Dnes Pátek - zatazeno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 8°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Bude se Praha dál snažit získat Jindřišskou věž? Rozhodne se podle posudku
Jindřišská věž. Foto: MissKaB / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Bude se Praha dál snažit získat Jindřišskou věž? Rozhodne se podle posudku

Nové vedení Prahy čeká na znalecký posudek ceny Jindřišské věže, podle něj se rozhodne, zde se bude nadále ucházet o její koupi. ČTK to řekl radní pro majetek Adam Zábranský (Piráti). Přípravu posudku má podle něj na starosti městská firma Trade Centre Praha (TCP) a měl by být hotov během několika týdnů. Památku prodává pražské arcibiskupství, podle jeho generálního vikáře Jana Balíka bylo zájemců o odkup kolem 30 a nabídku jich zatím podalo pět.

„Začali jsme jednat s pěti zájemci a teď dáváme šanci magistrátu, kde jsou procesy delší," řekl dnes Balík ČTK.

Minulé vedení města projevilo o odkup turisticky atraktivní věže zájem, zásadní však bude podle Zábranského cena. Původně chtělo arcibiskupství za nemovitost 75 milionů korun, Balík nicméně v lednu ČTK řekl, že množství nabídek cenu zvýšilo přes sto milionů korun.

Zákony samosprávám umožňují nakupovat výrazně přes odhadní cenu jen ve velmi dobře odůvodněných případech. Znalecký odhad proto podle Zábranského bude pro další postup magistrátu zásadní. „Pokud ty představy budou diametrálně odlišné, tak k tomu obchodu asi nedojde," řekl.

Balík dříve uvedl, že vzhledem k množství zájemců bude proces prodeje asi vícekolový. Užšího kola by se pak měl účastnit i současný nájemce věže, společnost Jindřišská věž, která má uzavřenou smlouvu na dobu určitou do konce roku 2044.

Památka navíc podle arcibiskupství vyžaduje na opravách investici asi 20 až 30 milionů korun. Prodej je součástí nového nastavení hospodářství, kterým se církev snaží připravit na dobu, kdy přestane od roku 2030 dostávat od státu peníze na svou činnost.

Jindřišská věž je stavba z 15. století, která je vysoká téměř 66 metrů. V deseti patrech je nyní prodejna se suvenýry, whiskerie-kavárna či galerie. Věž se také využívá pro kulturní programy. Součástí restaurace v sedmém a osmém patře je zvon Maria z roku 1518 a v posledním patře se nachází vyhlídka na panorama Prahy.


Autor: ČTK

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

Dnes v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

Včera ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

22. března 2023 v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru