastupitelé budou pouze respektovat náladu veřejnosti.

Jaké máte dosavadní zkušenosti z jednání s vedením radnice Prahy 4 a starostou Pavlem Caldrem?
Musím přiznat, že mne velmi příjemně překvapilo jednání s vedením správy majetku Prahy 4, konkrétně s Radovanem Vaškem. Starosta Pavel Caldr dal jasně najevo, že je projektu nakloněn. Respektive dokázal vyhodnotit relevanci investora ve složité situaci, kdy od úmyslu rekonstrukce Dominikánského dvora odstoupila Nadace Charty 77.

Nicméně toto berme jako subjektivní soud člověka, který jednoho krásného březnového dopoledne 2013 zaklepal na dveře úřadu Prahy 4 a normálně se zeptal, zda je možné mluvit o Dominikánském dvoře a návratu řemeslné výroby pivovarnické do tohoto objektu. Zní to jako krásný „americký“ sen. Ale bez alespoň jejich chuti naslouchat bychom dnes byli možná v Holešovicích.

Ještě mi prozraďte, kde si Pražané mohou vychutnat pivo Zemského pivovaru?
Jsem na to hrdý, že dnes po tři čtvrtě roce se Zemské pivo prodává ve více než padesáti hospodách v Praze a již i v Branické ulici v Hotelu u Divadla.


Autor: Jan Puci

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

Další články
Nahoru