dnes
Pátek - jasno
23°C
zítra
Sobota - bourky
23°C
pozítří
Neděle - bourky
24°C
Bude se stavět na Vidouli? Majitelé pozemků vs. místní občané 1:0
Při diskusi dorazili do sálu mladí lidé s transparenty. Najatí brigádníci? Mlčeli, usmívali se, někteří zastupitelé dokonce se slečnami laškovali. Foto: Jan Puci

Bude se stavět na Vidouli? Majitelé pozemků vs. místní občané 1:0

Bude se stavět na kopci Vidoule? Na pražském zastupitelstvu to kvůli tomu vřelo. Komunální politici se hádali nad tím, zda má být schválen záměr, který by v budoucnu mohl vést ke změně územního plánu. Na kopci Vidoule by se jednou mohlo začít stavět, protože zastupitelé záměr prosadili.

Developerské firmy si na Vidouli v minulosti koupily do vlastnictví pole. Jiní vlastníci získali tamější pozemky v restitucích. Chtějí na nich stavět mimo jiné domy s byty.

Místní občané uváděli, že se jim proti výstavbě na Vidouli za týden „bez PR a profesionálních letáků“ podařilo sehnat 700 podpisů. Zastupitelé městské části Prahy 5 Lukáš Budín a Lukáš Herold uvedli, že zastupitelstvo jejich městské části výstavbu na Vidouli odmítli. Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) oponoval, že Praha 5 mění stanovisko – záměr od ní původně přišel, vzala ho na vědomí a „až nyní řekla, že je proti“.

Zastupitel Prahy 11 Ladislav Kos řekl, že původně měly na Vidouli „vyrůst“ sociální služby a sportoviště, nyní jsou v plánu byty. Předsedkyně občanského sdružení Zelené Roztyly Šárka Zdeňková uvedla, že záměr na výstavbu bytů pochází z „bémovské éry“, jako voličku TOP 09 ji udivuje, že s tím současné vedení města souhlasí. „Máme se stydět za to, že jsme volili magistrátní topku?“ řekla.

Zastupitel Jiří Liška (TOP 09) naopak záměr hájil. „Přes dvacet let je v Ústavě ochrana soukromého vlastnictví. Jestli to někdo zpochybňuje peticí, zasahuje do ústavního práva,“ řekl. Ti, co to zpochybňují, mají podle něho „v hlavě bolševika“.

Transparenty smí na zastupitelstvo nosit jen někdo?

Na zastupitelstvo nechali vlastníci pozemků přinést transparenty ve verších, se slogany: „Vlastníci jsou dobří páni, umožní nám sportování“, „Vidoule otvírá brány, nemařte vlastníkům plány!“či „Sport není důvod k odpor, vlastníci zaslouží podporu!“. Rozdávali letáky, na kterých uváděli: „Nabízíme řešení: park a sportoviště s bydlením!“.

Zástupci občanských sdružení, kteří jsou proti výstavbě na Vidouli, uvedli, že jim v minulosti nebylo městskou policií umožněno transparenty proti výstavbě na jednání zastupitelstva přinést. Považují za dvojí metr, že lidem s transparenty pro výstavbu to umožněno bylo. Jsou to podle nich „najatí studenti“.

Proti záměru na změnu územního plánu na Vidouli se postavily především ODS a KSČM. Většina dalších zastupitelů byla pro. Zastupitelé zároveň schválili i záměry dalších změn územního plánu – například v Suchdole či v Dolních Chabrech. Ani jeden z návrhů na vyřazení, které navrhla opozice, nebyl schválen.


Autor: Anna Skálová

Prahou prošly tisíce lidí, u sídla komunistů po nich zůstala rakev

Včera v 00:11

Metropolí prošly ve středu večer tisíce lidí k připomínce obětí 21. srpna 1969. Podle pořadatelů ze spolku Milion chvilek pro demokracii jich bylo zhruba 10 000. U sídla KSČM nechali rakev se jmény pěti zastřelených a jejich siluety namalované na zemi.

Radnice Prahy 11 bude mít nové stránky

21. srpna 2019 v 06:59

Radnice jedenácté městské části spustí 1. září nové webové stránky, které budou nejen modernější, ale hlavně uživatelsky jednodušší.

Další články
Nahoru