Bude se jim dařit v nehostinném prostředí? Na Můstku je Metrorost plný rostlin
25. listopadu 2023 11:05
Ve vestibulu metra Můstek, přístupného ze spodní částí Václavského náměstí, žije od listopadu svým vlastním životem nepřehlédnutelná zelená instalace pod jménem Metrorost. Z jejího mnohostěnného květináče hledí na kolemjdoucí několik desítek rostlin, připravených poprat se s okolním prostředím o místo na umělém osvětlení.
„Protiklad vegetace a jinak konzervativního prostředí podchodu je základem vizuálního vjemu prvku. Patří tam právě proto, že je v kontrastu s okolním prostředím. Jako náhled do pralesa, který vytrhává cestujícího metrem ze všednosti. Kromě toho implementace rostlin do metra nabízí možnost aplikovat prokázaný vliv zeleně na náladu, kognitivní funkce a celkové mentální zdraví lidí,“ sdělil hlavní designer instalace Adam Sýkora.
Metrorost se podle něj kromě atypického designu může pyšnit i konstrukční a technologickou vyspělostí. Tým výzkumníků z ČVUT UCEEB při jeho stavbě čerpal z několikaletých zkušeností s testováním implementace rostlin do prvků interiérů budov pro zvýšení kvality vnitřního prostředí. Rostliny a celá instalace by díky tomu měly přežít na jednom z nejvíce nehostinných míst, které může veřejné prostředí nabídnout.
„Složitou rovinou projektu bylo vyvinutou technologii implementovat do atraktivního pláště vhodného pro náročné provozní podmínky stanice metra,“ popisuje Daniel Adamovský, vedoucí výzkumného oddělení kvality vnitřního prostředí ČVUT UCEEB, který řídil realizaci projektu rostlin v metru.
Řešením těchto požadavků byl například 3D strojařský návrh konstrukčních prvků z desek a spojovacích mnohostěnných kostek z materiálu na bázi dřeva se sníženou hořlavostí. Ty následně metodou CNC obrábění vyrobil partner projektu Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola Volyně.
O rostliny se stará chytrý systém měření a regulace. V instalaci jsou rozmístěna čidla, jež dodávají do jejího „mozku“ desítky hodnot. Díky tomu mohou výzkumníci z UCEEB ČVUT postupně optimalizovat algoritmy řízení květináče, které zajišťují vhodné prostředí pro růst vegetace. Budou se starat o optimální závlahu, tedy vlhkost půdy a vzduchu.
Energii pro fotosyntézu rostlin dodává širokospektrální umělé osvětlení od partnerské firmy Spectrasol. Metrorost také umí vyřešit problém s mrazivým počasím v zimních měsících. Na základě naměřených teplot by měl zareagovat na krizovou situaci zvyšováním teploty vzduchu jak v prostředí nadzemní části rostlin, tak i substrátu a spodní části vegetace. Sledovat bude také hladinu CO2 uvnitř i vně instalace.
To vše by mělo podle autorů projektu vyřešit obecný problém zelených i jiných instalací ve veřejném prostoru – jejich údržbu. Jedním z dlouhodobých cílů projektu Metrorost je právě monitoring jeho udržitelnosti.